Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Bydgoszczy. Było wesoło i kosmicznie [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczestnicy przemarszu na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu ubrali się na niebiesko. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę bydgoszczan na problemy osób autystycznych
Uczestnicy przemarszu na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu ubrali się na niebiesko. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę bydgoszczan na problemy osób autystycznych Tomasz Czachorowski
Błękitny przemarsz niczym z kosmosu przeszedł ulicami Bydgoszczy. Tak radośnie rodzice, podopieczni bydgoskiej Fundacji Sensorium i nie tylko świętowali w niedzielę (2 kwietnia) Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Ponad 60 uczestników happeningu wyruszyło z placu Praw Kobiet i z uśmiechem na ustach przeszło na Wyspę Młyńską. Po drodze rozdawali mieszkańcom baloniki, kwiaty i gwizdki w kolorze niebieskim, który symbolizuje solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.

- To była krótka akcja, ale w ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę bydgoszczan na problemy osób autystycznych. Przypomnieć im, że takie osoby funkcjonują w społeczeństwie i są fajne - podkreśla Aurelia Grzmot-Bilska, prezes Fundacji Sensorium w Bydgoszczy.

W strojach kosmitów przeszli na Wyspę Młyńską

Uczestnicy przemarszu postanowili świętować ten dzień z przymrużeniem oka, na wesoło.

- Nie tylko zamanifestowaliśmy swoją obecność na mapie Bydgoszczy, ale także pokazaliśmy, że mamy dystans do siebie i potrafimy zrobić coś zabawnego - mówi Aurelia Grzmot-Bilska. - Stąd rodzice i nasi podopieczni ubrani byli na niebiesko, w stroje kosmitów. Błękitny przemarsz odbył się zresztą pod hasłem "Wszyscy jesteśmy kosmitami". Uznaliśmy, że taka radosna forma happeningu zostanie pozytywnie zapamiętana przez bydgoszczan. Razem z nami maszerowali także rodzice z dziećmi z bydgoskich placówek specjalnych, z czego bardzo się cieszymy.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 r. właśnie 2 kwietnia. Ten dzień ma dać osobom ze spektrum autyzmu i ich rodzinom nadzieję na lepsze jutro.

W planach mają performance na temat autyzmu

Fundacja Sensorium działa w Bydgoszczy od ponad 3 lat. Na stałe z jej wsparcia korzysta 30 rodzin.

- Staramy się być aktywni - mówi Aurelia Grzmot-Bilska. - Tydzień po Wielkanocy, w niedzielę 16 kwietnia o godz. 16 w Młynach Rothera odbędzie się wernisaż prac rodziców biorących udział w naszym projekcie " Lustro" i " Lustro 2", finansowanym przez Lokalną Grupę Działania "Dwie Rzeki". Rodzice pod okiem Emilii Piech, aktorki Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki, przygotują performance, spektakl na temat autyzmu. Gościnnie wystąpi również wokalistka Adela Konop, która jeden z utworów wykona wspólnie z naszymi podopiecznymi.

Zobacz wideo: Dawna farbiarnia przy Wyspie Młyńskiej. Tak wygląda teraz. Jak się zmieni?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto