Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślub w plenerze? To staje się coraz modniejsze! [zdjęcia]

Iwona Woźniak
Śluby cywilne w plenerze są coraz modniejsze. Najwięcej jest ich w gminie Gąsawa
Śluby cywilne w plenerze są coraz modniejsze. Najwięcej jest ich w gminie Gąsawa Iwona Woźniak
Ostatnio mieliśmy okazję obserwować ślub na pomoście, na terenie ośrodka Gród Piasta w Chomiąży Szlacheckiej.

Wrażenie robił rozwinięty na całej długości pomostu czerwony dywan. Parze młodej towarzyszyli świadkowie, druhny, druhenki i drużbowie.

Wszyscy mieli specjalnie na tę okoliczność uszyte stroje. Elementy dekoracyjne pomostu były fioletowe - kolorystycznie współgrały z ubiorami orszaku weselnego.

Związek małżeński zawarli obywatelka Portugalii Liudmila da Costa oraz żninianin Marcin Napierała.
W uroczystości wzięli udział goście z kilku państw, oprócz Polaków i Portugalczyków byli przedstawiciele Anglii, Finlandii, Angoli, Nowej Zelandii czy Australii.

- Jeśli chodzi o ten rok, mieliśmy na razie, na terenie gminy Gąsawa, jeden ślub międzynarodowy. W roku ubiegłym także był jeden: Polka zawarła związek małżeński z obywatelem Niemiec. Uroczystość zorganizowano w ośrodku w Wiktorowie. Wcześniej "tak "powiedzieli sobie Brazylijczyk i Polka oraz Polka i Irańczyk - opowiada Anna Pietrzak.

Międzynarodowe śluby to rzadkość. Natomiast plenerowe są coraz częstsze. Przynajmniej w gminie Gąsawa.
- Mamy sześć ładnych restauracji, wokół lasy, jeziora, pomosty. Ta sceneria bardzo się podoba, z czego oczywiście się cieszymy, bo to promuje naszą gminę.

- Od 1 marca 2015 roku śluby w plenerze są dodatkowo płatne. Oprócz opłaty skarbowej wynoszącej 84 złote należy jeszcze uiścić 1 tysiąc złotych. To wynika z rozporządzenia - usłyszeliśmy od zastępcy kierownika USC.

Para, która zamierza zawrzeć związek małżeński poza urzędem, musi napisać wniosek do wójta bądź burmistrza.

- Jeśli włodarz wyrazi zgodę, co zazwyczaj następuje, państwo młodzi składają oświadczenie, że w miejscu, gdzie zorganizowana zostanie ceremonia, nic nie zagraża bezpieczeństwu ich oraz osób towarzyszących. Strona organizacyjna, oprawa, muzyka - to wszystko jest po stronie młodych. Wymogiem urzędu jest polskie godło narodowe. Jeśli cudzoziemiec nie rozumie języka polskiego, para winna zadbać o tłumacza. W Grodzie Piasta obecny był tłumacz przysięgły języka portugalskiego Jarosław Jeździkowski.

- Jeśli chodzi o wybór miejsca, górę bierze - jak na razie - Herbarium - zdradza Anna Pietrzak. - To tam najczęściej udzielamy związków małżeńskich. Odbywają się, w zależności od upodobań, na pomoście, na tarasie bądź we wnętrzach obiektu. Zjeżdżają pary z Warszawy, Krakowa, Poznania, Inowrocławia.

Tylko w gminie Gąsawa plenerowych uroczystości, do końca września br., jest zaplanowanych szesnaście.
W gminie Żnin ślubów cywilnych poza urzędem raczej się nie organizuje.

- W tym roku nie mamy ich w ogóle - usłyszeliśmy w USC. - Z kolei w roku 2015 były dwa: w gospodarstwie agroturystycznym w Skarbienicach oraz w restauracji w Podgórzynie. Obcokrajowców w roli młodych jest niewielu. Ostatnio była jedynie Ukrainka.

W gminie Łabiszyn z kolei młodymi małżonkami byli Białorusin, a innym razem Chinka.

Miejscem najczęściej wybieranym, jeśli już, do takich uroczystości, jest Pałac Lubostroń.

A wymagania i niespodzianki dla młodych? Są rozmaite. Jednego razu ze śmigłowca rozsypano nad lubostrońskim pałacem, dla małżonków, płatki z 800 czerwonych róż. Na trawnikach rozwija się tu dywany, pary podjeżdżają retro samochodami. Było i tak, że młodzi zażyczyli sobie, by jedną z pałacowych sal wystylizować na grecką świątynię. W tym celu zwieziono tu specjalnie elementy dekoracyjne ze... styropianu.

Są też i inne pomysły, jeśli chodzi o śluby w plenerze. Podczas ubiegłorocznych Biegów Gąsawskich im. Gustawa Mądroszyka, zanim rozpoczęła się zabawa taneczna, "tak" powiedzieli sobie uczestnicy imprezy Michał Paś i Katarzyna Kopecka. Scenę ustawiono pod napisem "start ", a stanęli na niej młodzi, ich świadkowie i wójt gminy Gąsawa Błażej Łabędzki. Wcześniej młodzi wbiegli na metę trzymając się za ręce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto