Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopy pracze widziane były już w naszym regionie. Wraz z nimi śmiertelne zagrożenie

xawi
Ekspansja szopów w Polsce może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dlatego, że szop atakuje drób oraz dzikie ptaki. Szopy są również nosicielami wielu chorób i pasożytów, w tym glisty wątrobowej (Fasciola hepatica).
Ekspansja szopów w Polsce może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dlatego, że szop atakuje drób oraz dzikie ptaki. Szopy są również nosicielami wielu chorób i pasożytów, w tym glisty wątrobowej (Fasciola hepatica). Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Szopy pracze widziane były już w wielu miejscach naszego regionu. Obecność tego miłego zwierzęcia oznacza jednak dla rodzimej natury ogromne niebezpieczeństwo. Dla człowieka również.

Inwazyjny gatunek zza Atlantyku przybył do Polski z Niemiec, a do naszego regionu przywędrował z Wielkopolski.

Jego obecność odnotowano głównie na Kujawach - w okolicach Kcyni, Gniewkowa, Żnina, Barcina, Pakości. Widziano go również nieopodal Sępólna Krajeńskiego i Więcborka.

Szop pracz pokazał się w Rezerwacie Brzęki w Borach Tucholskich.  Za sprawą coraz łagodniejszego klimatu i dostatku pokarmowi, populacja pracza znacznie się rozrosła.

Ten pasożyt może być śmiertelny

Ekspansja szopów w Polsce może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dlatego, że szop atakuje drób oraz dzikie ptaki. Szopy są również nosicielami wielu chorób i pasożytów, w tym glisty wątrobowej (Fasciola hepatica). Ten pasożyt może zainfekować zwierzęta hodowlane powodując poważne uszkodzenia wątroby, co przekłada się na jakość żywności.

Z szopem związany jest tez problem większego kalibru. Chodzi o baylisascaris procyonis - glistę pasożytniczą, która zasiedla jelita szopów. Larwy pasożyta mogą jednak być przenoszone w odchodach i zachowują duża żywotność. Przypadkowe połknięcie przez człowieka lub zwierzę jaj pasożyta zwiastuje ogromne problemy. Larwy mogą wędrować do różnych tkanek i narządów, w tym do mózgu, powodując poważne schorzenia neurologiczne, takie jak encefalitoza błonicza.

Jak rozpoznać infekcję baylisascaris procyonis?

Infekcja baylisascaris procyonis przejawia się m.in.:

  • gorączką,
  • bólem głowy,
  • nudnościami,
  • wymiotami

W miarę rozwoju choroby pojawiają się również objawy neurologiczne:

  • drgawki,
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy z widzeniem i mową

Uchroń psa i kota

W przypadkach zaawansowanych, pasożyt może dotrzeć do mózgu, co prowadzi do trwałych uszkodzeń neurologicznych lub nawet śmierci.

Encefalitoza błonica wywołana przez Baylisascaris procyonis jest ciężką chorobą o wysokiej śmiertelności. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i wspomaganiu funkcji narządów. W przypadkach poważnych, pacjenci wymagają intensywnej opieki medycznej, farmakoterapii oraz rehabilitacji neurologicznej.

Warto jednak uspokoić, że zarażenie Baylisascaris procyonis jest stosunkowo rzadkie u ludzi. Niestety zwierzęta domowe mogą być podatne na zakażenie. Należy więc dopilnować, aby koty i psy nie stykały się z odchodami intruza oraz były regularnie odrobaczane.

W przypadku podejrzenia zarażenia Baylisascaris procyonis u zwierzęcia domowego, zaleca się skonsultowanie z weterynarzem. Badania laboratoryjne i odpowiednie leczenie mogą być konieczne w celu zwalczania pasożyta i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Obiad szopa - upoluje nawet kurę

Dieta szopa składa się w 40 proc. z bezkręgowców, 33 proc. z roślin oraz w 27 proc. z kręgowców. Szopy są więc wszystkożerne – zjadają jaja (a często również ptaki), łowią ryby i skorupiaki, a nawet wyłapują małe ssaki.
Tempo wzrostu populacji szopów doprowadziło już w 2009 roku do zezwolenia na odławianie tego gatunku przez cały rok, nawet w czasie godów. Uznano, że szop pracz jest szkodnikiem i niszczycielem ekosystemu, stanowiący duże zagrożenie dla innych zwierząt.

Gdy nie chcemy gościć szopa pracza

Jak pozbyć się szopa?

  • Pomogą preparaty zawierające amoniak. Najlepiej w miejscu, w którym zauważyliśmy obecność tych zwierząt wyłożyć materiał nasączony taką substancją.
  • Pieprz cayenne. Na kilka litrów wody wystarczy jedno opakowanie przyprawy. Wodą z pieprzem spryskujemy miejsca, w których pojawia się szop.
  • Siarczan magnezu (sól epsom). Wystarczy rozsypać ją w ogrodzie, aby odstraszyć szopa zapachem. Zabieg należy powtórzyć po deszczu.

Szop to niejedyny problem. Gatunków inwazyjnych w Polsce jest znacznie więcej, np.:

  • Wiewiórka szara(Sciurus carolinensis), pochodząca z Ameryki Północnej, została wprowadzona do Polski w latach 60. XX wieku. Jest to inwazyjny gatunek, który stanowi zagrożenie dla rodzimej, wiewiórki europejskiej (Sciurus vulgaris), konkurując z nią o pożywienie i siedliska, a także przenosząc wirusa wywołującego ospę wietrzną, na który europejska wiewiórka jest podatna.
  • Rak sygnałowy (Pacifastacus leniusculus), rodem z Ameryki Północnej, został wprowadzony do Polski jako zwierzę hodowlane. Niestety, niekontrolowane ucieczki z hodowli i celowe wypuszczenia spowodowały, że raki sygnałowe zaczęły kolonizować naturalne siedliska. Ich obecność jest problematyczna, ponieważ mogą konkurować z rodzimymi gatunkami raków i przenosić choroby.
  • Ślimak hiszpański (Arion vulgaris). Pochodzący z Europy Południowej, gatunek ten charakteryzuje się dużą płodnością i szybkim tempem reprodukcji. Ślimak hiszpański jest szkodnikiem dla rolnictwa, żerując na uprawach, zwłaszcza na warzywach i roślinach ozdobnych.
  • Brudnica nieparka (Lymantria dispar) to inwazyjny gatunek motyla. Gąsienice tego gatunku żerują na liściach drzew liściastych, takich jak dęby czy brzozy, co może prowadzić do osłabienia lub obumarcia drzew. Gąsienice mienia są również źródłem alergii u ludzi, ponieważ wydzielają drobinki włosków, które mogą powodować reakcje skórne i problemy z układem oddechowym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szopy pracze widziane były już w naszym regionie. Wraz z nimi śmiertelne zagrożenie - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto