Sielec koło Żnina: Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak poświęcił odremontowaną kaplicę [zdjęcia]

OPRAC.: (iwo)
Fotorelacja z poświęcenie kaplicy w Sielcu koło Żnina
Fotorelacja z poświęcenie kaplicy w Sielcu koło Żnina ks. Jakub Kapelak i H. Nowaczyk
Udostępnij:
Mieszkańcy Sielca dumni są z odremontowanej niedawno kaplicy, której początki sięgają 1817 roku. W ostatnich dniach gościł tu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska, abp Polak odwiedził mieszkańców 5 października 2021 roku. Celem wizyty był poświęcenie odremontowanej kaplicy pw. Matki Bożej Róży Duchownej w Sielcu (parafia Juncewo).

Kaplica liczy sobie przeszło 200 lat i została ufundowana przez przodków admirała Józefa Unruga, twórcy polskiej marynarki wojennej, który w Sielcu mieszkał.

Ostatni remont przeprowadzono w 1920 roku, sama zaś świątynia powstała w 1817 roku, o czym zaświadcza zapis znaleziony podczas prowadzonych prac.

W ich ramach renowacji poddany został rzeźbiony ołtarz przedsoborowy wraz ze stołem ołtarzowym, krzyż, figury św. Józefa i św. Antoniego, trzy metalowe okna z kolorowymi szybkami witrażowymi oraz obrazy - m.in. ręcznie wyszyty obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym, który uchodzi za łaskami słynący.

Posadzka i schody wyłożone zostały ręcznie wypalanymi płytkami z gliny.

Położono również nową dachówkę i wyremontowano wieżę, gdzie zawisł mosiężny dzwon przywieziony z jednego z zamkniętych kościołów w Belgii.

Przeprowadzono również szereg innych prac, które nadały świątyni nowy blask.

Prymas Polski abp Wojciech Polak - wraz z mieszkańcami Sielca - uczestniczył w nabożeństwie różańcowym.

Jak mówi proboszcz parafii ks. Marek Szymanowicz, kaplica, choć niewielka, dzięki nowym, bukowym ławkom, posiada wewnątrz ok. 40 miejsc siedzących, które w czasie mszy św. i nabożeństw zawsze są zajęte.

"To nasze parafialne sanktuarium" - przyznaje ks. Szymanowicz dodając, że w pierwszą niedzielę września po raz pierwszy z Juncewa wyruszyła do Sielca parafialna pielgrzymka z przeważającym udziałem dzieci i młodzieży.

"Pielgrzymowali do Matki Bożej, by prosić o opiekę i łaski, które przez minione dwieście lat wymadlali tu ich przodkowie, o czym świadczą licznie zachowane wota".

Aktualnie w Sielcu mieszka niespełna 50 rodzin, a kaplica, która z ich zaangażowaniem została wyremontowana, leży trzy kilometry od kościoła parafialnego w Juncewie.

Autorami zdjęć są ks. Jakub Kapelak i H. Nowaczyk (źródło informacji: www.archidiecezja.pl)

Fotorelacja z poświęcenie kaplicy w Sielcu koło Żnina

Sielec koło Żnina: Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak p...

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Dodaj ogłoszenie