Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wręczenie tytułów "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego": Ignacy Lewandowski oraz Klub HDK im. dr Andrzeja Hoffmanna w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Wręczenie tytułów "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego" (19.10.2022).
Wręczenie tytułów "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego" (19.10.2022). Szymon Cieślak
W środę (19.10.2022) w auli Starostwa Powiatowego w Żninie, podczas XXIX sesji Rady Powiatu, tytuły "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego" odebrali Ignacy Lewandowski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. dr Andrzeja Hoffmanna w Żninie.

Wyróżnieni otrzymali tytuły, statuetki oraz drobne podarki w dowód uznania szczególnych zasług i osiągnięć oraz za wybitną działalność na rzecz Powiatu Żnińskiego.

Ignacy Lewandowski urodził się w 20.11.1936 roku w Mięcierzynie w gminie Rogowo. To filolog klasyczny. Do emerytury pracował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem książek o pochodzącym z Januszkowa koło Żnina, Klemensie Janickim (2016 rok) oraz o Eraźmie Glicznerze ze Żnina (2021 rok).

Ignacy Lewandowski przypomniał, że Pałuki są w jego sercu obecne bardzo mocno, mimo, że jako 14 latek opuścił nasz region.

- Z dziada pradziada jestem synem ziemi pałuckiej. Mimo, że jako czternastoletni chłopiec wywędrowałem z tego Mięcierzyna, spod lasu, z tej gospodarki jednohektarowej, daleko w świat na naukę, to stale byłem związany z Pałukami. Moja rodzina mieszka w Żninie, Mięcierzynie, Rogowie i Cegielni, Skórkach. Jest mi powiat żniński bardzo bliski i dlatego pozwoliłem sobie nazwać państwa przyjaciółmi - powiedział prof Ignacy Lewandowski.

Profesor przyznał, że na studiach nazywano go "Jakubem ze Żnina", a nawet jeden z profesorów ułożył o nim wierszyk:

"W Mięcierzynie koło Żnina,
urodziła się dziecina,
a że dziecię było cacy,
nazwano je Ignacy".

Chciałby, jak się wyraził dla Żnina, napisać jeszcze jedną książkę. Dotyczyłaby Mikołaja Kotwicza, piętnastowiecznego prawnika i poety (jak podaje Wikipedia, jego ojciec był mieszczaninem żnińskim).

Podziękował też Stefanowi Czarneckiemu ze Żnińskiego Towarzystwa Kultury, który pomógł mu w Żninie działać. To właśnie Czarnecki był wnioskodawcą nadania tytułu "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego".

Na koniec złożył życzenia dla władz Powiatu Żnińskiego, używając cytatu z Sallustiusza, rzymskiego historyka i polityka.

- Obyście mogli w wolności, prawdzie, pokoju rozwiązywać najtrudniejsze zadania jakie stoją przed wami. Pamiętając o czym wiedziano od tysiącleci, że dzięki zgodzie małe rzeczy rosną, a przez niezgodę największe rozpadają się w niwecz. Ładnie to brzmi po łacinie "Concordia parvae res crescunt, discordia maximae dilabuntur" - dodał Ignacy Lewandowski.

Bardzo dziękuję za nadanie nam tego tytułu. Będziemy jeszcze bardziej się rozwijać - powiedziała Barbara Nowak, prezes klubu HDK w Żninie.

Podziękowała też obecnym na uroczystości rodzicom chrzestnym sztandaru klubowego: Elżbiecie Hoffmann i Mirosławowi Walczakowi. Na sali obecni byli także Tadeusz Meller, zastępca prezesa klubu HDK w Żninie oraz Izabela Gronet, wiceprezes PCK w Żninie.

Starosta Zbigniew Jaszczuk przypomniał jak do klubu honorowych dawców krwi przyszedł po raz pierwszy.

- Działalność klubu honorowych dawców krwi jest mi znana od 1985 roku, czyli 37 lat. Moja pierwsza styczność z HDK PCK w Żninie nastąpiła w 1985 roku, jak ówczesny naczelnik gminy Gąsawa Kazimierz Janus zaprowadził mnie do Hirka Grzelaka, a było to na pierwszym piętrze i sióstr zakonnych. Tam była siedziba PCK i w tej siedzibie urzędował nieodżałowany, nieżyjący już Hirek Grzelak. Takie było moje pierwsze spotkanie z tym klubem. Oczywiście bardzo pamiętam i współpracowaliśmy z Andrzejem Hoffmannem, którego imieniem jest ten klub. Bardzo mile i sympatycznie wspominam waszą działalność. Klub bardzo dobrze się rozwijał przez te 37 lat. W szczególności chciałbym podkreślić działalność klubu pod przewodnictwem prezes Barbary Nowak. Naprawdę wykonuje bardzo dobrą pracę. Widać was na różnych wydarzeniach, a w szczególności bardzo dobrze macie zorganizowany pobór krwi w pierwszy piątek miesiąca - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto