Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POMYSŁ NA WEEKEND. Są nowe atrakcje dla turystów na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W ostatnich dniach na zamku w Golubiu-Dobrzyniu otwarto Komnatę Dzień Utraconych
W ostatnich dniach na zamku w Golubiu-Dobrzyniu otwarto Komnatę Dzień Utraconych KR
Sezon turystyczny w Golubiu-Dobrzyniu zapowiada się znakomicie. Na zamku zadbano o nowe atrakcje. W ostatnich dniach odsłonięto armatę, otwarto muzeum militariów oraz Komnatę Dzień Utraconych. Miasto zaprasza w każdy weekend wakacji na darmowe zwiedzanie wieży kościoła, na której jest Dzwon Zygmunta III Wazy i przepiękny widok na miasto.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Prace na zamku w Golubiu-Dobrzyniu nad utworzeniem Komnaty Dziedzictwa Kultury Polskiej, potocznie zwanej Komnatą Dzieł Utraconych trwały kilka lat. Efekty zaprezentowano 3 lipca.

Przygotowano piękną salę ekspozycyjną na piętrze zamku, w której są schody na poddasze. Podjęto rozmowy z artystami, którzy przygotowali kopie obrazów, które Polska utraciła.

- Jest sporo obrazów, które utraciliśmy bezpowrotnie. Dysponujemy tylko niewielkimi zdjęciami dzieł. Są czarno-białe, nie wiemy w jakich były kolorach. Mimo tego, próbujemy je odtworzyć. Naszą pracę nie do końca można nazwać kopią, bo obrazy mogą się różnić od oryginałów, których nie widzieliśmy. Udało się już wykonać 8 dzieł. Do projektu zostali zaproszeni uznani artyści z Polski i zagranicy. Będą kolejne obrazy, komnata będzie się sukcesywnie zapełniać – mówi malarz Tomasz Jaxa Kwiatkowski.

W komnacie są prace: "Ecce Homo" Ewy Jasek, „Herbaciarka", „Pani z kanarkiem" i „Miłość macierzyńska” Sylwii Janowskiej oraz „Portret młodzieńca" , „Portret młodego Fryderyka Chopina" , „Piaskarz warszawski", które namalował Tomasz Jaxa Kwiatkowski.

W ostatnich dniach na terenie zamku w Golubiu-Dobrzyniu otwarto także Muzeum Militariów. Zobaczyć tu możemy ekspozycję militariów związanych z II wojną światową z prywatnej kolekcji Arkadiusza Osińskiego.

Na zamku zaprezentowano także efekty renowacji armaty będącej rekwizytem w filmie "Potop" - daru Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi dla golubskiego zamku. Jest to kopia XVII-wiecznego działa. Jej odnowienie było możliwe dzięki wsparciu lokalnej firmy.

W wakacje Urząd Miasta w Golubiu-Dobrzyniu zaprasza na zwiedzanie wieży golubskiego kościoła. W wieży można zobaczyć m.in. zabytkowy miech organowy i XIX-wieczny mechanizm zegara, a także pochodzący z XVII wieku dzwon, który podarował Zygmunt III Waza, gdy odwiedzał siostrę Annę Wazównę. Ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto. Zwiedzanie jest darmowe. Odbywa się w każdy weekend lipca i sierpnia o godz. 12, 12.30, 13 i 13.30. Wejścia w maksymalnie 10-osobowych grupach, więc warto sprawdzić wcześniej dostępność terminu u przewodnika – tel. 883 856 878. Choć wieża golubskiego kościoła choć ma setki lat, zaledwie od kilku jest dostępna dla turystów.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: POMYSŁ NA WEEKEND. Są nowe atrakcje dla turystów na zamku w Golubiu-Dobrzyniu - Gazeta Pomorska

Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto