Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sklepy zamkną się wcześniej w Wielką Sobotę. Do której godziny zrobisz zakupy w Bydgoszczy?

Michał Sierek
Michał Sierek
Sklepy mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14 w Wielką Sobotę. Wiele popularnych sieci zamknie się wcześniej
Sklepy mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14 w Wielką Sobotę. Wiele popularnych sieci zamknie się wcześniej Archiwum Polska Press
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nakłada na właścicieli sklepów obostrzenia również w kwestii handlu w Wielką Sobotę. O której godzinie planują zamknąć swoje sklepy duże sieci handlowe (Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Auchan, Netto, Carrefour, Netto)? Co z zakupami w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta stanowi, że w Wigilię oraz w Wielką Sobotę wykonywanie czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 jest zakazane. W praktyce sklepy zamykają się już nieco wcześniej. Decyzja należy tutaj do właściciela/kierownika - ważne jednak, by nie przekroczyć godziny 14.00. Do której godziny zrobimy zakupy w popularnych sieciach w sobotę, 30 marca 2024?

  • Biedronka - sklepy będą otwarte do 13.30

  • Lidl - do 13:00

  • Carrefour - do 13:00

  • Kaufland - do 13:00

  • Auchan - do godziny 13.00

  • Netto - do 13.00

  • Aldi - do 13.30

W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny (31 marca, 1 kwietnia) duże sieci handlowe pozostaną zamknięte. W mniejszych sklepach osiedlowych oraz w takich sklepach jak Żabka decyzję o otwarciu podejmuje właściciel. Jeśli stanie za ladą - sklep może być otwarty.

W przepisach wymieniono też listę placówek, które mogą prowadzić handel również w niedziele i święta (nawet jeśli sprzedaży nie prowadzi właściciel, a zatrudniony pracownik). To między innymi: lokale gastronomiczne, cukiernie, piekarnie, kawiarnie, apteki, stacje paliw, placówki pocztowe, kwiaciarnie, markety znajdujące się na dworcach kolejowych.

Zmiany w zakazie handlu?

Trzecia Droga przedstawiła w marcu swoją propozycję liberalizacji zakazu handlu w niedziele. Politycy tego ugrupowania chcą, by przez dwie niedziele w miesiącu sklepy mogły handlować bez ograniczeń. Politycy argumentują, że doprowadzi to do wzrostu obrotu sklepów o 4 proc. Dodatkowo mówią o szansie na wzrost zatrudnienia w branży - nawet o 40 tysięcy pracowników. Wskazują również, że więcej niedziel handlowych zapobiegnie marnowaniu żywności.

Politycy Trzeciej Drogi chcą zagwarantować ustawowo pracownikom zatrudnianym w handlu podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz dzień wolny od pracy (sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli).

Niedziele handlowe w 2024 roku

Obecne przepisy pozwalają na handel w siedem niedziel. Oto lista pozostałych niedziel handlowych w 2024 roku:

  • 28 kwietnia

  • 30 czerwca

  • 25 sierpnia

  • 15 grudnia

  • 22 grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto