Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogowo. Spacer z historią w tle przeszedł uliczkami tej pięknej, pałuckiej miejscowości [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Spacer z historią w tle w Rogowie (powiat żniński).
Spacer z historią w tle w Rogowie (powiat żniński). Szymon Cieślak
Z rogowskiego rynku do kościoła św. Doroty w Rogowie przeszli uczestnicy przedostatniego w tym roku spaceru z historią w tle.

Artystyczna wieś Brzózki. Zobacz wideo:

Spacery organizuje Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki oraz Informacja Turystyczna.

Spacer poprowadził Michał Woźniak, choć tak jak podczas poprzednich, każdy mógł dopowiedzieć lub opowiedzieć historię związaną z danym miejscem.

Wyprawa w dawne czasy Rogowa w powiecie żnińskim rozpoczęła się na rynku, przy figurze św. Jana Nepomucena. Swoją drogą, rogowianie pamiętają, że niegdyś twarz św. Jana zwrócona była w innym kierunku... No ale zacznijmy od początku.

- Nie wiem na ile są prawdziwe informacje do których dotarłem, że podobno w okresie neolitu w Rogowie podobno posługiwano się już kołem garncarskim, co byłoby ewenementem na bardzo dużą skalę. W Biskupinie koło garncarskie nie było jeszcze używane - powiedział Michał Woźniak.

Jak dodał w czasach świetności osady w Biskupinie, w okolicach Rogowa prawdopodobnie znajdował się taki sam gród.

Jednakże Rogowa historię trudno zobrazować w całości.

Wiadomo, że pierwsze notatki o Rogowie pojawiły się w roku 1311.

- O ile Żnin od samego początku był osadą mocno podporządkowaną Kościołowi, stanowił zresztą klucz dóbr stołowych Kapituły Gnieźnieńskiej, o ile Gąsawa była własnością klasztoru trzemeszeńskiego. O tyle wobec Rogowa jest bardzo duże podejrzenie, że te ziemie już w połowie XII wieku mogły stanowić własność zakonu templariuszy. Skąd to wiemy? Jednym z uposażeń był szpital, który templariusze prowadzili w Gnieźnie. Aby mieć za co go utrzymywać otrzymali szereg majętności, w tym dwie niewymienione nad jeziorem Rogowskim - dodał Michał Woźniak. - Czy wśród tych dwóch majętności nad jeziorem rogowskim było Rogowo? Wydaje się to bardziej niż prawdopodobne.

Była mowa o herbie Rogowa, o zabudowie rynku, a także o tym, jak to dwa razy w swojej historii Rogowo traciło prawa miejskie. Warto dodać, że w latach 1380-1580 oraz 1672-1934 Rogowo było miastem.

Co do rynku, to niegdyś, do lat 60. XX wieku, stał kościół ewangelicki. Przed laty też była w tej miejscowości synagoga.

Towarzyszyliśmy spacerowiczom podczas pierwszej części przechadzki.

Po wyjściu z rynku, wszyscy przeszli do kościoła św. Doroty.

W niedzielę, 17 października 2021, o godz. 14:00 spacer z historią w tle rozpocznie się w Żninie, przy średniowiecznej Baszcie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto