Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szubin. Jury podjęło decyzję. Teraz czas na galę 60. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Prace zakończyło już w Szubinie konkursowe jury
Prace zakończyło już w Szubinie konkursowe jury Szubiński Dom Kultury
290 prac wykonali twórcy na tegoroczny, jubileuszowy Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, którego organizatorem od 60. lat jest Szubiński Dom Kultury. Jury już wyłoniło laureatów. Przed nami konkursowa gala.

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk to najstarszy tego tupu konkurs w kraju, trwa nieprzerwanie od 60. lat. Jego pomysłodawczynią i inicjatorką była zmarła w ub.r. bydgoszczanka Wanda Szkulmowska. Pomimo upływu lat konkurs wciąż się rozwija.

W 1963 r., podczas pierwszej edycji, swoje prace wystawiło 20 twórców. Rok temu na konkurs zgłoszono 250 prac, nieco mniej niż w tym roku, a finał zorganizowano jesienią. Przesunięcie daty ogłoszenia wyników na październik to efekt pandemii. W tym roku organizatorzy wracają do wiosennego terminu gali. Przygotowania do niej są niemal na finiszu.

Prace twórców ludowych już ocenione

Między innymi prace zakończyło już w Szubinie konkursowe jury, które tym razem obradowało pod przewodnictwem Kingi Turskiej-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Do gremium tego zaproszono także: Bożenę Olszewską, Romana Skibę oraz w roli obserwatora – Wiesławę Gruchałę. Pochylili się oni nad wszystkimi zgłoszonymi pracami, które wykonało w sumie 70 twórców ludowych, mieszkańców gmin: Kcynia, Szubin, Żnin, Łabiszyn, Barcin, Wągrowiec, Gąsawa i inne.

To Cię może również zainteresować

Jak poinformowali nas organizatorzy konkursu - wyzwanie podjęło w tym roku 36 dorosłych artystów oraz 34 młodych adeptów sztuki ludowej Pałuk.

- W swojej ocenie jury skupiło się na zachowaniu tradycyjnych form i kunszcie wykonania. Do oceny mieli 55 prac z dziedziny haftu, 60 prac z dziedziny rzeźby i zabawek oraz 75 prac z zakresu zdobnictwa – informuje Paweł Pietroń, instruktor SzDK.

W maju ogłoszenie wyników konkursu sztuki ludowej i wystawa

Jury podjęło decyzję, ale na oficjalne ogłoszenie wyników poczekać trzeba do soboty 21 maja. Dopiero wtedy poznamy nazwiska laureatów, a w murach Szubińskiego Domu Kultury otwarta zostanie pokonkursowa wystawa prac.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Jak zawsze finałowej gali konkursu towarzyszyć będą występy ludowe. W tym roku na scenie pojawią się zespoły: „Ziemia Bydgoska” i „Jesienny Kwiat”, a otwartą 21 bm. pokonkursową wystawę prac zwiedzać będzie można w sali widowiskowej Szubińskiego Domu Kultury przez tydzień. Podczas tegorocznej gali przewodnicząca jury Kinga Turska-Skowronek przedstawi obecnym sylwetkę Wandy Szkulmowskiej, inicjatorki konkursu.

Imprezie patronuje marszałek województwa Piotr Całbecki, starostowie: nakielski, żniński i wągrowiecki, władze Szubina oraz wójt gminy Wągrowiec i burmistrz Wągrowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto