Tak wygląda powstający w Żninie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Szpitalnej [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Byliśmy na budowie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Żninie. Prace nie potrwają dłużej niż do października br. Pierwsi pacjenci mogliby się tu pojawić już na przełomie grudnia 2021/ stycznia 2022 r. Więcej informacji w tekście.
Byliśmy na budowie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Żninie. Prace nie potrwają dłużej niż do października br. Pierwsi pacjenci mogliby się tu pojawić już na przełomie grudnia 2021/ stycznia 2022 r. Więcej informacji w tekście. Fot. Iwona Góralczyk
W sąsiedztwie Pałuckiego Centrum Zdrowia kończy się budowa zakładu opiekuńczo - leczniczego. Ciężko chorzy, niepełnosprawni pacjenci, którzy po wyjściu ze szpitala potrzebują dalszej, fachowej opieki przez 7 dni w tygodniu, będą mogli ją znaleźć właśnie w żnińskim ZOL-u. Ale jest jeden warunek: najpierw na te usługi musiałby być kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. A to już takie pewne nie jest.

Niejeden z nas zetknął się zapewne z tym problemem: ktoś nam bliski albo znajomy zostaje wypisany ze szpitala, ale tak naprawdę dalej potrzebuje opieki specjalistów. Naprzeciw wychodzi ZOL. W takiej właśnie placówce, w warunkach stacjonarnych, przez siedem dni w tygodniu i całodobowo, pracują zespoły pielęgniarek, opiekunek, lekarze, fizjoterapeuci, a także terapeuci zajęciowi.

ZOL zapewnia przy tym środki farmakologiczne i materiały medyczne.

Kto może trafić do ZOL Żnin?

Osoby ze schorzeniami fizycznymi, somatycznymi, jak również z demencją starczą, chorobą Alzheimera i różnymi schorzeniami towarzyszącymi. Zespół ZOL zajmuje się również osobami - na przykład - po urazach czy udarach, słowem wszystkimi, którym potrzebna jest kompleksowa opieka, jakiej nie można zapewnić w domu chorego.

Brzmi optymistycznie, pocieszająco, z nadzieją dla rodzin z naszego terenu, które chcą pomóc swoim bliskim? Zapewne.

Taka placówka, już w styczniu 2022 roku, może zacząć działać przy ulicy Szpitalnej 32 w Żninie. Właśnie kończy się przygotowywanie 26 miejsc dla pacjentów.

Byliśmy na budowie żnińskiego ZOL-u. Po wszystkich pomieszczeniach oprowadził nas jeden z kierowników robót Damian Springer - syn właściciela Wezambudu, firmy, która wykonuje zlecenie.

Wśród budowlańców krąży opinia, że to jedna z nowocześniejszych tego typu placówek opiekuńczo - leczniczych w województwie.

Nic dziwnego - inwestycja pochłonęła 12 milionów złotych. Z tego 8 mln to dofinansowanie unijne, a 4 mln zł wkład własny spółki Pallmed - tej samej, która cieszy się dobrą opinią z prowadzenia NZOZ Sue Ryder w Bydgoszczy.

Na czwartej kondygnacji, gdzie dotrzemy windą, a wejście zorganizowano od ulicy Dąbrowskiego (nieopodal siedziby straży pożarnej), znajdziemy wszystko, co niezbędne ciężko chorym.

- Mamy porównanie do tego, co widzieliśmy w innych placówkach. W Żninie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Tu naprawdę będzie się czym chwalić, jeśli chodzi o wyposażenie obiektu.

Po tym, co zobaczyliśmy, można tylko powiedzieć: czekamy na otwarcie i przyjęcie pierwszych chorych już w styczniu 2022 roku. Bo przecież dla nich to zostało stworzone. No właśnie!

Jak pisaliśmy wcześniej, żniński ZOL powstał w dużej mierze dzięki unijnemu wsparciu. Ale i był odpowiedzią spółki Pallmed - specjalizującej się w takich usługach - na zapotrzebowanie zgłaszane przez resort zdrowia. W przeciwnym razie nikt by się na tak wielką inwestycję nie zdecydował.

Szkopuł w tym, że ten sam Pallmed zgłasza teraz obawy, czy w ogóle otrzyma na usługi medyczne w żnińskim ZOL-u kontrakt z NFZ-u.

- Wykonaliśmy tę inwestycję, w dużej mierze, za pieniądze unijne. Tym samym obowiązuje nas przestrzeganie zapisu, zgodnie z którym przez najbliższych 5 lat nie możemy tu prowadzić działalności komercyjnej

- komentuje Szymon Wojciechowski, dyrektor ds. administracyjno - inwestycyjnych Pallmed sp. z o.o. - Opieka długoterminowa musiałaby być w takiej sytuacji zakontraktowana przez NFZ - dodaje.

A jeśli Pallmed tych pieniędzy z NFZ-u na świadczenia w ZOL-u nie dostanie? - Łóżka będą stały puste! Mimo ogromnych potrzeb na taką pomoc dla chorych.

Dalszy scenariusz jest dla spółki jeszcze gorszy: przy zerwaniu warunków unijnych należało będzie oddać całą dotację z odsetkami.

Pallmed robi jednak wszystko, aby do takiego czarnego finału nie doszło. Ma w tym wsparcie lokalnego samorządu.

Pisma do bydgoskiego oddziału NFZ-u wysłali starosta żniński Zbigniew Jaszczuk i burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Ten ostatni zaznaczył:

- Zwracam się z apelem o podjęcie działań skierowanych na zakontraktowanie usług medycznych w ZOL w Żninie. Pierwsi pacjenci mogliby zostać przyjęci na przełomie grudnia 2021/ stycznia 2022, co niewątpliwie byłoby korzyścią zarówno dla mieszkańców gminy Żnin jak i pozostałych mieszkańców powiatu żnińskiego.

- Należy również zwrócić uwagę - dodał burmistrz Luchowski w swoim piśmie - że prezes NFZ, począwszy od 2020 roku, określił priorytet mający na celu rozwój stacjonarnej opieki długoterminowej, co wpisuje się również w cel ww. inwestycji oraz wytyczne konkursu unijnego opartego na mapie potrzeb zdrowotnych - przytoczył, mając w pamięci, że powiat żniński jest tzw. białą plamą jeśli chodzi o świadczenia z zakresu opieki długoterminowej, ponieważ na 27 podmiotów z Kujawsko - Pomorskiego żaden nie prowadził dotąd działalności na naszym terenie.

Pismo burmistrza Żnina trafiło także do 17 posłów i senatorów związanych z województwem kujawsko - pomorskim.

A jakie jest stanowisko w tej sprawie bydgoskiego NFZ-u?

- W ramach umowy z K-P OW NFZ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pacjenci mają do dyspozycji 24 placówki udzielające świadczeń jako Zakłady Opiekuńczo Lecznicze lub Pielęgnacyjno Opiekuńcze. W przypadku świadczeń w zakładach opiekuńczych nie ma rejonizacji, więc pacjenci mogą korzystać ze wszystkich podmiotów mających kontrakt z NFZ - komentuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy instytucji, dodając:

- W roku 2021 Oddział Funduszu nie przewidywał ogłaszania nowych postępowań konkursowych, stąd bydgoska spółka Pallmed, zawierając umowę na pozyskanie środków unijnych nie miała gwarancji kontraktu ze strony K-P OW NFZ na świadczenia w ZOL w Żninie. NFZ nie prowadzi postępowań konkursowych dla konkretnego świadczeniodawcy.

Co na to spółka Pallmed?

- Planując naszą inwestycję opieraliśmy się na mapie potrzeb zdrowotnych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, która była jednym z złączników do ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu.
- Utworzenie nowych miejsc opieki długoterminowej dla powiatu żnińskiego rekomendował Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mieszkańcy naszego regionu mieli mieć lepszy dostęp do opieki długoterminowej.

- Powstanie takiej placówki zaplanowano na podstawie RPO na lata 2014-2020. Na tej podstawie otrzymaliśmy dofinansowanie unijne na budowę i wyposażenie obiektu.

- Gdybyśmy w 2017 roku nie mieli pewności o potrzebie i możliwości zakontraktowania świadczeń opieki długoterminowej w Żninie, nie przystąpilibyśmy do realizacji wielomilionowej inwestycji.

- Dziwi nas stanowisko NFZ w tej sprawie, ponieważ od 2018 r. rokrocznie Marszałek Województwa informował Oddział NFZ o potrzebie zakontraktowania m.in. 26 łóżek opieki długoterminowej w ZOL w Żninie. Nam zawsze zależało i nadal zależy, by przyszli pacjenci mieli dostęp do opieki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

- Likwidacja białych na mapie opieki długoterminowej polega na tym, że mieszkańcy powiatu, których bliscy muszą korzystać z opieki długoterminowej są pod fachowa opieką w pobliżu miejsca zamieszkania. Poprawienie dostępności nie oznacza bowiem, że chory wymagający pomocy przebywa w placówce na drugim końcu regionu.

- Niebawem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie dyrekcji Pallmed z zastępcą dyrektora ds. medycznych Beatą Nowacką. Mamy nadzieję, że po nim okaże się, że pacjenci z powiatu żnińskiego będą mogli korzystać z ZOL już od stycznia. - dodają szefowie Pallmed.

Byliśmy na budowie ZOL Żnin przy ul. Szpitalnej 32. Ta inwestycja pochłonie 12 mln zł! Zobaczcie, jak to wygląda w środku:

Byliśmy na budowie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Żninie. Prace nie potrwają dłużej niż do października br. Pierwsi pacjenci mogliby się tu pojawić już na przełomie grudnia 2021/ stycznia 2022 r. Więcej informacji w tekście.

Tak wygląda powstający w Żninie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy ...

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie