Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa nad Małym Jeziorem Żnińskim. Dowiesz się z niej o przedwojennym samorządzie Żnina [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
W jednej z alejek parku nad brzegiem Małego Jeziora Żnińskiego (od strony I LO i dawnego młyna) otwarto wystawę "Międzywojenne Dzieje Żnińskiego Samorządu".

Michał Woźniak z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie opowiedział o przedsięwzięciu:

Wystawa znajduje się na kilku planszach, na których pokazano zarówno przedwojenne fotografie (większość zrobiono w Żninie, część nie była nigdzie publikowana wcześniej) oraz informacje. Jest też wiele ciekawostek, które na pewno zainteresują spacerujących nad żnińskim akwenem w upalne, letnie popołudnia.

Jak wyglądał Żnin w dwudziestoleciu międzywojennym?

Chciałem pokazać jak wyglądał Żnin od momentu wyzwolenia przez Powstańców Wielkopolskich w styczniu 1919 roku, aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Mogliśmy zrobić wystawę która byłaby suchą prezentacją nazwisk wszystkich radnych, którzy byli wybierani i wszystkich burmistrzów, ale bardziej chodziło o pokazanie jak żyło się w tym mieście zarządzanym głównie przez burmistrza Józefa Bukowskiego

- powiedział twórca wystawy Michał Woźniak z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Zobacz także artykuł i zdjęcia z otwarcia wystawy w tym samym miejscu, w 2018 roku:
Z Ostrówiec do Wisły. Wystawa nad Małym Jeziorem Żnińskim [zdjęcia]

Opowiedział także ciekawą historię związaną z kryminalnymi przygodami żnińskich burmistrzów okresu międzywojnia. Pierwszy z nich nie ukończył swojej kadencji, ponieważ został oskarżony o przekroczenie swoich uprawnień i został odsunięty od władzy.

- Uważał, że to nieuczciwe oskarżenie i jak zapadł wyrok pojawił się w pracy próbując ponownie objąć swoje obowiązki. Na wniosek jego zastępcy wyprowadziła go policja. Kilka lat później policja musiała aresztować także tego wiceburmistrza który także przekroczył swoje obowiązki - dodał M. Woźniak.

W 1938 ogłoszono konkurs na wiceburmistrza, na który stawiło się 29 kandydatów.

Wspólne przedsięwzięcie muzealników

Na wystawie są zarówno wydarzenia, które były tłem do tego, żeby Żnin wreszcie mógł mieć swój samorząd, historię pierwszych wyborów (przeprowadzono je niezgodnie z prawem, interweniować musiał wojewoda poznański), o gospodarce komunalnej, problemach ówczesnego Żnina (np. z bezrobociem czy pieniędzmi).

Wystawa jest częścią wspólnego dzieła Kujawsko - Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników. Projekcie bierze udział 18 muzeów z regionu. Działają pod wspólnym logo: "Miasto, ludzie, wolność".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto