Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było w Żninie na otwarciu nowego peronu Żnińskiej Kolei Wąskotorowej im. Andrzeja Rosiaka [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Otwarcie nowego peronu Żnińskiej Kolei Wąskotorowej im. Andrzeja Rosiaka w Żninie (24.04.2022).
Otwarcie nowego peronu Żnińskiej Kolei Wąskotorowej im. Andrzeja Rosiaka w Żninie (24.04.2022). Szymon Cieślak
W parku nad Małym Jeziorem Żnińskim otwarto nowy peron Żnińskiej Kolei Wąskotorowej. Nosi on imię byłego burmistrza miasta Andrzeja Rosiaka.

Nowy peron Żnińskiej Kolei Wąskotorowej im. Andrzeja Rosiaka w Żninie. Zobacz wideo:

od 16 lat

Peron został oficjalnie otwarty w sobotę (23.04.2022). Wstęgę przerwała lokomotywa Lyd-2, która po zakończeniu oficjalniej części woziła pasażerów na żnińskim odcinku, od ul. Licealnej, do dworca wąskotorowego.

- Dzisiaj mamy do czynienia z kolejnym przełomowym wydarzeniem w historii samorządu lokalnego. Wydłużamy trasę Żnińskiej Kolei Wąskotorowej spełniając marzenia, w tym największe marzenie Andrzeja Rosiaka, który był nie tylko gospodarzem miasta i gminy Żnin, ale też był wielkim entuzjastą kultury, historii regionu i wielkim miłośnikiem kolei wąskotorowej. Stąd też dziś kolejna stacja Jezioro Żnińskie Małe i peron właśnie jego imienia - powiedział Robert Luchowski, burmistrz Żnina.

Podziękowania od burmistrz dostali Jędrzej Małecki, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, przedstawiciel firmy In - Tor (wykonawca), oraz Jacek Świtała, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Żninie.

Na scenie wystąpił rodzinny zespół muzyczny "Peron Wędrowny". W swoim repertuarze grupa ma utwór opowiadający o żnińskiej wąskotorówce.

- Chciałbym podziękować w imieniu marszałka oraz przewodniczącej naszego sejmiku województwa, burmistrzowi, radnym i pracownikom za dbałość, opiekę i rozwój naszej wąskotorówki. Chcę zadeklarować pewien lobbing, żeby zwiększyć dotację województwa kujawsko - pomorskiego. Do tej pory jest to 70 tys. rocznie. Mam nadzieję, że uda się do prowizorium trzycyfrową liczbę wpisać, żeby te 100 tysięcy złotych było minimum - powiedział Wojciech Szczęsny, radny sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Tablicę z rozkładem jazdy oraz biogramem patrona Andrzeja Rosiaka, odsłonili: Halina Rosiak-Kozłowska (wdowa po A. Rosiaku), Radosław Rosiak (syn) oraz Krzysztof Rosiak (brat).

- To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ spełnia się marzenie mojego ojca, jakim było wznowienie ruchu turystycznego kolejki wąskotorowej nad Małe jezioro. To szansa na jeszcze szerszą promocję i pokazanie jakim pięknym miejscem jest Żnin i region Pałuk. To wyjątkowe wydarzenie dlatego, że pokazuje, że w naszych sercach jest pamięć o naszym lokalnym patriocie i pozostanie, a ten peron będzie nam jeszcze mocniej o tym przypominał - powiedział po odsłonięciu tablicy Radosław Rosiak.

Z kolei Jędrzej Małecki, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej, pod które podlega kolej wąskotorowa powiedział, że żnińską część torów w przyszłości czeka jeszcze jedna inwestycja.

- To jest zakręt w prawo, żeby kolejka bezpośrednio znad Małego jeziora mogła jeździć do Biskupina. Ale to jest projekt na kolejne lata - powiedział Jędrzej Małecki.

Na koniec chętni, których nie brakowało mogli przejechać się nową trasą.

Inwestorem budowy nowego peronu było Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Prace wykonało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe SC IN-TOR z Inowrocławia. Łączna wartość inwestycji to 1 537 500,00 zł, z czego kwotę 510 000,00 zł stanowią środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Peron został nazwany imieniem Andrzeja Rosiaka na wniosek Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto