Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy czy w Kujawsko-Pomorskiem zakończyła się utylizacja śniętych ryb z Odry

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Śnięte ryby z Odry trafiły do specjalistycznych spalarni. Te z zachodniopomorskiego utylizowała m.in. firma Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem
Śnięte ryby z Odry trafiły do specjalistycznych spalarni. Te z zachodniopomorskiego utylizowała m.in. firma Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem Google Street View
Kilka ciężarówek śniętych ryb z zachodniopomorskiego odcinka Odry przyjechało w sierpniu do Kujawsko-Pomorskiego, a konkretnie do Spalarni Odpadów Zwierzęcych Hetman w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem. Sprawdzamy co się z nimi stało i czy zdarzają się nowe transporty.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Wyłowione śnięte ryby z Odry trafiły do specjalistycznych spalarni, m.in. firmy Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem.

- Służby weterynaryjne oraz ochrony środowiska ze Szczecina zwróciły się do naszej firmy z pilnym zleceniem utylizacji. Odległość 300 km nie nie była dla nas problemem. Logistycznie jesteśmy przygotowani do takich działań, kierowcy mają dyżury w długie weekendy i święta. Działamy szybko. Spalarnia ma dużą wydajność dobową. Zutylizowanie ciężarówki ryb trwało kilka godzin. Przerażająca była jedynie sama sytuacja, katastrofy ekologicznej, widok dziesiątek ton padłych ryb wyłowionych z rzeki - mówi prezes firmy Hetman Dariusz Adamiak.

Ciężarówki z rybami, które pokonały kilkaset kilometrów, by trafiły do spalarni, zostały odpowiednio zabezpieczone.

- Zawsze, profilaktycznie, stosujemy zabezpieczenia pracowników i aut, odbierających zwierzęta i zajmujących się utylizacją, zakładając, że zwierzęta mogą być zakażone i niebezpieczne dla ludzi. Nowe dla nas jest jedynie to, że po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dużą ilością śniętych ryb. - dodaje prezes Adamiak.

W połowie sierpnia do Olszówki trafiło kilka ciężarówek śniętych ryb, łącznie kilkadziesiąt ton.

- Staraliśmy się minimalizować koszty i organizować transport pełnych aut. Dostawy ryb zakończyły się w sierpniu. Odpady trafiły do specjalnej komory, gdzie zostały natychmiast zutylizowane poprzez spalanie. W komorze jest temperatura 1100 stopni Celsjusza. Utylizacja kilkunastu ton ryb trwa kilka godzin. Efektem jest wyłącznie popiół, w śladowych ilościach, nie ma tu żadnych ubocznych odpadów. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Rolnictwa popiół może być zastosowany jako nawóz. Aktualnie nadal jest na terenie naszej firmy - zaznacza prezes Dariusz Adamiak.

Nadzór nad utylizacją ryb sprawuje zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Kluczowe w wyborze firmy do utylizacji było to, żeby zajmowała się wyłącznie unieszkodliwieniem odpadu, by na jej na terenie nie było przetwórstwa. Zakład w Kujawsko-Pomorskiem nie tylko spełniał ten warunek, ale także wcześniej współpracował z inspektoratami weterynaryjnymi w zachodniej Polsce, m.in. przy ogniskach ptasiej grypy.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdzamy czy w Kujawsko-Pomorskiem zakończyła się utylizacja śniętych ryb z Odry - Golub-Dobrzyń Nasze Miasto

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto