Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę" w Żninie [zdjęcia]

Redakcja
W nowej siedzibie PTTK, przy Placu Wolności 20, w Żninie zorganizowano etap oddziałowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".

Do etapu wojewódzkiego tego konkursu zakwalifikowali się wszyscy startujący. Wśród uczniów szkół podstawowych są to: Aleksandra Rewezińska za pracę "Duma naszego miasta" (opiekun: Jadwiga Szałacińska), Jędrzej Witucki oraz Michał Trojan za pracę "Don Kichot ze Żnina" (opiekun Sylwia Trojan), Damian Smutek za pracę "Działacz niepodległościowy ziemi pałuckiej" (opiekun Jadwiga Szałacińska), Wojciech Czekaj "Tajemnice małej pałuckiej wsi" (op. Jadwiga Szałacińska), Julia Malinowska "Pałuccy twórcy rzeźby ludowej" (op. Jadwiga Szałacińska), Karolina Sobaszkiewicz za multimedialną pracę "Moja pierwsza śnieżna wyprawa w góry" (op. Sylwia Trojan)Martyna Michalska "Wielcy żninianie Anna i Alfred Krzyccy - patroni Szkoły Podstawowej w Słębowie" (op. Joanna Krystosiak).

W kategorii gimnazjów, na kolejny etap pojadą: Małgorzata Złotnicka "Na Syberii, w Japonii i okupowanej Warszawie - losy trzech pokoleń rodziny Hałaburdzinów" (op. Sylwia Trojan"), Oktawian Wilgórski "Zbigniew Zwierzykowski - wybitny żninianin" oraz praca multimedialna "Zapomniani i nieznani bohaterowie ziemi żnińskiej" (op. Bernardeta Kłoniecka).

Wyróżniono także opiekunów młodych miłośników historii.

Komisja w składzie Czesław Łukomski, Elżbieta Horka, Włodzimierz Sulecki i Monika Andruszkiewicz oceniła wszystkie prace.

- Wszystkie prace zostały przeczytane i obejrzane. Dosyć burzliwie dyskutowaliśmy na ich temat i orzekliśmy, że poziom tych prac jest wysoki. Nie było gorszych, wszystkie były bardzo dobre. Cechowała je wiarygodność, były ciekawe - powiedział Czesław Łukomski i zwrócił się do uczestników. - Chciałbym wam podziękować, bo to przecież wy jesteście ambasadorami tej teraźniejszości wspominając o naszej ciekawej przeszłości.

Z kolei wiceburmistrz Halina Rosiak powiedziała:

- Ten rok potwierdza, że na naszym terenie jest nieograniczona ilość tematów. Macie wspaniałe pomysły i robicie to doskonale. Cieszę się, że w tym roku są prace o ludziach, których mijamy na ulicach, których spotykaliśmy na
wernisażach, którzy nasz uczyli - powiedziała.

Wyróżniono także Antoni Szary, który otrzymał w tym roku tytuł zasłużonego przewodnika PTTK. Na co dzień można go spotkać w Wenecji - wie wszystko o kolejkach wąskotorowych. Drugą osobą wyróżnioną podczas spotkania był laureat wyróżnienia Marszałka, Włodzimierz Sulecki.

Spotkanie było także okazją do premierowego zaprezentowania, w ramach akcji "Poznaj region z przewodnikiem 2019", nowego filmu o walorach Pałuk. Tym razem przewodnicy zaprezentowali "Pałace i dwory na tle parków krajobrazowych".

Film pałuckich przewodników PTTK pt. "Żnińskie symbole Szlaku Piastowskiego":

Na koniec wszyscy mieli okazję spróbować tortu z okazji 65-lecia oddziału PTTK.

Koło przewodników w Żninie zadecydował o tworzeniu tzw. asystenta przewodnika turystycznego.

- Byśmy chcieli żeby każdy z tych doświadczonych przewodników miał jednego asystenta. W ten sposób byśmy wyszkolili nowych przewodników i pomagały w oprowadzaniu wycieczek. W tej chwili jest dużo zleceń dla rodzin, które chcą wynająć przewodnika turystycznego. To jest taka nowa inicjatywa - powiedział Czesław Łukomski. Raz w miesiącu będą szkolenia, w których będą uczestniczyli przewodnicy oraz ich asystenci. Chętni mogą już składać swoje oferty do zarządu PTTK w Żninie.

Spod Ekranu" Green Book" - recenzja wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto