Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego 2021. Na strzelnicy w Godawach poświęcono figurę Matki Boskiej Katyńskiej [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Na strzelnicy w Godawach poświęcono figurę Matki Boskiej Katyńskiej.
Na strzelnicy w Godawach poświęcono figurę Matki Boskiej Katyńskiej. Szymon Cieślak
W niedzielę (15.08.2021) okazji Święta Wojska Polskiego na strzelnicy w Godawach (gmina Gąsawa) zorganizowano zawody strzeleckie. Poświęcono figurę Matki Boskiej Katyńskiej. Były także inne atrakcje.

Zobacz wideo: Sztafeta 4x400 po zdobyciu medalu olimpijskiego. Wśród nich Iga Baumgart-Witan.

Od przedpołudnia w lesie godawskim słychać było wystrzały zawodników startujących w Otwartych Zawodach Strzeleckich z okazji Święta Wojska Polskiego. Uczestnicy startowali w konkurencjach: pistolet maszynowy "Rak", karabin centralnego zapłonu oraz rewolwer czarnoprochowy.

Przy wejściu do strzelnicy znajduje się poświęcona w niedzielę (15.08.2021) figura Matki Boskiej Katyńskiej wyrzeźbiona przez rzeźbiarza Zbyszko Piwońskiego. Obok niej znajduje się głaz (podarował go rolnik z Wenecji), na którym umieszczono tablicę z nazwiskami 23. mieszkańców Żnina i okolic zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Zanim ks. Henryk Kucharski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Wenecji poświęcił figurę, głos zabrali ci, którzy znają się na historii.

Prowadzący uroczystość Robert Gaweł opowiedział o wojnie polsko - bolszewickiej, Bitwie Warszawskiej, a także innych konfliktach, w których Polacy wtedy walczyli.

- Dziś wspominamy tych żołnierzy, tych wszystkich, którzy wspólnie potrafili uratować nas przed obcą, nienawistną, totalitarną ideologią. Dobrze było były gdybyśmy mieli taką refleksję: w jakiej kondycji dziś jesteśmy jako Polacy? Jak myślimy o Polsce? Czy chcemy aby Polska była suwerenna? Czy chcemy żebyśmy mogli sami się tu rządzić we własnym domu? To jest zadanie dla nas. Pamiętajmy, że młodzież jest i zawsze była dobra. A jak będzie wychowana, to zależy tylko i wyłącznie od nas, dorosłych. Bierzmy więc przykład z naszych przodków. Pamiętajmy o nich, ponieważ są godni aby oddawać im cześć - powiedział Robert Gaweł.

Z kolei Kazimierz Wierski, m.in. przypomniał życiorysy wszystkich osób, których nazwiska zostały umieszczone na tablicy. Ale to nie wszyscy mieszkańcy Żnina i okolic, którzy zginęli w Katyniu.

- Objętość głazu i wielkość tablicy nie pozwoliły na umieszczenie innych nazwisk Pałuczan. Ale oni też niebawem zostaną tutaj uwiecznieni. Wiem od organizatorów, że niebawem powstanie tutaj dodatkowo jeszcze gablota z krótkimi biogramami o każdym, których umieszczono na pomniku i o tych, których nie umieszczono - powiedział Kazimierz Wierski.

Uroczystość zorganizowało stowarzyszenie Godawianie.

Potem przyszedł czas na pokaz bojowych umiejętności żołnierzy 8. Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas zawodów można było obejrzeć wystawę broni oraz pokaz elaboracji amunicji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto