Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Ogólnopolski Zjazd Działaczy Sportu Motorowodnego w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Po raz piąty Żnin gościł działaczy motorowodnych z całego kraju.

Działacze i sportowcy spotkali się w piątą rocznicę śmierci Józefa Kowalkiewicza (organizator tego sportu), w 15 rocznicę założenia Muzeum Sportów Motorowodnych w Grodzie Śniadeckich oraz w roku jubileuszu 40-lecia zawodów motorowodnych w Żninie.

Te daty są bardzo wymownymi śladami działalności Józefa Kowalkiewicza, honorowego obywatela gminy Żnin. To też wspólne dzieło ponad dwustu działaczy sportowych ze Żnina oraz władz miasta

- mówi Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

- Kowalkiewicz był niezwykła nie przeciętną osobą, siła osobowość i zrobił wiele dla Żnina. Okazał się przyjacielem dla bardzo wielu przyjaciół sportu motorowodnego. Jego osoba odcisnęła piętno na moim rozwoju i wiele mu zawdzięczam. Dlatego też wziąłem ciężar na siebie wszystkich spraw związanych z tymi zjazdami, aby w imieniu mieszkańców Żnina i własnym za wszystko mu podziękować. Te dotychczasowe zjazdy to forma promocji Żnina w kraju. Jest to sposób integracji motorowodnego środowiska wokół naszego miasta - dodał.

Według Stefana Czarneckiego, to wszystko ze Żnina, emanuje na całą Polskę. Dowodem tego jest, to co teraz dzieje się w Rogoźnie. Dzięki współpracy ze Żnina, po kilkudziesięcioletniej przerwie, w tym wielkopolskim mieście mają być wznowione zawody motorowodne, a Kamil Walensiak wydał książkę, która opowiada o 10 imprezach motorowodnych, które do tej pory zorganizowano w Rogoźnie.

Na zjazd zaproszono wiele osób z całej Polski. Najpierw spotkali się oni przy Alei Sław Sportu Motorowodnego. Jak co roku złożono kwiaty przy gwieździe symbolizującej Józefa Kowalkiewicza, ale był jeszcze jeden powód. Do jednego z kamieni tworzących aleję została przymocowana tablica, która dokładnie informuje czym jest aleja. Tak, aby każdy kto ją odwiedza wiedział kogo ona honoruje.

W Muzeum Sportów Motorowodnych, uczestnicy zjazdu dowiedziała się o nowych, wartościowych muzealnych eksponatach. Zbiory zrobiły na wszystkich duże wrażenie.

Kolejna część zjazdu odbyła się w restauracji hotelu Martina. Była to dobra okazja, żeby wręczyć zaległe i aktualne odznaczenia dla niezwykłych gości.

Medale z okazji promocji książki Motorowodne Rogoźno Kamila Walensiaka otrzymali: Muzeum Sportów Motorowodnych, Robert Luchowski, Jerzy Śniadecki, Żnińskie Towarzystwo Kultury, Michał Krzyżaniak. Medale żnińskich zawodów 3 Memoriał Józefa Kowalkiewicza - Mistrzostwa Europy F-700 otrzymali: Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna, Renata Tomaszewska, wiceburmistrz Rogoźna, Jakub Przysiecki, prezes fundacji Smak Historii, Andrzej Jankowski, Ewa Klepczyńska z Gostchorza nad Odrą, gdzie tworzona jest filia żnińskiego Muzeum Sportów Motorowodnych, Remigiusz Nowak z Chodzieży, Angelika Pilarska z Muzeum Regionalnego w Rogoźnie, Alina i Sławomir Wójtowiczowie, Janina Kwaśnik ze Zbąszynia. Książkę o motorowodnym Rogoźnie otrzymał Szymon Mrówczyński z UM Żnin.

Medale Uchronić od Zapomnienia zaprojektowane przez śp. Józefa Kowalkiewicza otrzymali Kamil Walensiak oraz Ryszard i Małgorzata Gembiakowie.

- Chcę wszystkim podziękować za obecność, a szczególnie Krzysztofowi Popiołowi z Poznania i Kamilowi Walensiakowi za pomoc w organizacji tego dużego przedsięwzięcia, które zakończyło się sukcesem - dodaje Stefan Czarnecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto