Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują budki telefoniczne. Kto dziś z nich korzysta?

Szymon Cieślak
Orange w Żninie zamierza zlikwidować trzy budki telefoniczne. Znajdują się przy ul. Kopernika, Klemensa Janickiego oraz Sienkiewicza.
Orange w Żninie zamierza zlikwidować trzy budki telefoniczne. Znajdują się przy ul. Kopernika, Klemensa Janickiego oraz Sienkiewicza. Szymon Cieślak
Do 1 stycznia 2016 roku zostaną zlikwidowane trzy budki telefoniczne. W całym powiecie zostanie jeszcze sześć takich urządzeń.

Kto pamięta czasy kiedy w portfelu nosiło się specjalne żetony telefoniczne, a później karty magnetyczne? Czasy, w których przed rozmową telefoniczną trzeba było poszukać czynny automat telefoniczny? Teraz takie rzeczy tylko na filmach z minionej, "analogowej" epoki. Telefony komórkowe i smartfony wypierają coraz bardziej "tradycyjne" połączenia telefoniczne.
Ze 113 aparatów pozostanie sześć
Organge (dawniej Telekomunikacja Polska) do końca tego roku chce wycofać część automatów - w całej Polsce ma to być około 8,5 tys. telefonów.
- Aparaty publiczne zostały wyparte przez szeroki dostęp mieszkańców do telefonii komórkowej. Korzystanie z aparatów publicznych jest sporadyczne, mieszkańcy nie mają już takiej potrzeby - mówi Maria Piechocka z Biura Prasowego Orange Polska i dodaje, że firma ze względu na nierentowność usługi likwiduje automaty od 2006 roku.
Właśnie dziewięć lat temu na terenie powiatu żnińskiego znajdowało się jeszcze 113 aparatów publicznych. Do dzisiaj 99 z nich zostało zlikwidowanych. Do końca 2015 roku Organge zamierza zlikwidować kolejne trzy budki. Są to te przy ul. Kopernika 8 (na skrzyżowaniu z ul. Browarową), przy ul. Sienkiewicza 5 (na terenie stacji benzynowej) oraz przy ul. Klemensa Janickiego (na przeciwko cukrowni).
Pozostanie sześć telefonów: ten obok Urzędu Miejskiego w Żninie (róg ulic 700 - lecia i Potockiego), na oddziale dziecięcym żnińskiego szpitala, a także poza Żninem - w Biskupinie (przy Muzeum Archeologicznym), w Łabiszynie przy Pl. 1000-lecia (na Urzędzie Miejskim), w Rogowie przy ul. Gnieźnieńskiej (na terenie stacji paliw) oraz w Barcinie przy ul. Polnej 30 (Dom Pomocy Społecznej).
Chipowe karty do telefonu
Jak dzwonić z telefonów publicznych? I tu ciekawostka - nie ma już kart magnetycznych - swego czasu istniał na nie dość duży popyt wśród kolekcjonerów. Takimi kartami wymieniano się, a nawet handlowano nimi. Karty magnetyczne wycofano w 2005 roku. Teraz można dzwonić za pomocą kart chipowych lub telezdrapek. Te pierwsze można kupić w kioskach znajdujących się blisko budek telefonicznych (choć nie są tak popularne jak karty do komórkowych prepaidów). Bez użycia kart można łączyć się tylko z numerami alarmowymi. Takie połączenia np. z policją, pogotowiem, czy strażą pożarną są bezpłatne.
Żnińska historia telefonu
W Żninie pierwszy telegraf pojawił się w poczcie (znajdującej się wtedy jeszcze w budynku dzisiejszego Sądu Rejonowego przy Placu Wolności). Pierwsze połączenia telefoniczne poczta zyskała pod koniec XIX wieku (już po przenosinach do budynku przy ul. Pocztowej, tam gdzie jest do dzisiaj). W roku 1900 w Żninie było 8 abonentów telefonicznych. W dwudziestoleciu międzywojennym żninianie mieli około stu telefonów. Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Żninie były podłączone 234 telefony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto