Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To oni tworzą kulturę w gminie Żnin. Otrzymali Honorowe Medale Burmistrza Żnina [zdjęcia]

OPRAC.:
Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- Te medale to podziękowanie w imieniu mieszkańców gminy Żnin za to, że mamy państwa u siebie, na wyciągnięcie ręki. Kto otrzymał wyróżnienie? Zobacz na kolejnych slajdach >>>
- Te medale to podziękowanie w imieniu mieszkańców gminy Żnin za to, że mamy państwa u siebie, na wyciągnięcie ręki. Kto otrzymał wyróżnienie? Zobacz na kolejnych slajdach >>>Iwona Góralczyk
- Nawet jeśli nie jesteście Tiną Turner XXI wieku, to waszego dorobku i realizacji pasji, dążenia do celu mógłby pozazdrościć niejeden artysta wielkiego formatu - powiedział do zebranych w ratuszowej auli burmistrz Żnina Robert Luchowski. Tym samym uhonorował medalami zasłużonych dla rozwoju kultury w gminie, a i nawiązał do artystki światowego formatu, królowej rock and rolla, która zmarła 24 maja 2023 roku w wieku 83 lat.

Zasłużeni dla rozwoju kultury w gminie Żnin odebrali Honorowe Medale Burmistrza. Wręczenie odbyło się podczas uroczystości 25.05.2023 roku w auli im. Zbigniewa Skorwidera w żnińskim Urzędzie Miejskim.

Wydarzenie miało bogatą oprawę. Specjalnie na tę okoliczność rozwinięto czerwony dywan. Były kwiaty, które z medalami podawała włodarzowi gminy pracownica przebrana w strój pałucki. W tle z głośników płynęły piosenki Tiny Turner.

Na widowni, obok uhonorowanych i ich bliskich, siedzieli szefowie wydziałów z ratusza oraz m.in. dyrektorzy jednostek kultury w gminie.

Honorował burmistrz Robert Luchowski. W imieniu nagrodzonych podziękowała Bianka Urbanowska. Na koniec wystąpił zespół Czerwone Róże, po czym zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek i kawę.

Burmistrz Żnina Robert Luchowski powiedział m.in.:

- Te medale to podziękowanie w imieniu mieszkańców gminy Żnin za to, że mamy państwa u siebie, na wyciągnięcie ręki. I nawet jeśli nie jesteście Tiną Turner XXI wieku, to waszego dorobku i realizacji pasji, dążenia do celu mógłby pozazdrościć niejeden artysta wielkiego formatu. Dziękuję, że jesteście i tworzycie wśród nas.

Dla kogo medale burmistrza Żnina w dziedzinie kultury?

  • Jako pierwszy medalem został uhonorowany zespół Jaśmin. W imieniu całej grupy obecnej na wydarzeniu wyróżnienie odebrała kierownik Marlena Mrówczyńska.
    Zespół Jaśmin powstał w roku 2010. Funkcjonuje przy Żnińskim Domu Kultury, a funkcję kierownika pełni Marlena Mrówczyńska. Zespół Jaśmin jest znany mieszkańcom Gminy Żnin, przed którymi występuje podczas licznych wydarzeń. Na swoim koncie panie mają liczne występy podczas przeglądów organizowanych poza Pałukami.
  • Medal przypadł także w udziale prężnie działającemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Żninie. Odebrał go Karol Stawniak - prezes Stowarzyszenia UTW im. Wandy Dobaczewskiej. Przypomnijmy, że pierwsze kroki w kierunku powstania Uniwersytetu podjęto jesienią 2006 roku, a już na początku roku 2007 ideę udało się wcielić w życie. Przez lata prezesem tej organizacji była Irena Starczewska. Teraz jej dzieło kontynuuje nowy skład zarządu, na czele którego stoi Karol Stawniak.
  • Honorowy Medal Burmistrza Żnina otrzymało również Stowarzyszenia Śpiewaczego Chór Męski im. St. Moniuszki w Żninie. W imieniu zespołu odebrała go dyrygentka Beata Różańska.
    Początki Chóru Moniuszko sięgają roku 1909. W pierwszych latach jego działalności głównym celem było podtrzymywanie przez śpiew ducha narodowego. Obecnie, w wolnej Polsce, poprzez działalność chóru wzmacniana jest tradycja i kultywowany patriotyzm. W całej historii chór miał 14 dyrygentów, a pani Beata Różańska pełni tę funkcję od roku 1990.
  • Kolejne wyróżnienie w postaci medalu trafiło do Bianki Urbanowskiej.
    Bianka Urbanowska jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu oraz absolwentką Akademii Bydgoskiej na kierunku Wychowanie Muzyczne. Od lat prowadzi szkołę muzyki rozrywkowej, a niedawno wydała swoją pierwszą płytę. W listopadzie 2022 roku Bianka Urbanowska świętowała 25-lecie działalności artystycznej.
  • Medal Burmistrza Żnina otrzymał także Mirosław Binkowski.
    Szerokiej publiczności jest znany jako Mirosław Kaźmiyrz Binkowski. Od lat kultywuje gwarę pałucką poprzez wykłady, warsztaty, konkursy, spotkania z mieszkańcami, a także wydawane publikacje. Mimo zamieszkiwania poza Pałukami, nie stracił kontaktu z tutejszą społecznością, a wszystko za sprawą prowadzonego profilu na fejsubuku oraz comiesięcznych publikacjom w ŻNINiOKu. Może się również poszczycić tytułem Zasłużonego dla Gminy Żnin.
  • Wyróżniony Medalem Burmistrza Żnina został ponadto Leszek Musiał.
    Leszek Musiał jest byłym pracownikiem Żnińskiej Kolei Wąskotorowej. Był maszynistą słynnej ciuchci "Leon". Przez wszystkie lata łączył swoją pracę z pasją. Dysponuje imponującą kolekcją kolejowych pamiątek, którą mógł się poszczycić m.in. podczas Międzynarodowego Zlotu Kolejek Wąskotorowych organizowanego w Żninie.
  • Honorowy Medal Burmistrza Żnina trafił także do Reginy Wysockiej.
    Regina Wysocka jest nauczycielką muzyki i techniki w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie i Szkole Podstawowej w Januszkowie, jest również uznaną instruktorką Ogniska Muzycznego w Żnińskim Domu Kultury w klasie fortepianu i keyboardu. Spod skrzydeł pani Reginy Wysockiej wyrosły pokolenia śpiewaków.
  • Na liście uhonorowanych Medalem Burmistrza Żnina jest ponadto Marek Nowak.
    Prowadzi studio piosenki w Żnińskim Domu Kultury, jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie, gdzie prowadzi zespół Allegro. Marka Nowaka możemy również spotkać na drogach Pałuk i nie tylko, uwielbia bowiem długie wypady rowerowe.
  • Zbyszko Piwoński, uznany rzeźbiarz oraz rysownik - i do niego trafił Honorowy Medal Burmistrza Żnina.
    Swoja pasję do rzeźby w drewnie zaczął rozwijać już w szkole podstawowej. Rzeźby wychodzące spod dłuta Zbyszko Piwońskiego to najczęściej postaci religijne, mieszkańcy Pałuk nierzadko w ludowych strojach oraz zwierzęta.
  • Honorowy Medal Burmistrza Żnina, w imieniu zespołu Czerwone Róże, odebrała natomiast Danuta Ogińska.
    Zespół Czerwone Róże, podobnie jak Zespół Jaśmin, powstał w 2010 roku i również funkcjonuje przy Żnińskim Domu Kultury. Na co dzień wykonuje piosenki biesiadne, ludowe i folklorystyczne. Zespół jest stałym gościem Biesiady Pałuckiej oraz Jesieni na Pałukach. Większość członkiń zespołu mieszka w Brzyskorzystewku i tam też odbywają się próby zespołu.

Oto nagrodzeni Honorowym Medalem Burmistrza Żnina za działalność w dziedzinie kultury:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto