Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Żninie. Tak wyglądają groby znanych żninian na cmentarzu parafii pw. św. Floriana [zdjęcia]

(iwo)
Wszystkich Świętych 2022 na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie
Wszystkich Świętych 2022 na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie Szymon Cieślak / Iwona Góralczyk / nadesłane
W pierwszych dniach listopada pochylamy się nad grobami znanych żninian. Na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie (należącym do parafii pw. św. Floriana) pochowani są byli burmistrzowie grodu Śniadeckich, działacze i pracownicy kultury, nauczyciele, lekarze, księża, artyści, pracownicy samorządowi i wielu innych.

Wszystkich Świętych 2023 w Żninie

Nekropolia powstała w XIX wieku.

Jednym z najstarszych jest grobowiec rodzinny upamiętniający, m.in., por. Kazimierza Rychlewskiego.

Jak czytamy w publikacji Kamili Czechowskiej (powstanie.szubin.net) - Kazimierz Rychlewski (1885-1942) był porucznikiem rezerwy Wojska Polskiego, przemysłowcem, przewodniczącym Rady Robotników i Żołnierzy w Żninie, komendantem miasta Żnina od 1.01.1919 r, dowódcą oddziału powstańczego podczas walk o Szubin i Rynarzewo.

W czasie wojny został aresztowany przez Niemców za organizowanie Powstania Wielkopolskiego i udział w nim, a także za udział w działalności antyniemieckiej we wrześniu 1939 r. Były powstaniec został skazany wyrokiem sądu w Inowrocławiu we wrześniu 1940 r. na 4 lata ciężkiego więzienia. Nie odbył wyroku. Zmarł w obozie w Mauthausen 26.12.1942 r.

5.04.1915 r. w Żninie przyszedł na świat jego syn - Janusz Rychlewski (zm. 12.09.1987 r. w Radziejowie Kujawskim w wyniku wypadku samochodowego), polski wojskowy oraz prozaik, dramaturg i publicysta.

Na budynku przy zbiegu ul. Rychlewskiego z pl. Wolności znajduje się tablica upamiętniająca por. Kazimierza Rychlewskiego, dowódcę powstania na terenie grodu Śniadeckich. Tablicę wmurowano w 1982 r., w 40. rocznicę śmierci Kazimierza Rychlewskiego.

W 40. rocznicę śmierci Kazimierza Rychlewskiego jego syn Janusz wmurował tablicę upamiętniającą ojca. Znajduje się ona nad drzwiami wiodącymi do grobowca rodziny na cmentarzu w Żninie - napisała Kamila Czechowska, obecnie dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Aktualnie grobowiec jest w tragicznym stanie.

W niniejszej galerii zdjęć pokazujemy miejsca wiecznego spoczynku wielu żninian. Wśród nich są byli burmistrzowie, lekarze, nauczyciele, artyści, pracownicy samorządowi, przedsiębiorcy:

Wszystkich Świętych 2022 na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie

Wszystkich Świętych w Żninie. Tak wyglądają groby znanych żn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto