Plany gminy Żnin na 2021 rok: Sporo inwestycji. Nad Małym Jeziorem znów zmiany! [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
W tym roku doczekamy się ukończenia Centrum Sportów Wodnych nad jeziorem Małym (J. Czaple) w Żninie.
W tym roku doczekamy się ukończenia Centrum Sportów Wodnych nad jeziorem Małym (J. Czaple) w Żninie. Wizualizacja UM Żnin
- Na 2021 rok zaplanowaliśmy 80 zadań inwestycyjnych - powiedział podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Wśród tych, które najbardziej przyciągną uwagę nie tylko mieszkańców gminy Żnin, ale i przyjezdnych, są zadania związane z unowocześnieniem bazy nad jeziorem Czaplem. Chodzi tu m.in. o ukończenie sporej inwestycji, jaką jest budowa Centrum Sportów Wodnych, ale nie tylko. Bazy godnej XXI wieku doczeka się Międzyszkolny Klub Żeglarski (chodzi o przystań żeglarską w Rydlewie).

Wypięknieją planty. W planach jest zmodernizowanie parku między ulicami Kościuszki a Sienkiewicza.

Wreszcie ukończona też zostanie ulica 700-lecia aż do ronda imienia Leona Lichocińskiego.

Z tym ostatnim zadaniem wiąże się jednak niemały zgrzyt. Mieszkańcy są bowiem zbulwersowani planami wycięcia jarzębów szwedzkich na odcinku od skrzyżowania z Towarową aż do cmentarza.

Jak widzi tę kwestię burmistrz Robert Luchowski?

- Temat drzew jest mi znany. Szczegółami zajmuje się jednak dyrektor Paweł Piechowiak (odpowiedzialny za gminne inwestycje - przyp. red.). Nigdy nie jest tak, że za wycinką drzew nie idzie rekompensacja.

- W ramach utraconych drzew będą nasadzenia rekompensacyjne - chodzi o obszar wokół pomnika i na wysokości cmentarza. Nikt mnie nie przekona, że jarzębina ma wielki wpływ na poprawę klimatu. Może wygląda ładnie przez pewien okres, później za ciekawie nie wygląda.

- Znajdźmy takie okazy, które przyczyną się do poprawy jakości powietrza. Czy te obecne szpalery będą mogły zostać, wpiszą się w projekt, trudno mi powiedzieć. Dla mieszkańców to przywiązanie, sentyment, ale one wnoszą niewiele dla środowiska - stwierdził burmistrz podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żninie, dodając: - Na wykonanie trzeciego etapu ulicy 700-lecia mamy rok.

Z kolei - wśród wielu zadań na drogach gminnych - pojawiła się też inwestycja budowy chodnika w Wenecji, w tym przypadku przy drodze powiatowej. To zadanie wymieniamy, ponieważ wspominał o tych planach także starosta.

Chodnik powstanie w Wenecji Dolnej, na odcinku od rybakówki i wyjazdu z polnej drogi tzw. kościelonki prowadzącej ze Skarbienic aż do tzw. portu Wenecja. Finansowy udział gminy i powiatu będzie stanowił po 50 procent wartości zadania.

- Nigdy nie byłem przeciw budowie chodnika w Wenecji - skomentował burmistrz Luchowski. - Ale jeżeli powiat oczekuje udziału gminy, to chciałbym, żebyśmy mieli możliwość skonsultowania projektu inwestycyjnego. Tymczasem starosta prosi tylko o pieniądze i tylko nas się straszy, że ma być tak jak oni wymyślili albo wcale.

- Czy ten chodnik jest potrzebny w takim zakresie? Myślę, że nie. Szkoda, że nie uwzględnia ruchu rowerowego. No ale ja jestem postawiony pod ścianą, a później mi się mówi o konflikcie. Starosta nie chce się wsłuchiwać w nasz głos i chce być twardzielem lokalnym - dodał Robert Luchowski.

Co na to starosta Zbigniew Jaszczuk? - Oni tam chcieli szeroki chodnik, odrębnie dla rowerów. A ja pytam, po co? Przy takiej koncepcji gminy trzeba by wykupić grunty i koszt byłby o wiele większy.

- Tymczasem zbudujemy chodnik o szerokości 2 metrów i po takim można jeździć rowerem.

Turystów i miejscowych ucieszy z pewnością także fakt, że w 2021 roku doczekamy się, przełożonej z 2020, budowy peronu wąskotorowego w parku nad jeziorem Czaplem. Muzeum Ziemi Pałuckiej otrzyma na to zadanie dotację z gminy Żnin w wysokości 1,1 mln zł.

A powiat żniński? Czy też do tego dołoży?
- Oczywiście. Jak inwestycja będzie zrealizowana, również przekażemy pieniądze - skomentował starosta Zbigniew Jaszczuk.

Lista zadań inwestycyjnych w gminie Żnin w 2021 roku

(wybrane, większe przedsięwzięcia; pełna lista na stronie www.um.znin.pl)

 • Dotacja celowa na pomoc finansową dla Powiatu Żnińskiego na dofinansowanie zadania pn."Budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 2341C Biskupin - Wenecja w miejscowości Wenecja - 222 500 zł
 • Przebudowa drogi gminnej (ul. Wierzbowa) w Bożejewiczkach 260 000 zł
 • Przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Brzyskorzystewko działki nr 22/7, 1/12 - etap III - 130 000 zł
 • Przebudowa ulicy Czarnieckiego w Żninie 450 000 zł
 • Budowa ulicy Bocznej w Żninie wraz z odwodnieniem 1 800 000 zł
 • Budowa parkingu przy ul. Tysiąclecia 8 w Żninie 160 000 zł
 • Przebudowa drogi w miejscowości Podgórzyn (działka nr 305, 146/2) wraz z budową kanalizacji deszczowej Etap II" - 1 100 000 zł
 • Przebudowa drogi gminnej nr 131002C w Żninie (ul. 700- lecia) - etap III - 4 141 976,61 zł
 • Przebudowa drogi gminnej nr 130207C w Kierzkowie
 • Przebudowa drogi gminnej Białożewin - Podgórzyn
 • Przebudowa drogi gminnej nr 130259C Podgórzyn - Rydlewo
 • Przebudowa drogi gminnej nr 130233C Kaczkowo-Uścikowo
 • Przebudowa drogi gminnej nr 130214C Żnin - Skarbienice (projekt - 24 tys. zł z budżetu gminy Żnin, dalej wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych - budżet państwa)
 • Przebudowa drogi gminnej nr 130241C Gorzyce-Dochanowo (projekt - 24 tys. zł z budżetu gminy Żnin, dalej wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych - budżet państwa)
 • Budowa chodnika przy drodze gminnej działka nr 277/2 w miejscowości Brzyskorzystew 17 000 zł
 • Budowa Centrum Sportów Wodnych wraz z zagospodarowaniem plaży nad Jeziorem Żnińskim Małym
 • Przebudowa przystani żeglarskiej w Rydlewie
 • Zakup pomocy dydaktycznych w ramach projektu "Utworzenie Szkoły Ćwiczeń w gminie Żnin"
 • Adaptacja pomieszczeń budynku mieszkalnego na Punkt Interwencji Kryzysowej i Punkt Konsultacyjny (przy MOPS)
 • Rewaloryzacja parku nad Jeziorem Żnińskim Małym
 • Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Bożejewice
 • Projekt zagospodarowania terenu zieleni pomiędzy ulicami Kościuszki i Sienkiewicza oraz części terenu przy Jeziorze Żnińskim Małym
 • Wymiana wraz z rozbudową oświetlenia parkowego nad Jeziorem Żnińskim Małym
 • Dotacja celowa na sfinansowanie wkładu własnego Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie na realizację projektu inwestycyjnego pn." Przywrócenie ruchu turystycznego wąskotorowego nad Jezioro Żnińskie Małe - II etap
 • Zakup samochodu służbowego dostawczego dla potrzeb Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie - 60 000 zł
 • Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy ul. Wilczkowskiej w Żninie - etap III - 10 000 zł
 • Budowa placu zabaw przy ul. 1. Stycznia w Żninie (teren przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Żninie) - etap II - wspófinansowanie inwestycji gminnej 80 000 zł
 • Przebudowa ciągu komunikacyjnego na odcinku między ul. Dąbrowskiego i Szpitalną wraz z miejscami postojowymi - etap III (utworzenie i zagospodarowanie terenu zielonego przed budynkiem mieszkalnym)
 • Opracowanie dokumentacji projektowej na realizację zadania "Budowa boiska do siatkówki plażowej nad Jeziorem Żnińskim Małym"

Wiele zadań wykonanych zostanie także na wsiach. To m.in. budowa placów zabaw, siłowni, grzybków. Szczegóły na www.um.znin.pl

Po korekcie i przegłosowaniu radni zadecydowali także, aby przekazać dodatkowe 75 tys. zł dla szpitala w Żninie na budowę obiektu modułowego, który posłuży chorym na covid-19.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Warto również przypomnieć, że Gmina Żnin dostała z Funduszu Inwestycji Lokalnych (są to pieniądze z budżetu centralnego) 3,87 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę drugiego bloku komunalnego przy ul. Klemensa Janickiego w Żninie oraz na budowę remizy OSP i świetlicy wiejskiej w Brzyskorzystewku.

Informowaliśmy o tym w tekście opisującym także przyszłe inwestycje w Gąsawie:

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie