Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat inowrocławski. Rok Jana Kasprowicza przybliżył nam postać wielkiego poety

Anna Hankiewicz
Poeta, dramaturg i krytyk literacki Jan Kasprowicz urodził się 
12 grudnia 1860 r. we wsi Szymborze (dziś dzielnica Inowrocławia). Miniony, 2020 rok, w powiecie inowrocławskim był Rokiem Jana Kasprowicza
Poeta, dramaturg i krytyk literacki Jan Kasprowicz urodził się 12 grudnia 1860 r. we wsi Szymborze (dziś dzielnica Inowrocławia). Miniony, 2020 rok, w powiecie inowrocławskim był Rokiem Jana Kasprowicza Archiwum
- Życie Jana Kasprowicza to temat fascynujący, jego biografia godna jest dobrego filmu. Filmu z happy endem, filmu o wiejskim chłopcu z bardzo biednej rodziny, który wbrew wszystkim przeciwnościom osiąga sukces - mówi Marcin Woźniak. Miniony, 2020 rok, był w powiecie inowrocławskim Rokiem Jana Kasprowicza. .

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej.

- Ostatnie miesiące okazały się czasem mało sprzyjającym celebrowaniu 160. rocznicy urodzin Jana Kasprowicza. Wybuchła epidemia i wiele z planowanych wydarzeń, szczególnie tych o charakterze spotkań, nie mogło się odbyć. W pamięci przede wszystkim pozostają wydarzenia zorganizowane przez nasze muzeum, szczególnie konkursy. Jeden skierowany do najmłodszych pt. „Portret mistrza Jana”, zaowocował plenerową wystawą pokazywaną w Inowrocławiu, Kruszwicy, Gniewkowie, Janikowie - mówi Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wystawa złożona z wielkoformatowych wydruków dziecięcych prac, stała się graficznym ambasadorem Roku Jana Kasprowicza w powiecie inowrocławskim. Drugi z konkursów skierowany był do kujawskich artystów ludowych i twórców nieprofesjonalnych. Na hasło „Moja droga - kujawskie dziedzictwo” do muzeum przybyli liczni twórcy, a ich dzieła stały się podstawą dużej wystawy.

Skąd pomysł na taki właśnie konkurs i wystawę? - Jan Kasprowicz był Kujawiakiem z urodzenia, przedstawicielem ludu, wywodził się z rodziny chłopskiej, stąd kultywowanie kujawskich tradycji wpisane zostało w obchody roku jego imienia - zaznacza Marcin Woźniak.

Rok Jana Kasprowicza. Konkursy, wystawy, poezja

Część wydarzeń, m.in. wspomnianą wystawę „Kujawskie dziedzictwo”, szczęśliwie udało się zorganizować w czasie kiedy obostrzenia związane z pandemią były poluzowane. Inne miały charakter imprez plenerowych, jak wystawa prac dzieci „Portret mistrza Jana”.

- Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu na swoich stronach internetowych stworzyło specjalną zakładkę, gdzie regularnie umieszczano informacje o wydarzeniach Roku Jana Kasprowicza. W tym miejscu zamieszczano również utwory poety. Z tej formy dotarcia do zainteresowanych korzystało także muzeum, zamieszczając wybór pamiątek po poecie, wchodzących w skład muzealnej kolekcji. Muzealny fanpage także wielokrotnie zamieszczał posty dotyczące Kasprowicza - mówi dyrektor muzeum.

Wystawa zatytułowana „Kasprowicz - najpiękniejsze strony”, prezentująca najciekawsze wydania dzieł mistrza, doczekała się publikacji w sieci.

Rok Jana Kasprowicza. Duch poety wciąż żywy

Witold Gombrowicz tymi słowami wyraził swoją opinię o poecie urodzonym w Szymborzu: „Kasprowicz. Chleb razowy, gołębia dusza, szczerozłoty piewca”. W ostatnim czasie mieszkańcy Inowrocławia mieli sporo okazji, aby lepiej poznać dzieła mistrza i samodzielnie zrecenzować jego utwory poświęcone wsi, cierpieniu czy buntowi.

Co inowrocławska społeczność wie na temat Jana Kasprowicza? - Przeciętny mieszkaniec regionu wie zapewne, że Kasprowicz urodził się na Kujawach, część kojarzy pewnie nazwę Szymborze, miejsce urodzenia poety. W Inowrocławiu wiedza ta jest z pewnością powszechna, ale nie jest to dziwne w mieście, w którym co druga instytucja nosi imię Jana Kasprowicza, a przy najpiękniejszej ulicy miasta stoi jego pomnik. Żartując, można powiedzieć: „Kasprowicz wielkim poetą był”, niestety, w programach szkolnych jego twórczość jest reprezentowana śladowo - mówi Marcin Woźniak.

Znawcy życia i twórczości Kasprowicza ubolewają nad tym, że dzisiaj poeta nie jest powszechnie czytany. Rolą m.in. muzeum jest sprawić, aby było inaczej. - A życie Jana Kasprowicza to temat fascynujący, jego biografia godna jest dobrego filmu. Filmu z happy endem, filmu o wiejskim chłopcu z bardzo biednej rodziny, który wbrew wszystkim przeciwnościom osiąga sukces, którego synonimem jest funkcja rektora Uniwersytetu Lwowskiego - mówi Woźniak.

Rok Jana Kasprowicza. Starostwo i koordynatorzy

Nadrzędnym celem wszystkich inicjatyw, jakie zrealizowano w mijającym roku, było przybliżenie mieszkańcom Kujaw i gościom postaci Kasprowicza.

- Organizatorem Roku Jana Kasprowicza było Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. W realizację obchodów osobiście zaangażowała się pani starosta, Wiesława Pawłowska oraz zespół pracowników Wydziału Kultury i Promocji starostwa. To właśnie te osoby koordynowały działania wszystkich zaangażowanych ludzi i instytucji
- podkreśla Marcin Woźniak.

Czy udało się skutecznie poszerzyć wiedzę mieszkańców regionu na temat życia i twórczości Kasprowicza? - To okaże się w ciągu najbliższych lat. Ważne, że o Kasprowiczu mówiło się dużo. Echa niektórych przedsięwzięć miały charakter ogólnopolski, tak jak rajd inowrocławskich kolarzy do grobu poety na Harendzie w Zakopanem - dodaje Marcin Woźniak.

Rok Jana Kasprowicza. Nieznany portret

Poszerzenie eksponatów muzealnych o kolejne to nie lada wyzwanie dla inowrocławskiej instytucji.

- O eksponaty związane z osobą Jana Kasprowicza jest trudno. Trudno tym bardziej, że poecie dedykowane są w Polsce dwa muzea, nasze i to na Harendzie, a jest jeszcze Muzeum Literatury w Warszawie. Ale w tym roku udało nam się nabyć na aukcji nieznany portret Jana Kasprowicza autorstwa Wilhelma Mitarskiego, portret powstały w 1902 r. To teraz najwcześniejszy artystyczny portret poety w naszych zbiorach, tym cenniejszy, że prezentuje Jana Kasprowicza w czasie jego największego literackiego tryumfu po opublikowaniu „Hymnów” - zdradza Marcin Woźniak.

Rok Jana Kasprowicza. Turysto, zajrzyj do muzeum!


My, mieszkańcy Inowrocławia, kultywujemy pamięć o Kasprowiczu. Możemy jeszcze przyczynić się do tego, aby po jego dzieła sięgnęli miłośnicy poezji spoza regionu.
Co zrobić, aby o naszym rodaku przypomniała sobie cała Polska? W Muzeum jest wystawa jemu poświęcona, każdy odwiedzający Inowrocław kuracjusz, turysta, wędrowiec ma szanse w naszych progach spotkać Jana Kasprowicza. Planujemy wydanie nowego wyboru wierszy poety, tomiku skrojonego w duchu dzisiejszych czasów. Nie oszukujmy się, nie wszystkie utwory Jana Kasprowicza są dzisiaj zrozumiałe, ale te dotyczące miłości, Boga, ojczyzny z pewnością są nadal aktualne, a ich lektura może sprawić satysfakcję człowiekowi z początku XXI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat inowrocławski. Rok Jana Kasprowicza przybliżył nam postać wielkiego poety - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto