Oto lista inwestycji na 2021 rok, które będą realizowane z budżetu powiatu żnińskiego. O szczegółach mówi starosta Zbigniew Jaszczuk

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Inwestycja przy ekonomiku w Żninie pochłonie 2 mln zł. Fot. Szymon Cieślak
Inwestycje powiatowe są rozpisane. Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym 2021 roku? - Najwięcej pieniędzy wydamy na remonty dróg. Zabieramy się także za poprawienie bazy w "ekonomiku" - mówi starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.

Z tego, co aktualnie w planach, widzimy na pierwszej pozycji budowę chodnika w Wenecji.

- Od razu powiem, że ta "zabawa" i pisma na linii starostwo - gmina Żnin trwa dwa lata - mówi Zbigniew Jaszczuk, dodając: - W ostatnim czasie interweniował radny Idzi Mądry.

- Ostatecznie usłyszałem, chodnik w Wenecji ma być wprowadzony autopoprawką burmistrza na sesji Rady Miejskiej w Żninie 29 grudnia, gdyż pierwotnie Robert Luchowski wnioskował o umieszczenie tego zadania i deklarował wprowadzenie go do budżetu gminy, ale ostatecznie tego nie zrobił.

- My po naszej stronie zabezpieczamy kwotę 225 tys. zł (inwestycja tzw. "50 na 50 procent", czyli połowę daje powiat, połowę gmina; zaznaczyć jednak trzeba, że jest to droga powiatowa - przyp. red.).

- Jeśli jednak gmina się nie zdecyduje dołożyć, to wykreślimy zadanie na najbliższej sesji powiatowej - komentuje starosta, uzupełniając: - Chodzi o ważny odcinek od miejsca postojowego dla wędkarzy w Wenecji Dolnej do pomostu naprzeciw ruin zamkowych. Chodnik o szerokości 2 metrów biegłby po prawej stronie, jadąc z kierunku Żnina.

Przy okazji planowanego wyżej przedsięwzięcia zapytaliśmy, nie po raz pierwszy zresztą, o chodnik z Gąsawy do Biskupina. Niejednokrotnie podkreślano, jak bardzo jest potrzebny. Zresztą nie tylko do muzeum, ale i dalej, do centrum wsi.

- W przyszłym roku takie zadanie nie będzie realizowane - odpowiada Zbigniew Jaszczuk, jednocześnie komentując: - Wielokrotnie objeżdżaliśmy trasę, omawiając to zadanie, ale do tej pory nie ma deklaracji dofinansowania ze strony gminy Gąsawa, jak również Urzędu Marszałkowskiego, gdzie o wsparcie zabiegał dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Jakie drogi powiatowe pójdą do remontu?

Możemy się spodziewać modernizacji na trasach:

  • ze Żnina (od drugiego ronda na węźle S5) do Sulinowa,
  • w Jaroszewie,
  • na odcinku Skórki - Niedźwiady,
  • w Ośnie,
  • Łysininie,
  • Sulinowie (wraz z odwodnieniem); całość za 1,7 mln zł,
  • na trasie Żnin - Janowiec Wlkp.; chodzi o odcinek od Świątkowa w kierunku Żnina, łącznie z Uścikowem,
  • w Rogowo, ul. Gnieźnieńska (tutaj opracowanie dokumentacji technicznej)
  • w Sadłogoszczy (całość za 5,9 mln zł , z czego powiat dołoży 50 procent).

W sumie te zadania będą kosztować powiat żniński blisko 11 mln zł (wliczając zakładane dofinansowanie z FDS).
Najwięcej z tej kwoty pójdzie na drogę powiatową w Sadłogoszczy.

- Na same nakładki bitumiczne powiat żniński wyda ze środków własnych ok. 3 mln zł - zaznacza starosta, uściślając:

- Zadania Sulinowo i Sadłogoszcz będą realizowane pod warunkiem otrzymania 50- procentowego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Jesteśmy na liście, ale zatwierdzenia - póki co - nie ma.

- To, co na dziś proponujemy, jest jednak pierwszą wersją budżetu na nadchodzący rok - podkreśla starosta.
Tym samym można się spodziewać modyfikacji.

- Przez ostatnie 2 lata powiat nie emitował obligacji, nie braliśmy kredytów, pożyczek.

- Więc jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, zaproponuję - na kwotę około 4 mln złotych - emisję obligacji, ukierunkowując to na dalsze roboty na drogach - zdradza Zbigniew Jaszczuk.

- Objechałem wszystkie trasy, mam wytypowane kolejne do remontu, ale zastrzegam - tę decyzję podejmiemy, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, na sesji w styczniu bądź lutym.

- Natomiast jeśli chodzi o zadania już rozpisane, ruszamy z przetargami. Ofert - na drogi - spodziewamy się w pierwszych dniach stycznia. Kolejny rzut byłby z oszczędności na przetargach , emisji obligacji i ewentualnej nadwyżki budżetowej.

- Dodatkowo, co już można powiedzieć, mam deklarację wójta Rogowa, popartą umieszczeniem w projekcie budżetu gminy Rogowo na 2021, dofinansowania kwotą 100 tys. zł odcinka Skórki - Niedźwiady, 50- procentowego wsparcia kosztów dokumentacji na remont ulicy Gnieźnieńskiej (co byłoby robione z FDS) i 50 procentowego dofinansowania modernizacji drogi przez Ryszewo. To ostatnie zadanie wpisane w budżecie powiatu nie jest, ale wójt Rogowa już to ma, a ja wprowadzę w styczniu bądź lutym.

- Z kolei z gminą Barcin, co też wprowadzamy w styczniu, zrealizujemy chodnik w Pturku, ściślej odcinek z Pturka w kierunku Lubostronia - do tartaku. To około 700 metrów, a koszt szacunkowy wynieść ma ok. 340 tys. zł. Temat jest uzgodniony z burmistrzem Michałem Pęziakiem.

Jakie inwestycje w powiatowej oświacie?

Wśród innych inwestycji powiatowych przewidzianych w 2021 roku wymienić należy budowę i modernizację infrastruktury kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Żninie. W dziale oświata i wychowanie widnieje wydatek na ten cel w kwocie łącznej ok. 2 mln zł.

A co z zalegającymi, na działce prywatnej w Janowcu, odpadami?

Starosta odnosi się i do tego.
- Wszystko wskazuje na to, że w styczniu 2021 roku będzie wszczęte postępowanie egzekucyjne w stosunku do kuratora spółki Jędras (Jędrus) jak również właścicielki magazynu w Janowcu. Osobiście liczę na to, że tak jak stało się to w Złotowie koło Barcina, ci, którzy doprowadzili do porzucenia zgromadzonych w magazynie odpadów, posprzątają go i wywiozą odpady do neutralizacji.

- Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, w 2021 roku przewiduję wykonanie zastępcze na koszt osób zobowiązanych do usunięcia odpadów.

- I w tej sytuacji być może trzeba będzie zabezpieczyć w budżecie powiatu żnińskiego środki na to zadanie, które w przyszłości, poprzez komornika, powiat będzie odzyskiwał od osób, które narobiły tego bałaganu.

- Wyrok Sądu Najwyższego jednoznacznie wskazuje, że skoro właściciele magazynu zawarli umowę ze spółką Jędrus, pobierali od nich dzierżawę, a nie wyegzekwowali, pomimo pisemnych ostrzeżeń, wywiezienia odpadów, są teraz zobowiązani do ich usunięcia. Starosta - w tej sprawie występujący jako organ administracji rządowej - będzie domagał się usunięcia odpadów od sprawców całego procederu.

Miejsca planowanych inwestycji:

Oto lista inwestycji na 2021 rok, które będą realizowane z b...

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie