Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowacja na zimę: najlepsze miejsca na narty w Tatrach, niesamowite zabytki UNESCO, gorące źródła. Jak obniżyć ceny skipassów?

Emil Hoff
Emil Hoff
Narty to nie wszystko, co Słowacja ma do zaoferowania turystom tej zimy. Przekonajcie się, jakie jeszcze atrakcje i miejsca warte odwiedzenia czekają na was na Słowacji. Relacjonujemy słowacką prezentację na targach turystycznych TT Warsaw 2023.
Narty to nie wszystko, co Słowacja ma do zaoferowania turystom tej zimy. Przekonajcie się, jakie jeszcze atrakcje i miejsca warte odwiedzenia czekają na was na Słowacji. Relacjonujemy słowacką prezentację na targach turystycznych TT Warsaw 2023. Emil Hoff / Polska Press
Gdzie najbardziej warto wybrać się na narty na Słowacji i jak obniżyć ceny skipassów? Który słowacki jarmark bożonarodzeniowy jest najpiękniejszy? Jakie cuda przyrody i zabytki z listy UNESCO powinien zobaczyć każdy turysta, zwiedzający ten kraj? Przekonajcie się – poniżej relacja ze słowackiej prezentacji na targach turystycznych TT Warsaw 2023.

Spis treści

Słowacja zaprasza na zimę. Relacja z targów turystycznych TT Warsaw 2023

W czwartek 23 listopada 2023 w czasie targów turystycznych TT Warsaw przedstawiciel organizacji Slovakia Travel, Martin Pavlik, przedstawił dziennikarzom ofertę zimowych atrakcji Słowacji.

Oczywiście wśród propozycji dominują góry i sporty zimowe, takie jak narty, biegówki czy skitury, ale Słowacja oferuje też sporo innych możliwości przyjemnego spędzania czasu.

Kiedy zaczyna się sezon narciarski na Słowacji i jak obniżyć ceny skipassów? Gdzie otwarto najpiękniejszy słowacki jarmark bożonarodzeniowy? Jakie niesamowite zabytki i miejsca UNESCO najbardziej warto zobaczyć w tym kraju i co Słowacja oferuje miłośnikom aktywnego wypoczynku nie tylko zimą, ale też na lato?

Przekonajcie się w naszej relacji: Słowacja na targach TT Warsaw 2023.

Czytaj też: Turystyczne targi TT Warsaw i Festiwal Podróżników. Trwa wielkie święto turystyki!

Stoisko słowackie na targach TT Warsaw
Od 22 do 25 listopada 2023 pod Warszawą odbywają się targi turystyczne TT Warsaw. Polska, a także inne kraje z Europy i świata prezentowały swoje atrakcje i nową ofertę turystyczną. Aleksy Witwicki / Polska Press

Słowackie Wysokie Tatry w sam raz na zimowy urlop. Kiedy zaczyna się sezon na narty?

Głównymi zimowymi atrakcjami Słowacji są góry z szeroką ofertą sportów i zabaw zimowych.

Jeśli chodzi o narty, sezon w Tatrach Wysokich zaczyna się na początku grudnia – Strbske Pleso przyjmuje narciarzy od 9 grudnia, Tatrzańska Łomnica od 16 grudnia. W obu ośrodkach czeka na was łącznie 75 km stoków i tras biegowych.

Oprócz nart, w Wysokich Tatrach możecie skorzystać także z innych atrakcji, np. zobaczyć słynną Tatrzańską Świątynię Lodową na Hrebienku, która co roku ma inny kształt (w 2023 r. wygląda jak Opactwo Westminsterskie). W grudniu organizowane są także lokalne jarmarki bożonarodzeniowe, turyści mogą zwiedzać 12 zabytkowych wysokogórskich schronisk (pamiętajcie tylko, że część szlaków w słowackim TANAP-ie jest zamknięta na zimę), a na miłośników wodnych zabaw czeka ekologiczny park wodny Aquacity Poprad.

A może zima w Tatrach Niskich? Mistrzostwa narciarskie w Jasnej już w styczniu 2024

Także w Niskich Tatrach możecie spędzić przyjemny urlop tej zimy. W regionie Liptów sezon narciarski trwa nawet 5 miesięcy za sprawą dość wysokiego położenia głównych ośrodków, a także najczęściej sprzyjającej pogody – w górach Słowacji śniegu brakuje bardzo rzadko.

Największym i najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w tej części Słowacji jest Jasna, gdzie sezon na zjazdy zaczyna się już 2 grudnia 2023. Szczególnie ciekawie zrobi się tu w styczniu 2024, kiedy w Jasnej odbędą się mistrzostwa Audi FIS SKI World Cup 2024 (20-21 stycznia). Bilety są już wprawdzie wykupione, ale na narciarzy nadal czeka specjalna atrakcja: możliwość jazdy po stokach specjalnie przygotowanych dla zawodników tuż przed i po mistrzostwach.

Ceny skipassów na Słowacji są niższe niż w Alpach, a koszty pobytu można jeszcze obniżyć, korzystając z karnetów i specjalnych kart dających wstęp na wiele stoków, takich jak GoPass. Dodatkowo w regionie Liptów możecie wykupić specjalną kartę zniżkową, obniżającą ceny nie tylko skipassów, ale też biletów wstępu do wielu innych atrakcji, np. słynnych kąpielisk geotermalnych w ośrodkach takich jak Tatralandia, Besenova czy Kupele Lucky. Najbardziej znane słowackie gorące źródła znajdują się w Parku Termalnym Vrbov.

Więcej o atrakcjach regionu Liptów i specjalnej karcie zniżkowej możecie przeczytać na oficjalnym słowackim portalu turystycznym Visit Liptov.

Koncert słowackiej muzyki ludowej
Prezentację atrakcji turystycznych urozmaicił koncert słowackiej muzyki ludowej w wykonaniu pary artystów. Aleksy Witwicki / Polska Press

Czytaj też: Słowacja: atrakcje na jesień i zimę – Tatralandia, UNESCO, tajemnicza jaskinia. Te miejsca blisko polskiej granicy warto odwiedzić

Słowackie miasta na weekendowe wycieczki. Zamki, jarmarki bożonarodzeniowe i inne atrakcje

Na krótki city break z Polski warto wybrać się np. do Bratysławy i Koszyc, miast o długiej historii, pełnych zabytków i dodatkowych atrakcji.

Starówka Bratysławy jest piękna o każdej porze roku, a na miłośników wiekowych twierdz czekają w stolicy Słowacji aż dwa zamki – Bratysławski i Devin. Zimą warto też zajrzeć na jarmark bożonarodzeniowy, uchodzący za najpiękniejszy na Słowacji, otwarty od 23 listopada do 31 grudnia na staromiejskim rynku i placu Hviezdoslavovo.

W Koszycach możecie podziwiać cały Miejski Rezerwat Zabytków, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachował się tu oryginalny, średniowieczny układ ulic, a główna arteria ma niezwykły soczewkowaty kształt, co sprawia, że koszycka starówka jest zupełnie wyjątkowym miejscem. Miasto słynie też z imprez i festiwali, organizowanych przez cały rok.

Słowacja nie tylko zimą. Zachwycająca przyroda i miejsca UNESCO

Słowacja sprawdzi się świetnie nie tylko zimą jako kierunek wycieczek, a nawet całych urlopów i wakacji dla osób lubiących odpoczywać aktywnie, na łonie przyrody. W czasie konferencji na targach TT Warsaw Martin Pavlik przedstawił nam uroki kilku słowackich województw (krajów) z naciskiem na ofertę atrakcji zimowych.

  • W kraju żylińskim czekają na was rezerwaty przyrody tatrzańskiej, wpisane nawet na listę UNESCO. Nie brak tu miejsc do śmigania na nartach, biegówkach i skiturach, także wieczornego, bo stoki i trasy są znakomicie oświetlone. Zmęczeni turyści mogą odprężyć się w którymś z licznych ośrodków SPA i aquaparków.
  • Kraj preszowski zachwyca zabytkami, w tym drewnianymi kościołami i cerkwiami (także na liście UNESCO) oraz pradawnymi bukowymi lasami Karpat. Nie brak tu zamków, ale szczególnie ciekawe i spektakularne są kopalnie opali.
  • Wyspa Żytnia na Dunaju, największa rzeczna wyspa Europy (290 km kwadratowych powierzchni) nadaje się doskonale do wycieczek rowerowych i wycieczek kajakowych. Biją tu też źródła termalne, których zresztą jest sporo w całej Słowacji.
Konferencja poświęcona Słowacji na targach TT Warsaw
Martin Pavlik omówił najciekawsze atrakcje turystyczne Słowacji, przede wszystkim na zimę, ale nie tylko. Aleksy Witwicki / Polska Press

Zobacz zdjęcia z konferencji poświęconej atrakcjom turystycznym Słowacji w czasie targów TT Warsaw 2023:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Słowacja na zimę: najlepsze miejsca na narty w Tatrach, niesamowite zabytki UNESCO, gorące źródła. Jak obniżyć ceny skipassów? - Strona Podróży

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto