Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Lubostroń: Już jutro, 6 czerwca, koncert z okazji Święta Województwa Kujawsko - Pomorskiego

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Koncerty w pięknym otoczeniu - tu warto się wybrać
Koncerty w pięknym otoczeniu - tu warto się wybrać Fot. Iwona Góralczyk
W Sali Rotundowej Pałacu Lubostroń już jutro (6 czerwca) o godz. 17 zaplanowano Koncert z okazji Święta Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Wystąpią:

  • Jadwiga Stanek altówka
  • Magdalena Swatowska fortepian

W programie:

  • Rebecca Clarke - Shorter Pieces na altówkę i fortepian
  • Gordon Jacob - Aria i Taniec na altówkę i fortepian
  • Frank Bridge - 2 Pieces - Pensiero i Allegro appassionato na altówkę i fortepian
  • Cecil Forsyth - Pieść celtycka na altówkę i fortepian
  • Edward Elgar - Salut d'amour na altówkę i fortepian

Jadwiga Stanek - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyła w klasie altówki prof. Jana Paruzela uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie Life Long Learning Erasmus, prowadząc Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante "Oscar Espla" Hiszpania (2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy Słowacja (2012).

Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i za granicą, współpracując z takimi artystami jak Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel.

W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej, w tym utwory od baroku po współczesność. Działalność koncertowa altowiolistki obejmuje recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji.

W latach 2012-2016 pełniła Funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Konsonans z siedzibą w Bydgoszczy, trzykrotnie otrzymała nagrodę Rady Fundacji Konsonans za działalność na jej rzecz w latach 2014-2016.

Jadwiga Stanek jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie. Bierze czynny udział w pracach Jury Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.

Magdalena Swatowska pianistka, kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia pianistyczne ukończyła w 1989 w klasie prof. Wiesławy Ronowskiej.

Dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej rozwijała swoje zainteresowania kameralistyką.
Koncertuje w kraju i poza jego granicami (Francja, Niemcy, Włochy), prezentując znaczące dzieła muzyki kameralnej od baroku po współczesność. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, wśród których były takie znakomitości świata muzycznego jak Wiktor Pikajzen, Florent Heau, Dudu Carmel, czy Matthias Racz.

Jako pianista akompaniator wielokrotnie uczestniczyła w konkursach i festiwalach muzycznych (m.in. w V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu), uzyskując na nich liczne wyróżnienia. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe XX-wiecznej muzyki kameralnej, wydane przez MEGAVOX i SOLITON.

Magdalena Swatowska zajmuje się również dydaktyką. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi zajęcia z kameralistyki fortepianowej. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Jest także nauczycielem gry na fortepianie w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Zasiada w jury konkursów pianistycznych i kameralnych dla uczniów szkół muzycznych I i II st.
W latach 2012-2016 sprawowała funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego w macierzystej Uczelni.
Wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczno-dydaktyczną.

Wstęp - 15 zł

Nieco historii o Pałacu Lubostroń

Miejsce bliskie sercu, z dala od zgiełku. Taka właśnie jest "luba ustroń", dzieło Fryderyka Skórzewskiego. To tutaj, do Pałacu Lubostroń, od lat zjeżdżają miłośnicy sztuki, teatru, muzyki i przyrody.

Klasycystyczna siedziba rodu Skórzewskich powstała w latach 1795-1800, choć wskazuje się, że prace wykończeniowe mogły trwać do roku 1804. Wykonawcą zlecenia był Stanisław Zawadzki, uznany wówczas architekt kształcony w Rzymie. Pałac nawiązuje swoim kształtem do Villa Rotonda z Vicenzy, warszawskiej Królikarni i Villa Trissino z Meledo.

Nowa siedziba i przyjęta dla niej nazwa (wcześniej było tu Piłatowo) dały początek "nowej historii" rodu kreowanej przez Fryderyka Skórzewskiego. Rezydencja miała się kojarzyć z "miejscem szczęśliwości" - arkadią, przywodzącą nastrój poezji Wergiliusza czy opisywaną przez Platona "piękną ustroń" - pisze w swojej książce pt. "Pałac w Lubostroniu" Aleksander Jankowski.

Pałac wita nas napisem "Sibi amicitiae et posteris MDCCC" (Sobie, przyjaciołom i potomnym 1800). Kopułę wieńczy brązowa postać dźwigającego kulę ziemską Atlasa, wykonanego pod koniec XIX wieku przez Władysława Marcinkowskiego.

Centralnym miejscem jest sala rotundowa. To tu zobaczymy fryz z antyczną procesją ofiarną, a także cztery płaskorzeźby ilustrujące bitwę pod Koronowem, bitwę pod Płowcami, królową Jadwigę przyjmującą w Inowrocławiu wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena oraz Fryderyka Wielkiego i Mariannę Skórzewską (matkę fundatora pałacu) oglądających plany budowy Kanału Bydgoskiego.

Oprowadzający po obiekcie przewodnicy, za każdym razem, i słusznie, zwracają też uwagę na bogato intarsjowaną podłogę. To wyjątkowe dzieło prezentowane jest jednak na szczególne okazje. Na co dzień oryginał jest natomiast przykryty w obawie przed zniszczeniem.

Z ciekawostek: kapitele i bazy kolumn w tejże sali pochodzą z niewybudowanej świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mającej być votum narodu za Konstytucję 3 Maja.

Obok pałacu - co także warto podkreślić - znajdują się oficyna, stajnia i wozownia, podobnie jak obiekt główny projektu Zawadzkiego.

Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym zajmującym ok. 40 hektarów. Niestety wiele okazałych drzew, w tym pomniki przyrody, ucierpiały podczas dwóch nawałnic w sierpniu 2017 roku. W ostatnim czasie trwały jednak nasadzenia, aby przywrócić temu miejscu dawną świetność.

Koncerty w pięknym otoczeniu - tu warto się wybrać

Pałac Lubostroń: Już jutro, 6 czerwca, koncert z okazji Świę...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto