Rogowo. Mieszkańcy Skórek świętowali Matki Boskiej Zielnej. Byliśmy w zabytkowym, jednym z najmniejszych kościołów na Pałukach [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fotorelacja z uroczystości oraz wnętrze zabytkowej świątyni w Skórkach.
Fotorelacja z uroczystości oraz wnętrze zabytkowej świątyni w Skórkach. Fot. Szymon Cieślak
Kościół katolicki świętuje dziś, 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Potocznie jest to Święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji wybraliśmy się do kaplicy - kościoła filialnego pw. Św. Katarzyny w Skórkach (parafia Kołdrąb) - jednego z najmniejszych na Pałukach, gdzie co niedzielę odprawiana jest msza święta.

Zobacz wideo: Sztafeta 4x400 po zdobyciu medalu olimpijskiego. Wśród nich Iga Baumgart-Witan.

Matki Boskiej Zielnej w Skórkach

Świątynia wpisana jest na listę zabytków. Wewnątrz znajdują się m.in. ołtarz i kropielnica z granitu datowane na XVIII wiek. Na uwagę zasługują ponadto płaskorzeźby, w tym droga krzyżowa, którą dzięki staraniom mieszkańców wykonał Eugeniusz Izdebski - nieżyjący rzeźbiarz ze Żnina.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się urokliwemu wnętrzu kościoła podczas nabożeństwa odprawionego przez ks. proboszcza Jana Brończyka.

Przypomnijmy: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Znane było już w V wieku w Syrii i Palestynie. Dogmat o tym, że Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą, ogłosił papież Pius XII w roku 1950.

Potocznie ten dzień określa się świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycja ludowa głosi, że gdy apostołowie przyszli do grobu Maryi, to nie znaleźli w nim ciała, a zioła i kwiaty, których piękny zapach unosił się ku niebu. (za: parafia.com.pl/koldrab)

Na pamiątkę właśnie 15 sierpnia święci się w kościołach kwiaty, zioła i kłosy zebrane w bukiety.

Tak też było po mszy świętej w Skórkach.

Wnętrze kościoła w Skórkach

Niżej migawki z uroczystości oraz wnętrze zabytkowego kościoła.

Wideo

Dodaj ogłoszenie