Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpisy do ksiąg wieczystych przyspieszyły. Nie trzeba już czekać pół roku, bo sądy wieczystoksięgowe mają mniej pracy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej skrócił się.
Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej skrócił się. Wojciech Matusik / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Od kilku lat na wpisy do ksiąg wieczystych trzeba było czekać bardzo długo – nawet ponad pół roku. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi jednak, że ostatnio sytuacja uległa poprawie. To dla właścicieli nieruchomości dobra wiadomość, tym bardziej że ostatecznie Sejm odrzucił planowaną ustawę, która miała pozwolić na dokonywanie wpisów notariuszom.

Spis treści

Wpisy do ksiąg wieczystych nieco szybsze. Wcześniej czekało się nawet ponad pół roku

Narastający od kilku lat problem przeciążenia sądów wieczystoksięgowych zmniejszył się – donosi „DGP”. W efekcie skrócił się czas oczekiwania na wpisy do ksiąg wieczystych, np. w związku z zakupem mieszkania. Obecnie wynosi on w dużych miastach ok. 3–4 miesiące (m.in. Warszawa, Łódź, Poznań), a są i takie, w których czeka się tylko 1,5–2 miesiąca (Opole, Kraków, Wrocław). To duża zmiana, gdyż jeszcze w 2021 r. przeciętny czas oczekiwania wynosił około pół roku, a bywały i takie miasta, gdzie czekało się ponad 13 miesięcy (stolica). A warto pamiętać, że opóźnienia te generowały dodatkowe koszty dla klientów banków.

– Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 procent! – wyjaśniał w 2022 r. Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.

W reakcji na te opóźnienia 17 września 2022 r. weszła w życie ważna nowelizacja prawa bankowego, dzięki której banki muszą zwrócić klientom opłaty poniesione w związku z oczekiwaniem na wpis do hipoteki. Tym samym kredytobiorcy nie muszą już ponosić kosztów opóźnień w sądach wieczystoksięgowych.

Przypomnijmy, że czas oczekiwania na wpis zaczął się wydłużać w 2019 r. w związku z zasypaniem sądów obowiązkami związanymi z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Sytuacji nie poprawiła w 2020 r. pandemia, która dodatkowo utrudniła urzędnikom pracę. Teraz jednak, jak donosi „DGP”, liczba spraw w sądach wróciła do poziomu z lat 2017–2018, więc na wpis czeka się krócej.

Notariusze mieli poprawić sytuację dzięki nowym uprawnieniom, lecz ustawę odrzucono

Warto dodać, że jeszcze w 2022 r. rząd pracował nad zmianami w prawie, które miały przyspieszyć wpisy. Chodziło o to, że możliwość dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych mieli otrzymać notariusze, co pozwoliłoby odciążyć sądy i skrócić czas oczekiwania na wpis. Notariusze mogliby dokonywać m.in. wpisów dotyczących:

  • ustanowienia odrębnej własności lokalu,
  • obciążenia lokalu ograniczonymi prawami rzeczowymi (np. hipoteką),
  • obciążenia lokalu innymi roszczeniami i prawami.

Po zmianach notariusz byłby również odpowiedzialny za poinformowanie o dokonanym wpisie osób, których on dotyczy.

Wydawało się, że nowe rozwiązanie wejdzie w życie lada chwila. Pod koniec lipca informowano, że projekt ustawy jest gotowy i zostanie przyjęty „jesienią tego roku”. Tymczasem 1 grudnia 2022 r. Sejm w całości odrzucił projekt.

– Dość nieoczekiwane fiasko projektu (...) nie miało dużego związku z planami przyznania notariuszom możliwości dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Znacznie większe kontrowersje wzbudzały propozycje wprowadzenia dość restrykcyjnej kontroli nad notariatem. Chodziło między innymi o możliwość zawieszenia notariusza na mocy postanowienia Ministra Sprawiedliwości – wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Piękna i stylowa sypialnia

Materiały promocyjne partnera

Projekt zmian upadł, ale powróci – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości

Liczne uwagi do projektu zmian w prawie zgłaszało m.in. środowisko notariuszy i referendarzy sądowych. Jak wyjaśnia cytowana ekspert, zwracali oni uwagę np. na to, że nadanie notariuszom nowych uprawnień wymagałoby wprowadzenia dużych zmian w systemie informatycznym związanym z księgami wieczystymi. Zanim wszystko zaczęłoby działać, jak należy, mogłyby minąć nawet 2–4 lata. W efekcie właściciele nieruchomości czekający miesiącami na wpis i tak długo nie odczuliby żadnej różnicy.

– Nie można jednak wykluczyć, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie próbowało jeszcze raz przeforsować projekt nowelizacji ustawy prawo o notariacie (tym razem jako projekt poselski) – zauważa ekspert NieruchomosciSzybko.pl.

Jak się okazuje, była to trafna prognoza – krótko po odrzuceniu projektu ustawy przez Sejm takie plany potwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Na zmiany przyjdzie jednak jeszcze poczekać.

Problemów z księgami wieczystymi jest więcej. Chodzi o dane osobowe

Warto dodać, że wielomiesięczne oczekiwanie na wpis to niejedyny problem związany z księgami wieczystymi. Od dłuższego czasu między Urzędem Ochrony Danych Osobowych a Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii trwa spór o to, jak chronić dane Polaków zawarte w księgach wieczystych. Z jednej strony możliwość sprawdzenia księgi wieczystej jest kluczowa dla bezpiecznego obrotu nieruchomościami (można np. upewnić się, czy osoba wystawiająca działkę na sprzedaż faktycznie jest jej właścicielem). Z drugiej strony, znając numer księgi wieczystej nieruchomości, można dziś bez problemu uzyskać cenne informacje o właścicielu działki czy lokalu, np. jego numer PESEL, co może grozić np. kradzieżą tożsamości. Obecnie ten dylemat związany z RODO rozstrzyga Naczelny Sąd Administracyjny.

– NSA ma rozstrzygnąć, czy numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi i czy mogą być powszechnie dostępne w serwisie geoportal.gov.pl. Obecnie funkcjonalność ustalenia numeru księgi wieczystej za jego pośrednictwem jest niedostępna [było to możliwe np. w 2020 r. – przyp. red.] – wyjaśnia radca prawny Emilia Miśkiewicz z JKM Kancelarii Radców Prawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wpisy do ksiąg wieczystych przyspieszyły. Nie trzeba już czekać pół roku, bo sądy wieczystoksięgowe mają mniej pracy - RegioDom.pl

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto