Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sielec koło Żnina. To tutaj dotkniesz historycznych wydań Biblii, poznasz dzieje tej ponadczasowej księgi [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fotorelacja z otwarcia wystawy Biblii w Dworze Marzeń w Sielcu koło Żnina
Fotorelacja z otwarcia wystawy Biblii w Dworze Marzeń w Sielcu koło Żnina Szymon Cieślak
Różne wydania i przekłady Biblii - oryginały i kopie, księgi, w tym ważąca 13 kg i lekka, zaledwie trzygramowa, do tego wielość języków i stylów - to wszystko można oglądać i tego doświadczać na wystawie zorganizowanej w Dworze Marzeń w Sielcu koło Żnina.

Jej organizatorzy - pastor Jarosław Gaudek z Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, właściciel kolekcji, oraz rodzina Państwa Rodziewiczów, posiadacze sieleckiego majątku, zadbali o każdy szczegół, by zwiedzający poczuli klimat i niejako odbyli podróż aż do XV wieku p.n.e. przybliżającą dzieje księgi ponadczasowej.

Pastor Gaudek zaczął kolekcjonować Biblie dwa lata temu. Dziś ma już 70 ich rozmaitych egzemplarzy.

Najstarsza w jego zbiorze pochodzi z 1684 roku. - To Biblia tłumaczona na język niemiecki. Nieczęsto ją wystawiam, nie zawsze są ku temu odpowiednie warunki - przyznaje.

Tego zabytku nie dotkniemy. Księgę zabezpiecza przezroczysta gablota.

Pozostałe, jak choćby Biblię Jakuba Wujka z 1860 roku czy pochodzącą z podobnego okresu Biblię Gdańską Jarosław Gaudek sam zwiedzającym wręcza, zachęca, by przejrzeć ich karty.

Podkreśla, że przychodzi z misją i ma nadzieję, że taki sposób przekazu, opowieści, zachęci do zgłębiania treści Pisma Świętego.

- W swojej pasji jestem jak drapieżnik. Przyczajam się i poluję. Dzięki temu, dla przykładu, Biblię po łacinie i niemiecku kupiłem za 900 złotych, choć pierwotnie kosztowała 5 tysięcy. Przeczekałem, cena spadła, a dziś kolejny egzemplarz jest w moich zbiorach.

Wartych uwagi ksiąg jest wiele. To także wulgata (przekład Biblii na łacinę) z 1716 roku czy maleńka książeczka, zaledwie trzygramowa, gdzie jest modlitwa Ojcze Nasz w siedmiu językach. Do przeczytania tych treści potrzebujemy jednak lupy.

A najcięższa w zbiorze pastora? - 13-kilogramowa, także w tłumaczeniu na niemiecki, z reprintami Biblii Gutenberga - dowiadujemy się.

Ciekawostek na wystawie jest mnóstwo. Weźmy chociaż taką, że prezentowane są tu także księgi Pisma Świętego w slangu młodzieżowym, w formie komiksów czy Ewangelia Św. Mateusza pisana Brajlem, wydana w 1980 roku.

- Kto jeszcze nie skorzystał i nie widział kolekcji, zapraszamy w piątek, 12 sierpnia, w godzinach 11-13 na zwiedzanie z pastorem Gaudkiem - zachęca Katarzyna Rodziewicz, koordynatorka i inicjatorka przedsięwzięcia.

* Do Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie z siedzibą przy ul. Szpitalnej 40 należy ok. 20 osób; to mieszkańcy powiatu żnińskiego.

Fotorelacja z otwarcia wystawy Biblii w Dworze Marzeń w Sielcu koło Żnina. Wystawa czynna w dniach 9-13 sierpnia 2022 roku:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto