Powiatowy Urząd Pracy w Żninie zakończył niełatwy 2022 r. z dobrym rezultatem. Jak zapowiada się rok 2023?

OPRAC.: (iwo)
Zespół żnińskiego PUP podsumował działania instytucji w roku 2022. Przedstawiono też plany na 2023 r. Od lewej: Bogusława Gizicka (doradca zawodowy), Przemysław Antkowiak (pośrednik pracy), Dorota Ciążyńska (główny księgowy), Ewa Szarszewska (kierownik CAZ - Dział Usług Rynku Pracy), Olga Berdysz (dyrektor PUP w Żninie).
Zespół żnińskiego PUP podsumował działania instytucji w roku 2022. Przedstawiono też plany na 2023 r. Od lewej: Bogusława Gizicka (doradca zawodowy), Przemysław Antkowiak (pośrednik pracy), Dorota Ciążyńska (główny księgowy), Ewa Szarszewska (kierownik CAZ - Dział Usług Rynku Pracy), Olga Berdysz (dyrektor PUP w Żninie). Nadesłane
W żnińskim urzędzie pracy na koniec roku 2022 zarejestrowanych było 2006 osób bezrobotnych, w tym 1302 kobiety, 79 osób z niepełnosprawnościami, 1287 mieszkańców wsi i 425 osób z prawem do zasiłku.

- W porównaniu do końca 2021 r. odnotowaliśmy spadek osób bezrobotnych i poszukujących pracy odpowiednio o 152 osoby bezrobotne i 2 poszukujące pracy - informuje Olga Berdysz, dyrektor PUP w Żninie.

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2022 r. dla powiatu wyniosła 9,0 %, w całym województwie kujawsko-pomorskim odnotowano stopę na poziomie 7,4%, a w całym kraju 5,2%. Dla porównania w 2021 r. stopa bezrobocia dla powiatu - 9,7%, dla województwa 8,1%, dla kraju - 5,8%.

Na koniec poprzedniego roku analogicznie do 2021 r. w ewidencji osób bezrobotnych dominowały osoby długotrwale bezrobotne i osoby młode do 30 r.ż. oraz osoby powyżej 50 r.ż.

- Najwięcej na koniec grudnia 2022 r. mieliśmy zarejestrowanych osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, stanowili oni 36,7 % ogółu bezrobotnych, najmniej z wykształceniem wyższym (7,4%).

Dominowały osoby bezrobotne ze stażem pracy 1-5 lat, którzy stanowili 31,5% ogółu bezrobotnych, dalej ze stażem 5-10 lat (18,3%). Mały procent bo 2,2 % stanowiły osoby ze stażem pracy powyżej 30 lat.

Wśród nowo rejestrujących się najwięcej było osób z zawodem:

 • sprzedawcy,
 • robotnika gospodarczego,
 • kucharza.

- Z analizy statystyk, które prowadzimy wynika, że 2022 r. był rokiem stabilizacji, mimo trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Do ewidencji osób bezrobotnych włączono i wyłączono około trzy tysiące osób - informuje Olga Berdysz.

Przyczyny wyłączeń były różne:

 • podjęcie zatrudnienia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek,
 • dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego,
 • osiągnięcie wieku emerytalnego,
 • podjęcie pracy.

- Od dłuższego czasu obserwujemy tendencję spadkową poziomu bezrobocia, na co wpływa wiele czynników zewnętrznych, dla porównania na koniec 2012 r. w powiecie zarejestrowanych było 5813 osób bezrobotnych, a w 2022 r. już tylko 2006.

W żnińskim PUP w ostatnim roku zarejestrowało się także 115 obywateli Ukrainy, przeważały kobiety.

- Dla tej grupy osób zorganizowaliśmy staże, roboty publiczne, szkolenie.

Pozyskano również 50 ofert pracy dla obywateli Ukrainy w zawodach m.in.:

 • magazynier,
 • pracownik budowlany,
 • pomoc kuchenna,
 • kelner,
 • kosmetyczka,
 • fryzjerka,
 • cukiernik.

W minionym roku, w związku z sytuacją w Ukrainie, wpłynęło do PUP mniej oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wpłynęło 610 a w 2021 r. wpłynęło ich 1112, również zezwoleń na pracę sezonową było mniej, wydano tylko 2 (w 2021 r. 41).

Dodatkowo, na podstawie wprowadzonych nowych przepisów ułatwiających legalizację zatrudnienia obywateli Ukrainy, osoby, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r. mogą świadczyć pracę bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemca lub wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

- Wystarczy tylko, aby pracodawca zainteresowany zatrudnieniem obywatela Ukrainy powiadomił o tym w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez niego pracy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego pracę (za pośrednictwem strony praca.gov.pl). W poprzednim roku takich powiadomień odnotowaliśmy 302.

Jak zatem w 2022 r. wyglądały miejsca pracy?

Zgłoszonych zostało 1340 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (23 dla osób z niepełnosprawnościami).

Dla porównania w 2021 r. do PUP zgłoszono 1489 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej (w tym 42 dla osób z niepełnosprawnościami). Kogo poszukiwali pracodawcy? Przede wszystkim zgłaszali zapotrzebowanie na stanowiska takie jak: sprzedawca, robotnik budowlany, ogrodnik, robotnik gospodarczy, technik prac biurowych, pracownik biurowy, pomoc kuchenna.

- W 2022 roku wykorzystaliśmy środki Funduszu Pracy/ Europejskiego Funduszu Społecznego i środki PFRON w wysokości prawie 10 mln złotych między innymi na staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, czy na uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz prawie 300 tys. złotych ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników/pracodawców.

Wśród szkoleń dla osób bezrobotnych, które finansowł PUP Żnin, znalazły się m.in.

 • Techniki sprzedaży z obsługą kasy fiskalnej i terminala płatniczego,
 • Podstawy księgowości i rachunkowości,
 • Kurs obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym i wymianą butli gazowej,
 • Prawo jazdy kat. C+E.

Pracodawcy natomiast zainteresowani byli głównie sfinansowaniem szkoleń dla kierowców, operatorów wózków jezdniowych, spawaczy, księgowych.

- W 2022 r. rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do młodych, wdrożyliśmy nowe formy pomocy, takie jak np. praktyka zawodowa i starter- dofinansowanie do wynagrodzenia dla uczestnika projektu.

Oprócz finansowych form wsparcia świadczyliśmy szereg usług dodatkowych:

 • informacje i porady grupowe i indywidualne dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy,
 • seminaria dla pracodawców,
 • Mini Targi Pracy,
 • warsztaty i spotkania z zakresu poruszania się po rynku pracy i podniesienia/zaktualizowania wiedzy nt. zasad, przepisów dotyczących podjęcia pracy,
 • samozatrudnienia,
 • Polskiego Ładu,
 • ubezpieczeń społecznych.

- Należy zaznaczyć, że dzięki współpracy z naszymi partnerami, szczególnie pracodawcami, firmami szkoleniowymi w 2022 r. tj. trudnym okresie, bo częściowo pandemicznym i obciążonym sytuacją za wschodnią granicą, udało nam się zaktywizować blisko 1 tysiąc osób.

Jak zapowiada się rok 2023 r.?

- Dysponujemy ponad 7 mln zł. Nadal będziemy wspierać przedsiębiorców, pracodawców, jak i osoby bezrobotne umożliwiając im skorzystanie ze środków między innymi na staże, prace interwencyjne, stworzenie miejsc pracy, na rozpoczęcie własnego biznesu, czy też oferując dofinansowanie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne, podniesienie kwalifikacji swoich pracowników.

Kwota jest mniejsza niż w roku poprzednim, nie wiemy również jak będzie dokładnie wyglądać realizacja projektów w nowej unijnej perspektywie finansowej niemniej wzorem lat ubiegłych będziemy starać się pozyskiwać dodatkowe środki, aby zapewnić przedsiębiorcom, pracodawcom zastrzyk gotówki, aby nasi klienci mieli szansę na zatrudnienie lub skorzystanie z innych form wsparcia.

- Rozpoczęliśmy już realizację zadań na 2023 rok. Przeprowadzono już pierwsze nabory na staże, szkolenia grupowe i KFS. Trwają nabory na prace interwencyjne, roboty publiczne, bony na zasiedlenie, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, refundacje kosztów dojazdu, dofinansowanie wynagrodzeń bezrobotnych, którzy ukończyli 50 r. ż., refundacje kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz szkolenia w trybie indywidualnym.

- Poza tym już w najbliższym czasie zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w spotkaniu /7 marca/ "Jestem Panią swojego losu".

- Oferta na ten rok jest obszerna i ciekawa - zapewnia dyrektor instytucji.

Szczegóły są dostępne na stronie www.znin.praca.gov.pl oraz na fanpage'u FB (Powiatowy Urząd Pracy w Żninie). Można też dopytać o oferowane wsparcie osobiście u Doradców Klienta w urzędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie