Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat żniński. Sytuacja na rynku pracy. Jaką mamy stopę bezrobocia?

Jan Szczutkowski
Powiatowy Urząd Pracy przy ul. Składowej w Żninie.
Powiatowy Urząd Pracy przy ul. Składowej w Żninie. Szymon Cieślak
Rynek pracy zmienił się radykalnie w powiecie żnińskim, o czym świadczą najnowsze dane z urzędu pracy.

W ciągu roku liczba osób w wieku zawodowym nie mająca zatrudnienia zmniejszyła się o 476. Ponadto stopa bezrobocia zmalała grubo poniżej 10 procent. A przypomnijmy, że w ostatnich latach liczba dwucyfrowa dominowała w statystykach.

W maju w Żnińskiem zarejestrowano 1891 osób bezrobotnych, w tym 1288 kobiet. Najwięcej ludzi bez pracy zamieszkiwało na wsi - 1226. Natomiast w poszczególnych miastach i gminach ewidencja bezrobotnych przedstawiała się następująco: Barcin - 376, w tym na wsi - 220, Gąsawa - 162, Janowiec Wlkp. - 305, w tym na wsi -186, Łabiszyn - 289, w tym na wsi -162, Rogowo - 228, Żnin - 531, w tym na wsi - 268.

Tylko w ciągu roku, licząc maj do maja, liczba osób bez zatrudnienia zmalała z 2367 do 1891. A jak ta ostatnia liczba przekłada się na stopę bezrobocia rejestrowanego, czyli bardzo ważny wskaźnik, wpływający na procesy gospodarcze. Oblicza się ją na podstawie stosunku liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo. Jeśli pod koniec 2021 r. stopa bezrobocia w pow. żnińskim wyniosła 10,7 proc., to w maju spadła do 7,9 proc.(34,5). Dla porównania w Polsce w tym samym miesiącu kształtowała się na poziomie 5,1 proc., zaś w woj. kujawsko-pomorskim - 7,7 proc. (23,5), w pow. mogileńskim - 8,9 (29,3) i w pow. inowrocławskim - 11,5 (29,6). W nawiasach podaliśmy dane z 2004 r., czyli roku w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

Co przesądziło o tym, że doczekaliśmy się niskiego bezrobocia ? To przede wszystkim splot sprzyjających okoliczności, zwłaszcza sprzyjające koniunkturze gospodarczej, utrzymanej także w czasie pandemii koronawirusa. Wówczas rząd, w ramach tarczy antykryzysowej, udzielił firmom znacznego wsparcia finansowego. Ponadto niższy wiek emerytalny, wprowadzony w życie w 2017 r. (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a także zmniejszająca się liczba młodych roczników, wchodzących na rynek pracy, miały również znaczenie do poprawy sytuacji na rynku pracy.
Niewątpliwie luka pokoleniowa będzie w gospodarce coraz bardziej kłopotliwa. I zapewne odciśnie swoje piętno na rynku pracy. Jak podaje GUS, w 2020 r. zaledwie 18,5 proc. mieszkańców pow. żnińskiego było w wieku przedprodukcyjnym, a 60 proc. - w wieku produkcyjnym i 21,5 proc. - w wieku poprodukcyjnym. To spostrzeżenie mało optymistyczne.

A teraz wiadomość fartowna. Pomoc w ramach rządowej tarczy antykryzysowej i koniunktura gospodarcza przyczyniły się do wzrostu liczby najbogatszych mieszkańców Pałuk. Z danych Urzędu Skarbowego w Żninie wynika, że 57 podatników, rozliczając się w tym roku z fiskusem, osiągnęło w 2021 r. dochód przekraczający milion złotych, zaś liczba zeznań podatkowych z profitem w przedziale pomiędzy 500 tys. a 999 tys. zł wyniosła 65. Wprawdzie to niewiele w stosunku do liczby zeznań podatkowych (35 619), ale cieszy powolny wzrost ludzi zamożnych.
Co w gospodarce przyniosą najbliższe miesiące? Zdaniem GUS w IV kwartale nastąpi spowolnienie gospodarcze, spowodowane dalszym wzrostem cen i coraz wyższą inflacją. W jakim stopniu przedsiębiorcy dostosują poziom zatrudnienia do nowych realiów? Dodajmy, że w ciągu pięciu miesięcy br. pracę z przyczyn przedsiębiorstw w pow. żnińskim straciło 65 osób. Natomiast 27 czerwca w ofercie PUP w Żninie figurowało 69 propozycji, zawierających 131 wolnych miejsc pracy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto