Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolne za prace w święto. Kiedy można odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pracodawca powinien więc udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym. Może on być różny w każdym zakładzie pracy - najczęściej wynosi miesiąc.
Pracodawca powinien więc udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym. Może on być różny w każdym zakładzie pracy - najczęściej wynosi miesiąc. nadesłane
Podczas zbliżającego się weekendu majowego, po raz pierwszy w tym roku, święto wypadnie w sobotę. W związku z tym pracodawcy powinni zagwarantować zatrudnionym dodatkowy dzień wolny.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Iwona Glamowska, p.o. zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno Organizacyjnych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy, wyjaśnia, że co do zasady za święto przypadające w sobotę przysługuje pracownikowi dzień wolny w innym terminie. W kodeksie pracy zapisano, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

- Obniżenie wymiaru czasu pracy ma ten praktyczny skutek, że pracownik nie ma obowiązku tego czasu odpracować - zaznacza Iwona Glamowska.

Powyższa zasada znajduje w pełni zastosowanie do pracowników zatrudnionych w każdym systemie czasu pracy pod warunkiem wykonywania pracy przez pięć dni w tygodniu.

Kiedy pracownik odbierze wolne za 1 maja?

Pracodawca powinien więc udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym. Może on być różny w każdym zakładzie pracy - najczęściej wynosi miesiąc. Jednak może to być kwartał, pół roku lub nawet rok.

- W przypadku, gdy wynosi on miesiąc dnia wolnego za Święto Pracy należy udzielić pracownikowi do końca maja. Pracodawca może ustalić konkretną datę lub pozostawić wybór w gestii pracownika, na przykład spośród kilku zaproponowanych dni - wyjaśnia Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt.

Nie ma natomiast możliwości, by pracownik podzielił sobie dzień wolny za święto w sobotę na kilka części i w inne dni odebrał na przykład dwa razy po 4 godziny czy cztery razy po 2 godziny. Szef nie może też udzielić wolnego dnia w innym okresie rozliczeniowym nawet na wniosek pracownika. Porozumienia między pracodawcą a pracownikiem w tej kwestii są nieskuteczne i mogą być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, zagrożone karą grzywny.

Jeżeli pracownik w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dzień wolny za święto wypadające w sobotę przebywa na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim lub rodzicielskim, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać dodatkowego dnia w innym terminie.

Dlaczego? Bo uznaje się, że pracownik w trakcie udzielonego dnia wolnego miał usprawiedliwioną nieobecność, czyli nie świadczył w tym dniu pracy.

Nie ma natomiast znaczenia choroba pracownika przypadająca 1 maja. Jeżeli zdąży on wrócić do pracy przed wyznaczonym dniem wolnym, należy mu go udzielić.

Dobra wiadomość dla pracowników: analogiczna sytuacja z odbieraniem dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powtórzy się w tym roku jeszcze raz. Boże Narodzenie (25 grudnia) również wypada w sobotę.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto