Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Puchar Tymbarku" na Kujawach i Pomorzu: fakty, liczby, ciekawostki

Dariusz Knopik
Dariusz Knopik
"Puchar Tymbarku" to wielka przygoda dla dzieci
"Puchar Tymbarku" to wielka przygoda dla dzieci Jakub Keller
"Puchar Tymbarku" to jeden z największych w Europie turniejów piłkarskich dla dziewczynek i chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Regularnie uczestniczą w nich dzieci z regionu kujawsko-pomorskiego. Nie inaczej jest w tym roku.

„Puchar Tymbarku” to jeden z największych turniejów piłkarskich organizowanych dla dzieci w Europie. Ma już ponad 20-letnią historię. Od 2007 roku partnerem Polskiego Związku Piłki Nożnej jest marka Tymbark. Przez lata turniej nosił miano „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Od bieżącej edycji zmieniły się reguły i nazwa. W „Pucharze Tymbarku” mogą teraz występować tylko drużyny zgłoszone przez szkoły, a wcześniej mogły występować także zespoły klubowe. Rywalizacja przebiega na kilku szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Kulminacją jest finał ogólnopolski, a mecze finałowe w poszczególnych kategoriach rozgrywane są na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

W regionie kujawsko-pomorskim zgłosiło się do turnieju 449 drużyn. Każdy zespół liczy około 10 piłkarek lub piłkarzy więc można przyjąć, że brało lub jeszcze bierze udział ponad 4 tysiące dzieci.

Liczba drużyn

Dziewczynki

  • U-8 - 11
  • U-10 - 20
  • U-12 - 41

Chłopcy

  • U-8 - 57
  • U-10 - 128
  • U-12 - 192

- Proces zgłoszenia zespołów przebiegał jeszcze lepiej niż w poprzednich latach - twierdzi Michał Żurowski, wojewódzki koordynator "Puchar Tymbarku". - Jest więcej uczestników niż w poprzedniej pełnej edycji czyli w roku 2019. To pokazuje, że zmiany poszły w dobrym kierunku - przekonuje.

Żurowski mówi, że namawia lokalnych koordynatorów, by przeprowadzali od razy turnieje powiatowe, a nie gminne.

- Tam jest więcej zespołów, a co za tym idzie rozgrywane jest więcej meczów, a dzieci mają większą frajdę niż rozegranie jednego czy dwóch meczów na etapie gminnych - wyjaśnia.

Warto podkreślić postawę SP Białe Błota, która wprowadziła do turnieju finałowego zespoły we wszystkich kategoriach wiekowych jako jedyna w całym województwie.
Innym wyczynem może się pochwalić SP Gniewkowo, która drugi raz z rzędu wygrała eliminacje w powiecie inowrocławskim mając naprawdę silnych rywali.

Tutaj pisaliśmy o SP 60 Bydgoszcz jednej z drużyn grających w "Pucharze Tymbarku"

Zespoły wykazały się duża pomysłowością jeśli chodzi o nazwy drużyn. Atomówki, Betoniarze, Czarne Wilki, Jenoty, Bobry, Kowalkusie, Młode Lwy, Dragon, Pszczółki, Syawki, Bałagany, Jaszczurki i... Real Madryt - to najciekawsze z nich.

Finał wojewódzki rozegrany zostanie w Świeciu 8 i 9 maja. Wystąpi w nim 110 zespołów i ponad 1000 młodych amatorek i amatorów futbolu.

- To miejsce jest już sprawdzone - mówi Żurowski. - Pierwszego dnia rozegramy finały wszystkich kategorii dziewczynek oraz U-8 chłopców. Dzień później rywalizacja chłopców w kategoriach U-10 i U-12. Zapraszamy wszystkich, bo emocji na pewno nie zabraknie - dodaje.

Będziemy tam kibicować wszystkim zespołom. Niech wygra lepszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Puchar Tymbarku" na Kujawach i Pomorzu: fakty, liczby, ciekawostki - Gazeta Pomorska

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto