Szpital w Żninie straci status powiatowego? Starosta Zbigniew Jaszczuk: - Tego się obawiamy

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- Służba zdrowia w Polsce jest niedofinansowana. Żaden Rząd - lewicowy, centrowy, prawicowy - nie poprawił, jak do tej pory, sytuacji w tych placówkach. I tu absolutnie nie chodzi o fakt, kto zarządza tymi podmiotami (więc po co zmiany), a raczej czym zarządza i jakie ma możliwości - komentuje starosta Zbigniew Jaszczuk. Więcej w tekście niżej (na fot. szpital w Żninie) Fot. Szymon Cieślak
Czy szpital w Żninie straci status powiatowego? - Tego się właśnie obawiamy - komentuje starosta Zbigniew Jaszczuk. Wszystko w związku z planami ministra zdrowia w odniesieniu nie tylko do Pałuckiego Centrum Zdrowia, ale i jemu podobnych placówek w całej Polsce. - Nie chcemy "nacjonalizacji" - słychać komentarze.

"Rząd chce "przejąć" szpitale powiatowe w Polsce", "Rząd chce upaństwowić szpitale samorządowe", "Centralizacja szpitali będzie początkiem likwidacji powiatów" - piszą portale ogólnokrajowe i regionalne. Temat pojawił się kilka miesięcy temu. W ostatnich dniach rozgrzał się jednak do czerwoności za sprawą sprzeciwu ze strony Związku Powiatów Polskich.

Wieść o zmianach niepokoi także starostę żnińskiego Zbigniew Jaszczuka

- Zastanawiamy się, kto by miał te szpitale prowadzić? Zakładając, że dadzą je wojewodom, nasz, kujawsko - pomorski, będzie miał do nadzoru ponad 30 takich placówek. Kim, jakim zespołem będzie te zadania wykonywał?

- zastanawia się Jaszczuk, dodając:

- Przecież aktualnie tam nie ma specjalistów do zarządzania takim podmiotami. Trzeba byłoby to dopiero zorganizować. Póki to wszystko by się unormowało, w totalnym bałaganie będzie pole do popisu dla złodziei, przypadków korupcji i temu podobnych zachowań. Ale będą też stanowiska do politycznego obsadzenia.

- U nas, gdyby nie przypadek przyłapania księgowych ze żnińskiego szpitala i postawienia ich przed sądem, proceder trwałby dalej. W modelu scentralizowanym pewnie te panie kradłyby do tej pory i nikt by się nie zorientował. A mieliśmy majstersztyk w systemie informatycznym, to, co one zrobiły. O szczegółach mówić nawet nie możemy, bo byłoby to nauką złodziejstwa. Ale na szczęście zostało to wykryte - komentuje dalej starosta, informując:

- Dziś (piątek, 29 stycznia) będziemy temat zamierzanej "nacjonalizacji szpitali powiatowych" omawiać na Zarządzie Powiatu. Chcemy ten temat wprowadzić na sesję Rady Powiatu w formie stanowiska. Mieszkańcy muszą mieć świadomość, co się szykuje.

- Jednocześnie, jako Związek Powiatów Polskich, domagamy się jak najszybszych wyjaśnień ze strony ministra zdrowia, co się kryje za sformułowaniem "przekształcenia właścicielskie". Bo jeśli tu właśnie chodzi o zabranie samorządom szpitali, obawiamy się zawieruchy, również w kontekście kolejnych kroków zmierzających do likwidacji powiatów. Powstałby, naszym zdaniem, totalny bałagan. Ciekawe też, jak chcą przejąć spółki prawa handlowego takie jak Pałuckie Centrum Zdrowia?

- Wracając natomiast do szpitali i ich kondycji, zgadzam się, że służba zdrowia w Polsce jest niedofinansowana. Przez ostatnie lata to samorządy dokładają do szpitali.

- Generalnie jak obserwujemy tę sytuację od 22 lat, to żaden Rząd - lewicowy, centrowy, prawicowy - nie poprawił sytuacji w tych placówkach.

- I tu absolutnie nie chodzi o fakt, kto zarządza (więc po co zmiany), a raczej czym zarządza i jakie ma możliwości. W temacie nakładów na służbę zdrowia jesteśmy w ogonie Europy

- twierdzi starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.

Oto stanowisko (skrócone) Andrzeja Płonki, prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich:

"23 grudnia 2020 r. Minister Zdrowia wydał zarządzenie w sprawie utworzenia Zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.

Celem tego gremium będzie opracowanie projektu ustawy, który obejmował będzie:

  1. restrukturyzację szpitali, w tym ich zobowiązań;
  2. przekształcenia właścicielskie;
  3. konsolidację sektora szpitalnictwa, przeprofilowanie szpitali oraz zmianę struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale;
  4. zwiększenie efektywności i jakości procesów zarządczych oraz nadzorczych;
  5. utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad procesami restrukturyzacyjnymi w sektorze szpitalnictwa i za jego rozwój;
  6. tworzenie korpusu restrukturyzacyjnego, w skład którego będą wchodzić certyfikowani doradcy restrukturyzacyjni w ochronie zdrowia;
  7. utworzenie korpusu menadżerskiego, w skład którego będą wchodzić certyfikowani menadżerowie w ochronie zdrowia;
  8. uwzględnienie specyfiki instytutów badawczych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna.

Z wypowiedzi Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, wynika, że pod pojęciem "przekształcenia właścicielskie" rozumie się odebranie szpitali powiatom. Nie jest jasne, kto miałby te szpitale przejąć: czy samorząd województwa, czy Skarb Państwa (Minister Zdrowia użył słowa nacjonalizacja).

Sytuacja ta budzi w środowisku samorządowym ogromny niepokój oraz wzburzenie. Argumentów przeciwnych tym pomysłom nie brakuje.

Na 27 europejskich krajów będących członkami OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polska jest na końcu zestawienia.

W 2019 r. na ochronę zdrowia wydatkowano w Polsce środki publiczne w wysokości 4,3% PKB (trzecie miejsce od końca). Średnia dla analizowanych 27 Państw wyniosła 6,53%, a mediana 6,42%. Wszystkie kraje sąsiadujące z Polską będące członkami OECD, w tym Czechy, Słowacja i Litwa są przed nami.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeżeli bierzemy pod uwagę wydatki na mieszkańca, w ujęciu nominalnym. Dla Polski wskaźnik ten wynosi 2593,4 zł (trzecie miejsce od końca). Natomiast średnia dla analizowanej grupy wynosi 11210,9 zł, a mediana 13004 zł.

Ponownie porównując sytuację w Polsce i u naszych sąsiadów, Polska notuje najgorszy wynik.

Z posiadanych przez Związek Powiatów Polskich danych wynika, że luka w finansowaniu samorządowych SP ZOZ w latach 2015-2017 kształtowała się na zbliżonym poziomie 1,5 mld zł. W 2018 r. (był to pierwszy rok funkcjonowania tzw. sieci szpitali) zwiększyła się do 2,2, mld zł a w 2019 skoczyła do 2,8 mld złotych.

Trudno nie odnieść wrażenia, że obecnie planowana reforma ochrony zdrowia jest próbą przykrycia wcześniejszej, najwyraźniej nieudanej zmiany z 2017 r.

Dzisiaj fundowana jest nam kolejna zmiana systemowa, która prawdopodobnie cofnie nas do stanu sprzed 1999 r.

Związek Powiatów Polskich podejmuje wielopłaszczyznowe działania, aby zapobiec nacjonalizacji szpitali powiatowych".

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie