Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe dożynki w Rogowie [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
W Rogowie odbyło się powiatowe i gminne święto plonów. Nagrodzono m.in. najlepszych rolników i twórców wieńców dożynkowych.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjna mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony. Po prezentacji przywiezionych na dożynki przez przedstawicieli każdej gminy wieńców, wręczono chleb władzom gminy i powiatu.

Władzom powiatowym tradycyjny bochen chleba przekazali starostowie powiatowego święta plonów Katarzyna Jakubek z Niedźwiad oraz Kazimierz Rychlewski z Gałęzewa:

Chleb władzom gminy Rogowo wręczyli starostowie gminni: Izabela Jarmużkiewicz z Niedźwiad oraz Ireneusz Klinger z Budzisławia:

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Jednak tak jak dawniej, tak i dziś dożynki są ważne dla nas wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Życzę Państwu, aby nigdy nie zabrakło go w naszych domach. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy - powiedział Józef Sosnowski, wójt Rogowa.

Starosta Zbigniew Jaszczuk nagrodził wyróżniających się rolników. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Sosnowski z Sadłogoszczy, Łucja Wysocka z Godaw, Alicja i Kazimierz Zabłoccy z Laskowa, Ksawera i Witold Antoszkowie ze Zrazimia, Sławomir i Agnieszka Niedbalscy Jabłówka, Krzysztof i Joanna Juszczak z Niedźwiad, Tadeusz i Danuta Musiał z Białożewina.

Wójt Józef Sosnowski wręczył podziękowania rolnikom z gminy Rogowo. Otrzymali je: Dariusz i Iwona Szymczak z Gałęzewa, Ireneusz i Violetta Klinger z Budzisławia, Piotr i Klementyna Krasoń z Czewujewa, Adam i Elżbieta Chmielewscy z Zalesia, Urszula Budna z Ryszewa, Tadeusz i Krystyna Owczarzak z Rogowa.

Podczas święta plonów wręczono także przesłany przez posła Bartosza Kownackiego dyplom uznania dla rolnika Stanisława Klingera za zaangażowanie oraz krzewienie ducha patriotyzmu i oddania ojczyźnie.

Starosta Zbigniew Jaszczuk podsumował prace na pałuckich polach.
- Zima w tym roku przebiegała w dość zróżnicowanych pogdowo warunkach. Były to tak zwane "żniwa kradzione" ze względu na częste opady deszczu. Na szczęście na terennie powiatu żnińskiego nie zanotowano nawałnic niszczących zbiory, drzewa oraz infrastrukturę techniczną. W Naszym rejonie wystąpiły zimą dość duże straty zbóż ozimych. Trzeba było ponownie obsiać pola zbożami jarymi - mówił starosta.

Obrzęd dzielenia się chlebem:

Zanim na scenę wyszli uczniowie Zespołu Publicznych Szkół w Rogowie oraz chóru Aster ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Zofii Kozłowskiej postanowiła pierwszą nagrodę przyznać wieńcowi gminy Rogowo. Nagrodę za drugie miejsce otrzymała gmina Gąsawa, a trzecie miejsce zajęła gmina Barcin. Wyróżnienia przyznano gminom: Janowiec Wielkopolski, Łabiszyn i Żnin.

Po zakończeniu części oficjalnej w Rogowie na stadionie im. Klemensa Maciaszczyka rozpoczął się festyn rodzinny, na którym wystąpili m.in. Grzegorz Stasiak, Pamela, czy Soleo.

Zobacz także: Dożynki w Podgórzynie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto