Powiat żniński: Więcej dróg do modernizacji w 2021 roku. W każdej gminie [lista zadań]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Przedstawiamy listę zadań drogowych ujętych (po zmianach uchwalonych na sesji Rady Powiatu 26 lutego br. i decyzji o emisji obligacji) w budżecie powiatu żnińskiego na 2021 rok
Przedstawiamy listę zadań drogowych ujętych (po zmianach uchwalonych na sesji Rady Powiatu 26 lutego br. i decyzji o emisji obligacji) w budżecie powiatu żnińskiego na 2021 rok Fot. ze zbiorów PPG
Dzięki emisji obligacji, oszczędnościom po niedawnym przetargu, środkom własnym ale i dobrym relacjom powiatu żnińskiego z czterema gminami w kwestii dzielenia kosztów inwestycji, uda się zrealizować w roku bieżącym więcej zadań związanych z modernizacją dróg.

To dobra wiadomość właściwie dla wszystkich mieszkańców. Bo dotyczy różnych odcinków, we wszystkich gminach.

- Zrobimy dziesięć - dodatkowo ujętych w budżecie na 2021 rok - zadań asfaltowych na drogach powiatowych. W przyszłym tygodniu ogłaszamy na te roboty przetarg.

- Modernizacji doczeka się łącznie w tym roku ponad 45 kilometrów tras, co kosztować będzie blisko 6,5 milionów złotych (bez FDS - Rzadowego Funduszu Rozwoju Dróg) - zaznacza Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

Oto lista zadań drogowych ujętych (po zmianach uchwalonych na sesji Rady Powiatu 26 lutego br. i decyzji o emisji obligacji) w budżecie powiatu żnińskiego na 2021 rok:

Gmina Żnin

 • modernizacja drogi powiatowej Słabomierz - Żnin o dł. 3,57 km - po przetargu
 • modernizacja drogi powiatowej Wilczkowo - Redczyce o długości 7,3 km
 • modernizacja drogi powiatowej w Jaroszewie o dł. 0,620 km -po przetargu
 • modernizacja drogi powiatowej w Bożejewice-Cerekwica o dł. 1,9 km

Gmina Barcin

 • modernizacja drogi powiatowej na odcinku Barcin - Złotowo o łącznej długości 5,4 km (dotacja z gminy Barcin w wys. 100 tys. zł)
 • budowa chodnika w Pturku - 340 tys. zł, w tym dotacja z gminy Barcin w kwocie 170 tys. zł

Gmina Rogowo

 • modernizacja drogi powiatowej w Izdebnie o dł. 1,9 km
 • modernizacja drogi powiatowej na odcinku Skórki - Niedźwiady o dł 2,84 km (dotacja z gminy Rogowo w kwocie 100 tys. zł) po przetargu
 • modernizacja drogi powiatowej Niedźwiady - Recz o dł. 1,7 km
 • przebudowa chodnika w Lubczu - opracowane dokumentacji technicznej
 • przebudowa drogi powiatowej w Rogowie, ul. Gnieźnieńska - opracowanie dokumentacji technicznej (dotacja z gminy Rogowo w wys. 20 tys. zł)
 • przebudowa drogi powiatowej Ryszewo - opracowanie dokumentacji technicznej (dotacja z gminy Rogowo 20 tys. zł)

Gmina Janowiec Wlkp.

 • modernizacja drogi powiatowej w Ośnie o dł. 1,7 km po przetargu
 • modernizacja drogi powiatowej na odcinku Janowiec Wlkp. - Wybranowo o łącznej długości 4,1 km
 • budowa chodnika w Żernikach - opracowanie dokumentacji technicznej - 15 tys. zł, w tym dotacja z gminy Janowiec Wlkp. w kwocie 7,5 tys. zł
 • przebudowa i budowa chodnika w Sarbinowie Drugim - opracowanie dokumentacji technicznej - 10 tys. zł (w tym dotacja z gminy Janowiec Wlkp. w wys. 5 tys. zł)

Gmina Gąsawa

 • modernizacja 2,5 km odcinka drogi powiatowej Gogółkowo - Biskupin
 • modernizacja drogi powiatowej w Biskupin- Wenecja odcinek 1,1 km
 • modernizacja drogi powiatowej w Łysininie - odcinek o dł. 2,7 km po przetargu

Gmina Łabiszyn

 • modernizacja drogi powiatowej na odcinku 1,6 km Jabłówko - Jabłowo Pałuckie (dotacja z gminy Łabiszyn w wysokości 40 tys. zł)
 • modernizacja drogi powiatowej Oporowo - Oporówek o łącznej długości 2,854 km (dotacja z gminy Łabiszyn - 60 tys. zł)

Powiat żniński czeka ponadto na pieniądze z FDS - aktualnie RFRD

Przy okazji rozmów o drogach starosta Jaszczuk skomentował: - Z przykrością muszę stwierdzić, że trzy wnioski o dofinansowanie kolejnych zadań z Funduszu Dróg Samorządowych teraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które to złożyliśmy w sierpniu 2020 roku, nie doczekały się jak do tej pory rozpatrzenia.

- Listy zatwierdzające miały być w listopadzie. Nie są znane do tej pory. Być może zostaną podane w połowie marca. Jeśli doczekamy się dofinansowania zrealizujemy trasy do Sadłogoszczy za około 5,9 mln zł, od Świątkowa w kierunku Żnina (w układzie dwuletnim) oraz odcinek w Sulinowie za około 1,8 mln. zł.

A co z planowanym chodnikiem w Wenecji?

- Osobiście liczyłem, że będzie dopisany do planu robót także chodnik w Wenecji. Ale na dziś tego zadania nie ma - skomentował starosta Jaszczuk.

- Za nami dwuletnia historia tej inwestycji. Sprawa rozpoczęła się 28 lutego 2019 roku pismem burmistrza.

- Konieczność budowy zgłaszał też Maciej Wysocki, mieszkaniec wsi, radny poprzedniej kadencji. Zdaniem nas wszystkich, najwyższy czas ten chodnik zrobić, jest potrzebny.

- Ale dopóki burmistrz Żnina jasno nie zadeklaruje, że ma w budżecie na 2021 rok i dokłada 225 tys. zł na realizację chodnika w Wenecji, to Zarząd Powiatu w Żninie nie zaproponuje radzie tego zadania. Chcieliśmy już ogłaszać przetarg, ale z tego, co widać, do sezonu turystycznego budowy chodnika nie będzie.

Do sprawy odniósł się radny Paweł Sikora: - Warto wyjaśnić, że 29 grudnia 2020 roku to zadanie zostało wprowadzone do budżetu gminy Żnin.

- Zarówno radny Wysocki jak i my zabiegamy o ścieżkę rowerową, bo jest to wieś turystyczna. Cała rzecz rozbijała się o szerokość tego traktu. Stanęło jednak na dwóch metrach. Środki są, można to realizować, a życie pokaże, jak będzie tam realizowany ruch rowerowy.

Przypomnijmy, że starosta wskazywał, że na chodniku o szerokości 2 metrów można również przemieszczać się rowerem. A budowanie szerszej ścieżki - pieszo-rowerowej - to znacznie wyższy koszt, łącznie z wykupem terenu, od czego odstąpiono, uznając zaproponowaną wersję dwumetrową za wystarczającą.

Na czym więc dziś stanęło?
Odezwał się w tej kwestii, na sesji Rady Powiatu, radny Henryk Popławski: - To dziecinada. Burmistrz Żnina powinien złożyć jednoznaczną deklarację pisemną (do starosty, że gmina przekaże 225 tys. zł). I sytuacja byłaby jasna - skomentował.

Pozostaje zatem mieć nadzieję, że być może w tym sezonie turystycznym jednak inwestycji w Wenecji Dolnej się doczekamy. Czas pokaże.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie