Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Specjalnych w Żninie świętował 50-lecie istnienia. Dyrektorzy zasadzili drzewo pamięci. Zobacz zdjęcia!

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Zespół Szkół Specjalnych w Żninie ma 50 lat. Była okazja do świętowania pięknego jubileuszu, a także do wspomnień. Drzewo pamięci (na zdjęciu) zasadzili wszyscy byli dyrektorzy i obecna pani dyrektor tej placówki. 

Oto relacja z wydarzenia - 50-lecie ZSS w Żninie. Zobacz na kolejnych slajdach w naszej galerii >>>
Zespół Szkół Specjalnych w Żninie ma 50 lat. Była okazja do świętowania pięknego jubileuszu, a także do wspomnień. Drzewo pamięci (na zdjęciu) zasadzili wszyscy byli dyrektorzy i obecna pani dyrektor tej placówki. Oto relacja z wydarzenia - 50-lecie ZSS w Żninie. Zobacz na kolejnych slajdach w naszej galerii >>>Iwona Góralczyk
19 października 2023 roku świętowano okrągłe, 50. urodziny Zespołu Szkół Specjalnych w Żninie. Z tej okazji społeczność placówki, pod okiem pedagogów, przygotowała program artystyczny. Były podziękowania, gratulacje, wspólne sadzenie drzewa i okolicznościowy tort.

Spis treści

Kazimierz Jańczak wspomina początki szkoły specjalnej w Żninie

Ważnym punktem jubileuszu stały się wspomnienia sięgające początków szkoły.

Sporo szczegółów zawarł w swoim wystąpieniu Kazimierz Jańczak, wieloletni dyrektor placówki.

W powstawanie szkoły specjalnej zaangażował się całym sercem. Podkreślał, że w minionych latach pojawiały się przeszkody techniczne związane z rozbudową, kompleksowym remontem obiektu, jednak z pomocą fachowców, ludzi, którzy rozumieli, jak wielkie jest zapotrzebowanie, aby w Żninie powstało miejsce przygotowujące, w sposób profesjonalny, młodych ludzi specjalnej troski do dorosłego życia, udało się planowane zamierzenia osiągnąć.

Kazimierz Jańczak wspominał też, że w początkowych latach jeździł, wraz z kadrą, na spotkania z fachowcami w dziedzinie kształcenia specjalnego, podkreślał, jak bardzo wywarli oni wpływ na rozwój żnińskiej placówki.

- Czasem więcej dowiadywaliśmy się na spotkaniach z profesorami, nawet na korytarzach, niż byśmy usłyszeli w salach wykładowych - skomentował.

- Gdy przyszedłem w 1975 roku do tej szkoły (obecnie ZSS w Żninie - przyp. red.), wiedziałem, że przede mną poważne zadanie - mówił do zebranych na 50-leciu Kazimierz Jańczak.

- Wiedziałem, że w takich warunkach te dzieci uczyć się nie mogą. Jedenaście lat trwało przygotowanie dokumentacji rozbudowy, generalnego remontu obiektu. Coś takiego jest dziś niewyobrażalne. Pieniądze na inwestycję, jakie wówczas otrzymaliśmy, to duża zasługa ówczesnego posła Andrzeja Wybrańskiego. On nam w tym pomógł. Było też wielu innych ludzi, fachowców. W sprawach geodezyjnych pomógł obecny starosta, wtedy naczelnik miasta Zbigniew Jaszczuk.

- Po drodze pojawiły się nowe przeszkody - nie było wykonawców. Wreszcie przejęli to moi koledzy z ławy szkolnej - Władysław Springer i Stanisław Ziółkowski. Było im trudno na początku, przeprowadziliśmy wiele rozmów, wreszcie udało się.

- Trzeba podkreślić, że udało się to zrobić dla dzieci, bo to one są najważniejsze, a wszystko dzięki wspaniałym ludziom, rodzicom, nauczycielom. Na szczęście miałem też wspaniałą szefową kuratorium Cecylię Filipiak, ona mówiła, dzwoniła dwa razy w tygodniu: "Jańczak, rób coś, bo ci te pieniądze zabiorą". Bo sytuacja była skomplikowana, jeśli chodzi o szkolnictwo specjalne.

- Wiedzieliśmy, że oprócz przygotowania placówki, musimy się szkolić w kierunku kształcenia specjalnego. Jeździliśmy jako rada pedagogiczna, podpatrywaliśmy innych, zależało nam na szkole nowoczesnej.

- Wtedy też przekonaliśmy się, że szkolnictwo specjalnej troski idzie w kierunku dziecka, nie patrząc niekiedy na przepisy albo od nich czasem odchodząc.

Kazimierz Jańczak dodał także: - Gdy poprawiliśmy warunki lokalowe, zależało nam, aby podjąć kroki w kierunku dalszego kształcenia naszych dzieci, dlatego przy szkole specjalnej powstała szkoła zawodowa. Oczywiście patrzyliśmy pod kątem zatrudnienia, chodziło o to, aby tak pokierować młodym człowiekiem, by znalazł miejsce pracy.

Wielu podkreśla: - Tutaj są nauczyciele z pasją

W wielu wypowiedziach podkreślano, jak bardzo w szkolnictwie specjalnym na pierwszym miejscu jest dziecko.

- W takiej szkole pracują nauczyciele z pasją, tacy, którzy serce, czasem i pół życia oddają dzieciom - podkreślała przedstawicielka kuratora oświaty z Bydgoszczy.

- Rodzice dają uczucia, swoje emocje, zapewniają potrzeby materialne. Ale często nie wiedzą, jak fachowo pomóc swoim dzieciom. Od tego są tacy profesjonaliści, jakich mamy w szkole specjalnej w Żninie. I za tę pracę wam dziś dziękujemy - mówiła Józefa Błajet, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie, która wraz ze starostą żnińskim Zbigniewem Jaszczukiem gratulowała jubileuszu.

O swoim kierowaniu placówką mówili Grażyna Sawicka i Grzegorz Koziełek - kolejni, byli dyrektorzy ZSS.

Pan Grzegorz podkreślił współpracę z Kazimierzem Jańczakiem. Pani Grażyna wymieniła wiele osób, dzięki którym udało się m.in. zrealizować inwestycje tak potrzebne placówce. Nawiązała też do harcerstwa, przypominając, jak ważną rolę pełniło i pełni do dziś w działalności wychowawczej. Przywołała tu Janinę Popielarz mówiąc, że to ona pokazała kolejnemu pokoleniu harcerzy drogę, jaką mają dalej podążać.

W imieniu grona pedagogicznego wypowiedziała się emerytowana, wieloletnia nauczycielka ZSS Maria Niedźwiedzka.
Ona również, jak jej poprzednicy, dała do zrozumienia, że całe swoje zawodowe życie oddała dzieciom z tej placówki. Wspominała inicjatywy, które były tu podejmowane, wspólne wycieczki, imprezy, przygotowania do nich.

Obecna dyrektor ZSS w Żninie Magdalena Imbiorowska podkreśliła, że na efekty działalności dydaktyczno - wychowawczej pracują wszyscy zatrudnieni w tej placówce, za co im serdecznie podziękowała.

Zasadzili drzewo pamięci przy ZSS w Żninie

Na uroczystość przybyło wielu gości, przybyli też rodzice uczniów.

Pani dyrektor odebrała liczne życzenia skierowane do całego zespołu pracowników.

Miłym akcentem było wspólne zasadzenie drzewka na okoliczność 50-lecia ZSS w Żninie. Nie zabrakło też tortu, którym poczęstowano uczestników wydarzenia.

Dzieje Zespołu Szkół Specjalnych w Żninie - historia placówki w pigułce

  • 1971 - Pani Irena Sporna organizuje naukę dla pierwszych klas specjalnych na naszym terenie z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie.
  • 1973 - Powołanie do życia Szkoły Specjalnej nr 4 w Żninie przy ulicy Mickiewicza 32 (w budynkach dawnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej).
  • 1973-1975 - Dyrektorem szkoły jest Pani Irena Sporna.
  • 1974 - budowa obwodnicy i ulicy Dworcowej przy szkole.
  • 1975-1997 Dyrektorem szkoły jest Pan Kazimierz Jańczak. 1994 - Przekazanie do działalności dydaktycznej nowego budynku szkoły w połączeniu z dawnym gmachem.
  • 1995 - Oddanie do użytku sali gimnastycznej.
  • 1997 - Dyrektorem szkoły zostaje Grzegorz Koziełek.
  • 1998 - Szkoła Specjalna nr 4 zostaje przemianowana na Zespół Szkół Specjalnych w Żninie.
  • 1999 - Powstanie w szkole Gimnazjum Specjalnego.
  • 2000 - Utworzenie w szkole pracowni informatycznej.
  • 2002 - Modernizacja sportowego boiska szkolnego.

Taką rolę odegrali dyrektorzy szkoły specjalnej w Żninie

  • Dyrektor Irena Sporna organizuje klasy specjalne na terenie gminy. Stwarza początki bazy dydaktycznej i procesu kształcenia dla uczniów upośledzonych umysłowo w odrębnej placówce na terenie miasta.
  • Dyrektor Kazimierz Jańczak organizuje szkolnictwo specjalne na poziomie szkoły podstawowej oraz zabiega z powodzeniem o utworzenie zasadniczej szkoły specjalnej. Pozyskuje środki na rozbudowę i modernizację placówki. Za jego kadencji powstaje nowy budynek szkolny i sala gimnastyczna. Kompletuje wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.
  • Dyrektor Grzegorz Koziełek organizuje w szkole pracownię komputerową. Modernizuje boisko szkolne. Jako prezes Stowarzyszenia "Kapitał Zaufania" organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie wolnym. Jego kadencja przypada na okres reform i przemian w oświacie. Powstaje m. in. Szkolny System Oceniania, Wychowania czy Statut Szkoły. Organizuje liczne szkolenia dla nauczycieli, stwarza warunki do podejmowania przez nauczycieli studiów podyplomowych.
  • W 2017 roku dyrektorem zostaje pani Grażyna Sawicka, dotychczasowy wicedyrektor szkoły. Od tego czasu szkoła przeszła szereg remontów i modernizacji. Wybudowano nowe boisko szkolne, placówka pozyskuje nowoczesny sprzęt do zajęć dydaktycznych oraz wyposażenie dla osób niepełnosprawnych.
  • Od 2023 roku dyrektorem szkoły jest Magdalena Imbiorowska, Elżbieta Jarecka - wicedyrektorem, a Jarosław Kobusiński - kierownikiem szkolenia praktycznego.
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto