Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat żniński. Mamy bardzo dużą liczbę uchodźców w porównaniu z innymi w Kujawsko - Pomorskiem. Komentarz starosty

(iwo)
W całym województwie kujawsko - pomorskim mamy około 6 tysięcy uchodźców (stan na 23.03.2022) w zorganizowanych miejscach noclegowych (głównie ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, zajazdach czy agroturystykach). - Z tej liczby 17-18 procent Ukraińców przebywa w powiecie żnińskim - informuje starosta Zbigniew Jaszczuk. (Na zdjęciu jedna z pierwszych akcji pomocowych w Smerzynie).
W całym województwie kujawsko - pomorskim mamy około 6 tysięcy uchodźców (stan na 23.03.2022) w zorganizowanych miejscach noclegowych (głównie ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, zajazdach czy agroturystykach). - Z tej liczby 17-18 procent Ukraińców przebywa w powiecie żnińskim - informuje starosta Zbigniew Jaszczuk. (Na zdjęciu jedna z pierwszych akcji pomocowych w Smerzynie). ze zbiorów GP Żnin
Tylko w Biskupinie nocuje aktualnie prawie 300 uchodźców z Ukrainy. Niespełna 200 jest ich w Wiktorowie. To wybrane przykłady. Bo w sumie mamy ponad 1000 obywateli kraju ogarniętego wojną, którzy znaleźli schronienie w zorganizowanych miejscach noclegowych na terenie powiatu żnińskiego.

A jeśli policzyć wszystkich, czyli także tych, którym dach nad głową - w mieszkaniach, domach jednorodzinnych - dało wielu z naszego regionu, grupa okazuje się znacznie większa i obecnie wynosi ok. 1400 osób.

W całym województwie kujawsko - pomorskim mamy około 6 tysięcy uchodźców w zorganizowanych miejscach noclegowych (m.in. ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, zajazdach czy agroturystykach).

- Z tej liczby 17-18 procent Ukraińców przebywa w powiecie żnińskim - informuje starosta Zbigniew Jaszczuk.

- Dla porównania w powiecie lipnowskim jest podobno tylko kilka osób, z kolei w powiecie mogileńskim mamy takich osób około 150.

- To oznacza, że właśnie u nas Ukraińców przyjęto najwięcej.

Według informacji, które spływają od samorządowców, najliczniejsza grupa przebywa w obiektach należących do państwa Sobolewskich.

Starosta wymienia, gdzie są uchodźcy ("mówimy tu o dużych, zorganizowanych miejscach noclegowych"):

  • Zajazd Biskupin - 296 osób z Ukrainy
  • OW Oćwieka - 108
  • OW Przystań Wenecka (dawna tzw. Łysa Góra) - 125
  • Karczma nad Stawem ul. Kolejowa Rogowo - 30
  • Gąsawa ul. Krótka - 20
  • Dom Seniora Piastowo - 50
  • OW Wiktorowo - 186
  • OH Smerzyn - 94
  • ośrodek Gród Piasta Chmiąża Szlachecka - 50
  • Hostel Wenecja - 48 osób z Ukrainy
  • OW Relax Chomiąża Szlachecka

- Do tego mamy zadeklarowane świetlice wiejskie w miejscowościach Krotoszyn, Piechcin, Brudzyń, Młodocin, Sadłogoszcz, Mamlicz. Póki co w Młodocinie jest sześć osób na noclegach.

- Aktualnie dofinansowanie rządowe za zapewnienie noclegu z wyżywieniem np. w ośrodku wypczynkowym wynosi 70 zł (na początku było to 120 zł za dobę od osoby).

- Od pierwszych dni byłem zdania, że uchodźców w województwie trzeba lokować równomiernie - komentuje starosta.

- Bo to nie jest kwestia tylko noclegów, do których dofinansowanie będzie do końca kwietnia br., ale i szkoły, pracy, opieki medycznej. Mówiłem, że należy się liczyć z dalej idącymi konsekwencjami.

Według ostatnich informacji, kolejni uchodźcy mają trafiać do wszystkich powiatów w Kujawsko - Pomorskiem.
- Nie wyklucza się zatem, że wojewoda zleci zorganizowanie po 250 miejsc noclegowych we wszystkich powiatach.

- Z tym że zaznaczono, iż powiat żniński nie byłby już w tym ujęty, ponieważ u nas już teraz uchodźców jest bardzo dużo.

Koordynatorzy powiatowi i gminni z terenu powiatu żnińskiego robią, co w ich mocy, aby Ukraińcom pomóc.
Aktualnie trwa akcja rejestrowania uchodźców, nadawania im numerów PESEL.

Dla przykładu osoby nocujące w Grodzie Piasta będą obsłużone nie w gminie Gąsawa, tylko w Janowcu Wlkp, w tamtejszym urzędzie.

- Będziemy te osoby dowozić busem. Zdjęcia do dokumentów w Grodzie Piasta wykonał janowiecki fotograf. Z kolei uchodźcy z Piastowa mają się rejestrować w Mogilnie. Największy problem ma bowiem Urząd Gminy w Gąsawie. Uchodźców jest tam zbyt wielu jak na możliwości kadrowe tej instytucji.

- W ostatnich dniach zorganizowaliśmy spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin w powiecie żnińskim. Miało służyć między innymi wymianie informacji o potrzebach poszczególnych samorządów. Chodziło też o to, aby wspomóc tych, którzy z obsługą tak dużej liczby uchodźców sobie zwyczajnie nie poradzą - skomentował Zbigniew Jaszczuk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto