Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci żnińskiego UTW już z indeksami i po wykładzie o najciekawszych odkryciach archeologicznych na świecie

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Tak było na spotkaniu UTW Żnin 4 października 2022
Tak było na spotkaniu UTW Żnin 4 października 2022 Iwona Góralczyk
Słuchacze żnińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymali indeksy. Mają też za sobą trzy ciekawe wykłady, a w planach kolejne spotkania, w tym rozrywkowe.

UTW pod kierunkiem nowych prezesów, Karola Stawniaka i Janiny Kleszczewskiej, ma się świetnie. Frekwencja na wtorkowych wykładach dopisuje, a wszelkie zaproponowane dodatkowo aktywności cieszą się powodzeniem.

Jak się dowiedzieliśmy, niezmiennie w planach jest zwiedzanie Cukrowni Żnin, wyjazd do opery w Bydgoszczy, a także zabawa andrzejkowa.

Jeśli chodzi o wykłady, 4 października 2022 r., w podróż po najciekawszych odkryciach archeologicznych na świecie zabrała słuchaczy Magdalena Stawniak.

Zgromadzeni w sali widowiskowej ŻDK usłyszeli m.in. historię Lucy, najsłynniejszego australopiteka z Etiopii, której odkrycie było punktem zwrotnym w badaniach nad ewolucją człowieka.

Była też opowieść o mieszkańcach jaskini Szanidar znajdującej się na terenie Iraku. Odkryto tu osiem szkieletów neandertalczyków, w tym przy jednym z nich badania wykazały obecność kwiatowych pyłków. Kwiaty złożono tu najprawdopodobniej intencjonalnie. Uznaje się, że znalezieni osobnicy byli zaopiekowani (o czym świadczyły np. zrośnięte kości), co jest pierwszym przejawem cywilizacji.

Kolejne, niezwykłe odkrycia archeologiczne wskazane przez prowadzącą wykład Magdalenę Stawniak to Göbekli Tepe w Turcji uznane za najstarsze ustalone miejsce kultu stworzone przez człowieka (jego powstanie datowane jest na 10 tys. lat p.n.e.) oraz Catal Huyuk, także w Turcji, jedno z pierwszych, stałych ludzkich osiedli, gdzie nie było ulic, a jedynie plac w centrum, a do domów wchodziło się przez dach. Badacze utrzymywali początkowo, że mogło tu mieszkać ok. 5 tys. ludzi, kolejni wskazują jednak, że znacznie więcej.

Spore zaciekawienie wzbudził Ötzi, neolityczny łowca, człowiek lodu. Uznaje się, że to najstarszy ludzki osobnik (zmarł ok. 3300 lat p.n.e.), którego zamrożone w alpejskim lodowcu ciało znaleziono w najmniej, w porównaniu z innymi odkryciami, zmienionej postaci.

Na łowcę sprzed kilku tysięcy lat natrafili niemieccy turyści Erika i Helmut Simon, a było to 19 września 1991 roku.
Jak ustalono podczas badań, Ötzi został przez kogoś zabity. Miał wówczas 45 lat, a na ciele ok. 60 tatuaży.

Na liście najciekawszych odkryć wymienionych podczas wykładu dla słuchaczy UTW w Żninie znalazły się także grobowiec Tutanchamona, kamień z Rosetty, Pompeje i Herkulanum oraz Sutton Hoo.

Magdalena Stawniak wspomniała ponadto, że w ostatnich dniach archeologia została wyjątkowo doceniona, gdy ogłoszono, że szwedzki uczony Svante Pääbo został zdobywcą Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za dokonanie istotnych odkryć związanych z ewolucją homo sapiens, badając genomy neandertalczyka oraz tzw. człowieka z Denisowej Jaskini na Syberii.

Kolejny wykład na UTW Żnin zaplanowano 18.10.2022 o godz. 17 w ŻDK, a dotyczył będzie schorzeń kręgosłupa, związanej z tym profilaktyki bądź leczenia. Spotkanie poprowadzi Jarosław Sierszchulski.

Tak było na spotkaniu UTW Żnin 4 października 2022:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto