Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Dworcowa w Żninie otwarta! Ale nie bez przeszkód dla pieszych i rowerzystów [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fot. Iwona Góralczyk
Firma Eurovia ustawiła oznakowanie pionowe, a przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich odebrali od wykonawcy nową, czasową organizację ruchu na ulicy Dworcowej. Tym samym od dziś tzw. mała obwodnica Żnina jest przejezdna.

Nie oznacza to natomiast, że inwestycja na tym odcinku jest w pełni zakończona. Braki widać gołym okiem.
Szczególnie odczują to piesi, rowerzyści, osoby na wózkach inwalidzkich i osoby przemieszczające się z wózkami dla dzieci. Po pierwsze, co bardzo istotne, wciąż nie jest dokończony chodnik i pas dla rowerzystów. To powoduje, że - przemieszczając się z kierunku ulicy Mickiewicza - za mostem przez Gąsawkę na Dworcowej, musimy przejść na drugą stronę jezdni. Na dodatek nie spodziewajmy się tam żadnego, nawet czasowego, oznakowania dla pieszych. Przynajmniej na tę chwilę go nie ma. Przy dużym ruchu samochodów może to być kłopot.

Kolejna rzecz, na którą słusznie zwrócił uwagę żninianin Marek Tylewski, jest taka, że z mostu można wprawdzie zejść do parku, by dalej dostać się do centrum miasta, jednak nikt nie pomyślał, że z tej trasy będą też korzystać rowerzyści, osoby na wózkach inwalidzkich bądź osoby z wózkami dziecięcymi.

Dziś byliśmy świadkami, jak mężczyzna, który dostał się na Dworcową i chciał przejechać do parku nad Gąsawką, musiał dźwigać rower po schodach. Na to samo zwróciła uwagę napotkana żninianka.

Z tymi uwagami zwróciliśmy się do Michała Sitarka, rzecznika prasowego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Jak usłyszeliśmy, jeśli chodzi o chodnik i ścieżkę rowerową pozostające w budowie, "wykonawca deklaruje ukończenie prac na Dworcowej w okresie najbliższych 3-4 miesięcy".

- Ciąg pieszo-rowerowy jest zaprojektowany na całym modernizowanym odcinku od ul. Mickiewicza do Zamkniętej. W obrębie skrzyżowań zaplanowano oświetlone przejścia dla pieszych. Zostaną one wkrótce wytyczone. Firma Eurovia poza mostem w ciągu ul. Dworcowej prowadzi jeszcze prace wykończeniowe (m.in. roboty brukarskie). W miejscu, gdzie kończy się chodnik po stronie północnej również funkcjonować będzie przejście dla pieszych - doprecyzował w formie mailowej, po konsultacjach z wykonawcą, rzecznik ZDW.

Natomiast co do zejścia z mostu nad Gąsawkę i braku udogodnień dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych, Michał Sitarek wyjaśnia: - Projekt był uzgadniany z gminą. Obecne rozwiązania nie wykluczają w przyszłości dobudowania dodatkowych elementów ułatwiających zejście w kierunku terenów zielonych, jeśli powstanie na tym terenie infrastruktura dedykowana pieszym, rowerzystom (chodniki, drogi rowerowe itp.)

OTO PEŁNE STANOWISKO ZARZĄDU DRÓG WOJEWÓDZKICH I ODPOWIEDZI NA NASZE WĄTPLIWOŚCI:

Ulica Dworcowa została gruntownie przebudowana na odcinku 650 metrów pomiędzy ulicami A. Mickiewicza i Zamkniętą. Nowa ulica z wszystkimi obiektami powstawała od podstaw. Wymieniono niestabilny grunt, wykonano nową podbudowę i układano kilka warstw asfaltobetonu. Ulica zyskała nowoczesne odwodnienie odprowadzające deszczówkę do podczyszczalni. Wzdłuż ulicy ustawiono też energooszczędne oświetlenie. Ul. Dworcowa jest teraz wyposażona w równy chodnik oraz drogę rowerową. Po południowej stronie na wysokości szkoły zbudowano zatokę autobusową. Łuki i skarpy zabezpieczono barierami ochronnymi. Przebudowano też sieci znajdujące się pod ziemią: wodociągową, kanalizacyjną i telekomunikacyjną. Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe (przede wszystkim prace brukarskie). 31 marca wykonawca – firma Eurovia wdrożyła tymczasową organizację ruchu zapewniającą przejezdność ul. Dworcowej.

W ciągu ulicy powstał nowy most. Na nowych przyczółkach oparto żelbetową konstrukcję o nośności do 40 ton. Jednoprzęsłowa przeprawa jest szersza niż stary obiekt. Pozwoliło to zmieścić na niej chodniki drogę rowerową. Jezdnie i ciągi pieszo-rowerowe rozdzielają bariery energochłonne. Na moście zastosowano trwałe krawężniki kamienne, a brzegi rzeki Gąsawki umocniono.

W trakcie prac konieczne były badania archeologiczne. Prowadzono je na obszarze ponad 22 arów. Początkowo archeolodzy spodziewali się wyłącznie pozostałości cmentarza ewangelickiego. W trakcie badań stwierdzono, że w trakcie likwidacji nie przeprowadzono na nim żadnych ekshumacji. Archeolodzy dokonali jednocześnie ciekawszego odkrycia. Natrafiono prawie na 300 obiektów, wskazujących na istnienie na tym obszarze rozbudowanej osady kultury łużyckiej, która istniała już kilkaset lat przed naszą erą. Pod ulicą znajdowały się m.in. ziemianki mieszkalne, jamy zasobowe, piec oraz paleniska. Archeolodzy zinwentaryzowali ponad 13 tysięcy różnych fragmentów ceramiki, kości zwierzęcych, przedmiotów kamiennych (naczynia, groty, rozcieracze, narzędzia rolnicze, czerpaki itp.).

Dlaczego ciąg pieszo- rowerowy urywa się zaraz za mostem, jak piesi mają bezpiecznie przejść na drugą stronę na węższy chodnik?

- Ciąg pieszo-rowerowy jest zaprojektowany na całym modernizowanym odcinku od ul. Mickiewicza do Zamkniętej. W obrębie skrzyżowań zaplanowano oświetlone przejścia dla pieszych. Zostaną one wkrótce wytyczone. Firma Eurovia poza mostem w ciągu ul. Dworcowej prowadzi jeszcze prace wykończeniowe (m.in. roboty brukarskie). W miejscu, gdzie kończy się chodnik po stronie północnej również funkcjonować będzie przejście dla pieszych.

Dlaczego brakuje pochylni dla wózków przy zejściu z mostu w kierunku parku. Czy zostaną dobudowane?

- Projekt był uzgadniany z gminą. Obecne rozwiązania nie wykluczają w przyszłości dobudowania dodatkowych elementów ułatwiających zejście w kierunku terenów zielonych, jeśli powstanie na tym terenie infrastruktura dedykowana pieszym, rowerzystom (chodniki, drogi rowerowe itp.) - poinformował Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy.

W dniach kiedy cała Polska walczy z pandemią koronawirusa, Ż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto