Spotkanie w sprawie przedłużenia ul. Przemysłowej oraz innych zmian w północnej części Żnina [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Po wczorajszym (21.01.2020) spotkaniu konsultacyjnym w sprawie rozwoju sieci ulic w północnej części Żnina wynika jedno: mieszkańcy osiedla Krzyckówko nie chcą przedłużenia ulicy Przemysłowej do miejsca, w którym niegdyś były tory kolejowe w kierunku Damasławka.

Zgodnie z planami, wygląd północno-zachodniej części Żnina ma się dosyć mocno zmienić. Po pierwsze, we wspomnianych planach jest wybudowanie drogi wzdłuż firmy Pepsi (przedłużenie ul. Fabrycznej) do miejsca po torach kolejowych i ona ma obsługiwać tereny inwestycyjne (Pepsi chce budować duży magazyn przy zakładzie). Ma być też łącznik pomiędzy ul. fabryczną i Przemysłową (gmina ma już pozwolenie na jego budowę). Gmina chce wybudować dwie drogi łączące ulicę Aliantów z miejscem gdzie było wspomniane torowisko. Ta droga z kolei miałaby służyć m.in. mieszkańcom osiedla bloków wielorodzinnych.

Są też plany przedłużenia ul. Przemysłowej, także do wspomnianych torów. Przemysłowa, jak wielokrotnie podkreślali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żninie, ma być przeznaczona do obsługi ruchu lokalnego, czyli dla mieszkańców. Ma być oddalona od bloków o 56 i 60 metrów. Jej szerokość to 14 m, ale będą na nią składały się: chodnik (1,5 metra z każdej strony), ścieżka rowerowa (2 m.), pasy zieleni (w sumie 3,5 m.), jezdnia (5,5 m.).

- Nie ma potrzeby, żeby samochody ciężarowe się tamtędy poruszały. Ona powstaje po to, żeby skrócić dojazd dla mieszkańców miasta do pracy. Z ul. Aliantów obecnie jedzie się ul. Mickiewicza na Fabryczną około 3 km, a po zbudowaniu tych dróg, około 1,5 km - tłumaczyła urbanistka Joanna Grocholewska.

Co na ten temat sądzą mieszkańcy?

Urzędnicy przygotowali ankietę, którą mieszkańcy Żnina mogą wypełniać. Obecni na spotkaniu zainteresowani przebudową mówili wprost, że ankieta to próba manipulacji.

- Konstrukcja tej ankiety świadczy o tym, że chcecie państwo to zmanipulować. zarzucam wam manipulację. To nie jest ankieta. Ona została ułożona na zasadzie czy chcesz być młody, bogaty i zdrowy czy stary, chory i biedny - powiedział jeden z zainteresowanych.

Mieszkańcy mówili, że przedłużenie Przemysłowej nie jest konieczne, skoro Fabryczna połączy się z Aliantów.

- Jeżeli mamy połączenie ulicy Fabrycznej z Aliantów to wtedy przedłużenie ulicy Przemysłowej nie jest konieczne. Czy my jesteśmy tak bogaci, że w jednym rejonie budujemy dwie drogi? Ja się nie dziwię, że pojawiają się tutaj głosy, że coś się za tym kryje. Nie stać nas na to, żeby w jednym rejonie budować dwie drogi - powiedział ktoś inny.

Były też głosy, że droga ma zabrać jedyny w tej części miasta teren, na którym bawią się dzieci.

- Nasze dzieci na tym osiedlu nie mają nic. Teraz, zimą ustawiono dwie ławeczki nie wiadomo dlaczego. Jest siłownia, a poza tym dzieci mają tylko to zielone pole. Kiedy pytaliśmy czy powstanie plac zabaw, powiedziano nam, że to zbyt kosztowna inwestycja - powiedziała jedna z pań.

Pojawiły się także głosy, że burmistrz Robert Luchowski na spotkaniach z mieszkańcami mówił, że jest przeciwny przedłużeniu ul. Przemysłowej. Mieszkańcy podawali propozycje innych rozwiązań, które pozwolą całkowicie wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z ul. Przemysłowej. Pojawiły się też głosy, że budowa tej drogi była konieczna kiedy nie było S5, ale teraz już nie jest to potrzebne rozwiązanie.

- Konsultacje są po to abyśmy wsłuchali się w państwa głos. Nic jest przesądzone. Dla burmistrza to też niełatwa decyzja. To tylko propozycja. Burmistrz i rada miejska podejmą tę decyzję - mówił P. Piechowiak.

Spotkanie z radą osiedla

Po zakończeniu spotkania, Tomasz Wysocki i Bogdan Świercz z Rady Osiedla Krzyckówko, kontynuowali rozmowę z mieszkańcami.

- Ten plan przedstawiony tu zawiera jedną trzecią informacji, które są potrzebne do podjęcia decyzji. Brakuje tego co ma być poniżej i tego co ma być z lewej strony. To jest na trzech różnych dokumentach. Celowo tego nie pokazują. Z tych trzech dokumentów wynika, że w miejscu zbiegu tych planów powstałoby skrzyżowanie ulic. Pierwsza to Przemysłowa, doprowadzająca ruch do torów kolejowych, gdzie powstałoby skrzyżowanie. Od krzyżowania puszczona by była ulica do ul. Aliantów i trzecia ulica w kierunku strefy inwestycyjnej, czyli do Pepsi. U Zbiegu tych ulic powstałoby jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w naszej gminie. Takie jak teraz jest u zbiegu Mickiewicza i Aliantów. Taki jest cel tego planu - powiedział Bogdan Świercz.

Dodał, że plan nazywa się "Strefa inwestycyjna".

- Ta droga byłaby jej elementem. Jak to sprzedać, żebyście państwo to akceptowali? Mówi się, że to droga lokalna. ale kto naprawdę zagwarantuje, że to droga lokalna? Dziś pan Piechowak mówi, że tak będzie ale jutro może pana Piechowaka nie być i drogi lokalnej też może nie być - powiedział przedstawiciel RO Krzyckówko.

Ze spotkania z radą osiedla mieszkańcy dowiedzieli się także, że w 2011 roku przedłużenie ul. Przemysłowej zostało wykreślone ze studium uwarunkowań. Sprawa wydawała się przesądzona, bo nie można planować tego czego nie ma we wspomnianym dokumencie.

- Przedstawiliśmy to burmistrzowi i urbanistce, ale ona powiedziała, że jest jeszcze małymi literkami zapisane, że są jeszcze inne rozwiązania. Wykreślono układ graficzny drogi, ale jest klauzula i teraz ta pani powołuje się na tę klauzulę. To zwykła manipulacja. Nie mogliśmy przerwać tej głupoty bo studium uwarunkowań zostało tak skonstruowane - powiedział B. Świercz.

Jeżeli chodzi o ankietę, to rada osiedla Krzyckówko przeanalizowała ją i według nich tylko jedno pytanie jest sensowne.

Mieszkańcy Krzyckówka boją się, że jeżeli zostaną zorganizowane spotkania w tej sprawie z mieszkańcami innych części Żnina, to wtedy ich głos w sprawie nie będzie znaczący. Mieszkańcy innych dzielnic mogą ich przegłosować we wspomnianej ankiecie. Dlatego chcą m.in. rozmawiać z radnymi i przyjść na sesję Rady Miejskiej kiedy temat będzie podejmowany.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ona

To jest bardzo dobry pomysł.

Dodaj ogłoszenie