Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na weekend: Wyprawa na wieżę widokową do Kurzętnika koło Brodnicy. Ta konstrukcja robi wrażenie! [zdjęcia]

OPRAC.:
Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Wieża widokowa w Kurzętniku (nieopodal Brodnicy w Kujawsko-Pomorskiem) czynna jest codziennie w godz. 10-18. Zwiedzanie trwa około półtorej godziny. Po drodze zorganizowano przystanki z ciekawostkami lokalno-historycznymi. W okresie zimowym działają tu dodatkowo trasy narciarskie. Jakie są widoki z wieży na Kurzej Górze? Zobacz na kolejnych slajdach >>>
Wieża widokowa w Kurzętniku (nieopodal Brodnicy w Kujawsko-Pomorskiem) czynna jest codziennie w godz. 10-18. Zwiedzanie trwa około półtorej godziny. Po drodze zorganizowano przystanki z ciekawostkami lokalno-historycznymi. W okresie zimowym działają tu dodatkowo trasy narciarskie. Jakie są widoki z wieży na Kurzej Górze? Zobacz na kolejnych slajdach >>>ze zbiorów Kurza Góra Ski & Bike park
By sięgnąć wzrokiem aż po horyzont i spojrzeć na świat z góry, warto się wybrać na wieżę widokową, która ma aż ponad 35 metrów wysokości. Znajduje się w Kurzętniku, na trasie wiodącej z Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie) w kierunku Nowego Miasta Lubawskiego i malowniczej Ostródy w Warmińsko-Mazurskiem.

Kurzętnik znany jest w północnej Polsce m.in. z tras narciarskich. Korzystają z nich głównie początkujący, choć i ci wytrawni narciarze oraz snowboardziści też nie pogardzą ofertą, aby utrzymać zimową formę.

Obiekt wciąż się rozrasta, właściciele inwestują w kolejne atrakcje. Ostatnią jest wieża widokowa na wzór choćby takiej jak w Krynicy Górskiej (Krynicy-Zdrój).

Kurzętnicka konstrukcja wykonana jest z robinii akacjowej, czyli akacji.

Różnica wysokości między szczytem budowli a stacją dolną wynosi około 70 m. Długość drewnianej ścieżki prowadzącej na szczyt to ponad 2000 metrów. Atrakcja dostępna dla każdego, można tu także wjechać wózkiem dla niepełnosprawnych.

Techniczne ciekawostki o wieży widokowej w Kurzętniku

  • Belki poziome, pionowe i skośne połączone są w taki sposób, aby uniknąć stalowych łączników.
  • Tworzą one charakterystyczny konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze polskiej.
  • Punkt widokowy umiejscowiony jest pomiędzy trzema trasami zjazdowymi (narciarskimi), nad którymi powstały specjalne długie mosty.
  • Do wieży prowadzi dwukilometrowa ścieżka o łagodnym nachyleniu, która wyposażona jest w wiele tarasów widokowych.
  • Umieszczono na nich instalacje edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic.
  • Cała konstrukcja to 69 wieżyczek wsporczych o wysokościach od 3-19 m oraz 32 wież pośrednich.
  • Do wykonania jednej wieżyczki użyto około 100 okrągłych belek akacjowych.

Projektanci, konstruktorzy oraz wykonawcy, którzy brali udział w budowie, to doświadczeni polscy specjaliści. Cytując budujących atrakcję górali: "Trzeba było się sotać*, aby piknie wyszło", co znaczy że trzeba było być ogarniętym w każdej kwestii.

Gdzie znajduje się Kurzętnik?

Kurzętnik jest położony w województwie warmińsko-mazurskim w otoczeniu rzeki Drwęcy. Od XIV do początku XX wieku roku posiadał prawa miejskie. Obecnie jest urokliwie położoną wsią na wysoczyźnie morenowej z załamaniem nad pradoliną rzeki Drwęcy. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu można podziwiać okoliczne wzgórza i krętą rzekę otoczoną zielenią.

Jakie atrakcje są w okolicy Kurzętnika?

Jest ich wiele, wymieńmy jednak chociaż trzy:

  • Zamek w Kurzętniku - ruiny średniowiecznego zamku biskupa chełmińskiego w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.
  • Spływ kajakowy Drwęcą. Warto tu nadmienić, że rzeka Drwęca należy do pierwszej dziesiątki najpiękniejszych rzek Polski nadających się do spływów kajakowych na długości 209 km. Rozrzucone nad Drwęcą miasta to Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Golub-Dobrzyń. Sama rzeka to największy w Polsce rezerwat ichtiologiczny stworzony dla ochrony kilku gatunków ryb - jesiotra, certy, minoga rzecznego, troci, pstrąga. Spływy kajakowe dłuższe kończą się zwykle już po wpłynięciu na Wisłę po 6 km w Toruniu. Więcej informacji TUTAJ.
  • Wyspa mew w Nielbarku - wyrobisko w Nielbarku z ptasią wyspą i czaplą białą
    Wyrobisko znajduje się wzdłuż zachodniego brzegu brzegu Drwęcy, z którą ma połączenie. Na jeziorze jest 11 wysp, z których największa jest ostoją kolonii mew. Więcej informacji TUTAJ

Ile kosztują bilety na wieżę widokową w Kurzętniku?

Wieża widokowa w Kurzętniku nieopodal Brodnicy (trasa w kierunku Nowego Miasta Lubawskiego), czynna jest codziennie w godz. 10-18.

Bilety wstępu na tę atrakcję kosztują 59 zł normalny i 52 zł ulgowy.

Zwiedzanie trwa około półtorej godziny. Z góry rozciąga się widok na okolicę. Po drodze są przystanki z ciekawostkami lokalno - historycznymi.

Nasza ścieżka dydaktyczna, niczym wehikuł czasu, zabierze Was do początków piętnastego wieku, gdy kurzętnicki rynek tętnił życiem, a nad nim dumnie wznosił się warowny zamek, którego tajemnic, według miejscowych legend, pilnowała Czarna Księżniczka

- zachęcają właściciele obiektu.

W okresie zimowym na Kurzej Górze dodatkowo działają trasy narciarskie.

Tak wygląda teraz wieża widokowa w Kurzętniku:

***
Czytaj także;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto