Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żninie rozstrzygnięto konkurs "Poznajemy Ojcowiznę"

Szymon Cieślak
Rozstrzygnięcie etapu oddziałowego konkursu "Poznajemy Ojcowiznę".
Rozstrzygnięcie etapu oddziałowego konkursu "Poznajemy Ojcowiznę". Szymon Cieślak
W Pałuckim Oddziale PTTK w Żninie rozstrzygnięto Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę". Pięć prac pojedzie na finał ogólnopolski.

Zanim laureaci otrzymali nagrody, władze PTTK podziękowały Feliksowi Malinowskiemu, za dotychczasową pracę przy konkursie "Poznajemy Ojcowiznę". Ślubowanie przewodnika złożył Dariusz Berdysz, a Zofia Dobaczewska otrzymała odznaczenie "Zasłużony przewodnik". Uprawnienia dla grupy znakarzy szlaków turystycznych odebrał Zbigniew Prusak.

Wszystkie prace oceniło i sprawdziło jury w składzie: Czesław Łukomski (przewodniczący), Eliza Reszka, Elżbieta Horka, Włodzimierz Sulecki, Katarzyna Sulecka, Ewa Piwecka i Monika Andruszkiewicz.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie: Wojciech Czekaj ("Cichy świadek historii") i Aleksandra Rewezińska ("Z pamiętnika Olki"), Wanessa Andrzejewska ("Historia szkoły w Słębowie") z SP w Słębowie, Kamila Erdmann ("Klemens Janicki - w pięćsetną rocznicę urodzin") z ZSS "Trójka" w Żninie. Drugie miejsce zajął Kacper Balcerzak ("Wybitni Żninianie") z ZSS "Trójka".

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęła praca zbiorowa Marty i Agaty Pałka ("Rozsławił Żnin, żywy śpiewnik Pałuk, nasz pradziadek"),
a także indywidualna Gordiany Kryszak ("Moja prababcia Katarzyna Kopińska - Droga z Ukrainy do Polski"). Drugie miejsce zajęła Bogna Świtała ("Wędrujemy szlakiem pałuckich kościołów"). Laureatki są uczennicami Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli Julia Iglewska ("Wczoraj i dziś żnińskiej baszty") z I LO w Żninie oraz Jakub Srocki i Dominik Małecki ("Błogosławiony ks. Marian Skrzypczak") z ZSP im. Marii Karłowskiej, a także Katarzyna Antkowiak ("W poszukiwaniu dworów") z I LO w Żninie. Drugie miejsce zajęli Eryk Daniel i Bartosz Golczyk ("Powstanie Wielkopolskie w Janowcu Wielkopolskim") z ZSP im. Marii Karłowskiej w Żninie.

- Te prace z roku na rok są bardziej dojrzałe, dostarczają niejednokrotnie szeregu nowych, dotąd nieznanych informacji. Często w gronie komisji zastanawiamy się ile wysiłku młody człowiek musi włożyć w przygotowanie takiej pracy. Ich poziom dorównuje niekiedy pracom magisterskim. Chcemy z nich zrobić bibliotekę. Mogą one służyć jako przewodnik turystyczny - powiedział Czesław Łukomski, przewodniczący jury i dodał, że w żnińskim oddziale PTTK ma powstać młodzieżowe koło przewodników, w którym młodsi, znający języki obce ludzie, mogliby nauczyć się tej trudnej pracy od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

Halina Rosiak, wiceburmistrz Żnina podkreśliła, że prace wykonane przez uczniów wpisują się w znaczenie słowa patriotyzm.
- Patriotyzm to jest to, w co wy się wspaniale wpisujecie i dajecie temu świadectwo w swoich pracach. Patriotyzm to dostrzeganie piękna ziemi, otwarcie na drugiego człowieka, szacunek dla ludzi, przyrody i dziedzictwa kulturowego. To wy dajecie tego świadectwo - powiedziała Halina Rosiak.

Jak się dowiedzieliśmy na etap centralny "Poznajemy Ojcowiznę" pojedzie pięć prac autorstwa: Katarzyny Antkowiak, Julii Iglewskiej, Aleksandry Rewezińskiej, Kacpra Balcerzaka oraz Agaty i Marty Pałka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto