Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne kapliczki w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobaczcie w galerii zdjęcia przydrożnych kapliczek w powiecie golubsko-dobrzyńskim
Zobaczcie w galerii zdjęcia przydrożnych kapliczek w powiecie golubsko-dobrzyńskim Collage PP/ze zdjęć nadesłanych
Z pomocą naszych Czytelników przygotowaliśmy galerię przydrożnych kapliczek w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zobaczcie je.

Kapliczki to nie tylko miniświątynie i miejsca majowych nabożeństw ku czci Matki Bożej. Wędrowcy zwykli przy nich przystawać, by się przeżegnać, odmówić modlitwę. To także swoiste punkty orientacyjne w terenie. Warto wiedzieć, że wiele z nich zostało wzniesionych w podzięce za ocalenie czy wyzdrowienie. Sporo kapliczek w naszym regionie odbudowano w roku 1945, po tym jak zniszczyli je podczas okupacji hitlerowcy.

Te kapliczki w powiecie golubsko-dobrzyńskim warto zobaczyć

Poprosiliśmy naszych Czytelników o wskazanie kapliczek, które warto zobaczyć.

Polecam Kałdunek za Leśnem, jadąc od strony Okonina, w kierunku Kowalewa, choć dawno już straciła piękny dekoracyjny element w postaci poroża, który ktoś "przejął", a szkoda - zaznacza Kasia Tykarska.

Artur Fozzie Dankowski dodaje: - W okolicach tej kapliczki jest piękne miejsce nad rzeką Trynką. Fantastycznie tam meandruje.

Przy okazji tematu kapliczek pojawiło się pytanie, kto odpowiada za kapliczki? Okazuje się, że temat kapliczek jest dość złożony, bo były wznoszone na gruntach o różnych prawach własności. Generalnie powinien dbać o nie właściciel gruntu, ale różnie z tym bywa. Niekiedy są zbiórki na ten cel. W Golubiu-Dobrzyniu część obiektów odnowiono w ramach budżetu obywatelskiego. Dotarliśmy też do tekstu, w którym burmistrz Mariusz Piątkowski wyjaśniał zasady dbania o miejsca pamięci

Kilka lat temu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu w ramach projektu "Przywrócić Pamięć" przygotowała publikację dotyczącą przydrożnych kapliczek w powiecie. Jest też opracowanie dotyczące tego tematu przygotowane przez dyrektor placówki Barbarę Wasiluk, na podstawie tekstu Ryszarda Kowalskiego:

"Kapliczki przydrożne zaczęły powstawać w XV wieku, ale ich wznoszenie rozpowszechniło się na terenie kraju w XVII i XVIII wieku w okresie kontrreformacji. Częste były figury Chrystusa Frasobliwego oraz patronów prawie wszystkich popularnych imion.

W Golubiu w rozwidleniu ulic Zamkowej i Toruńskiej w XVIII wieku wzniesiono kapliczkę świętego Jana Nepomucena. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1752, drugą źródłową zapiskę zanotowano 20.10.1758 roku. Figura św. Jana Nepomucena znajdowała się w tym czasie pod daszkiem kapliczki. Był on często przedstawiany w kapliczkach przydrożnych oraz w ołtarzach kościelnych, tak jak np. jego obraz znajduje się w jednym z bocznych ołtarzy w kościele św. Katarzyny w Golubiu. Św. Jan Nepomucen urodził się w Czechach ok. 1345 roku, zamordowany został w Pradze 20.03.1393 roku przez króla czeskiego Wacława IV, gdyż, jak głosi legenda nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi żony króla. Św. Jan Nepomucen jest patronem spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących, orędownikiem podczas powodzi. Prawdopodobnie kapliczka została wzniesiona na miejscu zniszczonej podczas pierwszej wojny ze Szwedami (1626-1630) kaplicy św. Hipolita, która nosiła wezwanie św. Jerzego. Na początku 1939 roku kapliczka została zniszczona przez Niemców. Po II wojnie światowej została odbudowana przez golubianina – Feliksa Królikowskiego. W 1947 została poświęcona przez miejscowego proboszcza. W odbudowanej kapliczce znajduje się obecnie figura św. Jana Chrzciciela. W 1997 roku na postumencie figury umocowana została tablica z białego marmuru. W górnej części tablicy widnieje napis: pobudowana w XVIIIw., w środkowej części zamieszczono inwokację: „św. Janie Chrzcicielu módl się za nami”, w dolnej umieszczono napis: „odbudowano w 1947 roku”. Figurą od 1989 roku do dnia dzisiejszego opiekuje się Pani Jadwiga Figurska. W roku 2011 zdewastowano figurę św. Jana Chrzciciela, po latach udało się ją odrestaurować. Obecnie odnowiona znów przeżywa swoją świetność."

Czytaj w serwisie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto