Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oflag Szubin. Obóz jeniecki z czasów drugiej wojny światowej w Szubinie na archiwalnych fotografiach [zdjęcia]

(red)
Szubin - oflag XXI B - widok ogólny. Obóz został urządzony na terenie zakładu poprawczego. 
Zdjęcie z 1939 roku.
Szubin - oflag XXI B - widok ogólny. Obóz został urządzony na terenie zakładu poprawczego. Zdjęcie z 1939 roku. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobaczcie dziesięć archiwalnych fotografii z czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w Szubinie (powiat nakielski) istniał oflag za żołnierzy. Na zdjęciach można zobaczyć zarówno budynki, jak i żołnierzy, którzy w tym obozie jenieckim, wtedy przebywali.

Obóz został założony przez Niemców w 1939 roku przy ul. Kcyńskiej w Szubinie, na terenie przedwojennego zakładu wychowawczego. W pierwszym roku działalności zostali w nim osadzeni polscy żołnierze i cywile.
Od 1940 roku Niemcy w szubińskim oflagu przetrzymywali żołnierzy alianckich armii, którzy zostali wzięci do niewoli. Obóz ten nazwano Oflag XXI B. Przebywali w nim wtedy oficerowie francuscy i brytyjscy. Szczególnie żołnierze z Wielkiej Brytanii podejmowali próby ucieczki z tego miejsca.

- Oficerowie tworzyli plany ucieczek, kopali tunele i pod osłoną nocy próbowali za drutami dotrzeć do domu. Niewielu się to udawało - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Po tym jak Niemcy napadli na ZSRR, do obozu w Szubinie przewożono żołnierzy Armii Czerwonej. W 1943 roku nazwę zmieniono na Oflag 64. Wtedy to, trafiali tam wyłącznie oficerowie amerykańscy. Co ciekawe, w gronie osadzonych tam osób, znajdował się między innymi podpułkownik John K. Waters, zięć generała George'a S. Pattona (jeden z najważniejszych dowódców amerykańskich drugiej wojny światowej). Jak informuje, szubin.pl, Niemcy do końca wojny nie zorientowali się z kim jest on spokrewniony.

Szubiński oflag zakończył swoją działalność w styczniu 1945 roku, kiedy to Niemcy w związku ze zbliżającym się frontem, zmusili ponad tysiąc jeńców do marszu na zachód. 23 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną.

- Pamięć o Oflagu jest żywa do dziś. Przed dawnym obozem stoi pomnik "Upamiętnienie Miejsca Męczeństwa". Obok niego znajduje się tablica poświęcona podpułkownikowi Johnowi H. Van Vlietowi Jr. i kapitan Donaldowi B. Stewartowi, którzy wiosną 1943 r. byli świadkami ekshumacji masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Po wizycie w Katyniu, obaj zostali osadzeni w Oflagu 64 i przebywali tam do końca istnienia obozu. Dwa razy w roku do Szubina przyjeżdżają delegacje dzieci i wnuków byłych jeńców z USA - informuje gmina Szubin na stronie szubin.pl

Zwiedzający mogą zobaczyć makietę obozu jenieckiego (teren zakładu poprawczego), a także ostatni barak Oflagu 64.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto