Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z CKE - język polski. Arkusz i sugerowane odpowiedzi

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną przeprowadzony został szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Na początek uczniowie napisali test z języka polskiego. Zobacz arkusz i sugerowane odpowiedzi w dalszej części galerii.
Próbny egzamin ósmoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną przeprowadzony został szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. Na początek uczniowie napisali test z języka polskiego. Zobacz arkusz i sugerowane odpowiedzi w dalszej części galerii. Waldemar Wygelaski
Próbne egzaminy ósmoklasisty 2021 przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną rozpoczną się 17 marca. Tutaj sugerowane odpowiedzi!

Arkusze i odpowiedzi z próbnych egzaminów ósmoklasisty 2021 przeprowadzanych przez CKE będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.

***
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne, ale większość szkół się na niego decyduje, bo dla uczniów to okazja, by przećwiczyć wszystkie procedury. To też cenny sprawdzian, który może dać podpowiedzieć, jaką wiedzę trzeba jeszcze uzupełnić przed właściwym majowym egzaminem ósmoklasisty.

Egzaminy próbne ósmoklasisty 2021 z CKE - terminy

  • Język polski - 17 marca 2021 r. (środa) - godz. 9
  • Matematyka - 18 marca 2021 r. (czwartek) - godz. 9
  • Język obcy nowożytny - 19 marca 2021 r. (piątek) - godz. 9

CKE zaleca, by w przypadku, gdy szkoła zdecyduje o przystąpieniu uczniów do testu diagnostycznego, został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).

Egzaminy próbne ósmoklasisty z CKE w 2021 r. - najważniejsze wytyczne sanitarne

Z uwagi na pandemię próbne egzaminy ósmoklasisty zostaną przeprowadzone w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym.

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa. Dotyczy to zarówno uczniów, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły.
  • Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy. Na egzaminie próbnym ósmoklasisty każdy uczeń powinien korzystać z własnych przyborów.
  • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na test diagnostyczny uczeń może przynieść własną butelkę z wodą.
  • Czekając na wejście do szkoły lub sali, w której przeprowadzany jest próbny egzamin ósmoklasisty, uczniowie zachowują odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
  • Noszenie maseczek obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczniowie będą mogli zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsc w sali.
  • Ławki w sali należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy uczniami zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
  • Uczniowie wchodzą do szkół różnymi wejściami i oczywiście, dezynfekują ręce.

Egzamin ósmoklasisty - najważniejsze zmiany na egzaminie z języka polskiego w roku szkolnym 2020/2021

Na egzaminie ósmoklasisty mają być mniejsze wymagania, z uwagi na to, że przez większość roku szkolnego uczniowie uczyli się zdalnie. Te najważniejsze zmiany to:

  • Zmniejszona liczby zadań w arkuszu tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 45, a nie jak dotychczas 50 (za pierwszą część arkusza, czyli zadania do tekstów źródłowych, uczeń będzie mógł zdobyć 25 punktów, a za wypracowanie - jak dotychczas - 20 punktów).
  • Z wymagań egzaminacyjnych wykreślono niektóre lektury obowiązkowe: „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Artystę" Sławomira Mrożka oraz „Ziele na kraterze" i "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Lektury te nadal są ujęte w podstawie programowej, warto je zatem znać, ponieważ uczeń może się do nich odwoływać na egzaminie.
  • Ograniczona liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu - do wyboru w arkuszu pojawi się rozprawka lub opowiadanie twórcze.
  • W tematach wypracowań nie pojawią się nawiązania do konkretnych utworów - w tym zakresie uczeń będzie mógł wybrać utwory samodzielnie (także będzie mógł się odwołać do wspomnianych wyżej lektur obowiązkowych usuniętych z wymagań).
  • Nie będzie wymagana znajomość wielu pojęć i terminów z zakresu teorii literatury, środków stylistycznych i językowych.

Właściwy majowy egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy

  • Język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9
  • Matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9
  • Język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9

Właściwy egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy dodatkowe

  • Język polski - 16 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
  • Matematyka - 17 czerwca 2021 r. (czwartek) - godz. 9.
  • Język obcy nowożytny - 18 czerwca 2021 r. (piątek) - godz. 9

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z CKE - język polski. Arkusz i sugerowane odpowiedzi - Express Bydgoski

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto