Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje prof. Czesław Kłyszejko, związany ze Żninem wybitny specjalista ginekologii i położnictwa

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Prof. Czesław Kłyszejko 1931-2022. (Zdjęcie wykonano podczas spotkania w Żninie, przy grobie doktora Andrzeja Hoffmanna we wrześniu 2021 roku)
Prof. Czesław Kłyszejko 1931-2022. (Zdjęcie wykonano podczas spotkania w Żninie, przy grobie doktora Andrzeja Hoffmanna we wrześniu 2021 roku) Iwona Góralczyk
Prof. Czesław Kłyszejko zmarł w nocy, 31 maja 2022 roku. Za miesiąc skończyłby 91 lat.

Urodził się 29 czerwca 1931 roku w Dowskinie pow. Lida w woj. nowogrodzkim, na terenie II Rzeczypospolitej.

Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w 1938 roku, kończąc ją na tajnych kompletach w 1945 r.

W 1946 roku przybył z rodzicami do Bydgoszczy w ramach repatriacji. Uczęszczał do I Gimnazjum i Liceum przy Placu Wolności.

Akademię Medyczną w Gdańsku ukończył w 1957 roku, dyplom lekarza otrzymał w '58.

W II Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Gdańsku uzyskał wszechstronne, specjalistyczne wyszkolenie w zakresie położnictwa i ginekologii.

W 1969 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych.

W 1982 roku wygrał konkurs i objął stanowisko ordynatora Oddziału Położniczo - Ginekologicznego szpitala w Żninie, utrzymując bardzo ścisły kontakt naukowy z Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

W 1991 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i pracy habilitacyjnej pt.: "Ocena modelu aktywnego poszerzonego badania skryningu raka szyjki macicy w populacji wiejsko - miejskiej Regionu Pałuk".

W tym samym roku, pełniąc nadal funkcję ordynatora w Żninie, został wykładowcą w Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii AM w Bydgoszczy.

W 1993 roku został prodziekanem Wydziału Lekarskiego AM w Bydgoszczy, a dwa lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego tej uczelni.

W 2001 roku otrzymał tytuł profesora.

Z dużym uznaniem oceniono wysiłek Profesora prowadzenia badań profilaktycznych nowotworów narządów płciowych i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu piersiowego dla regionu Pałuk.

Prof. dr hab. n. med. Czesław Kłyszejko za pracę zawodową i społeczną otrzymał liczne odznaki i nagrody. Wśród nich są:

  • Odznaka Honorowa "Za Zasługi dla Gdańska",
  • Odznaka Honorowa "Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia",
  • "Za Szczególne Zasługi dla Województwa Bydgoskiego",
  • "Za Zasługi dla Miasta Żnina",
  • "Nagrodę Feliksa" za przeprowadzenie badań profilaktycznych w Regionie Pałuk,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski

Uznanie i szacunek środowiska lekarskiego zaowocowały przyznaniem Profesorowi członkostwa honorowego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, odznaczenia Polskiego Towarzystwa Lekarskiego "Bene Meritus", a także medalu Wojewody Kujawsko - Pomorskiego "Gloria Medicinae".

Dorobek śp. Prof. Czesława Kłyszejko jest bardzo bogaty, a powyżej zawarto wybrane jego elementy.

Informacja powstała na podstawie spisanej przez prof. dra hab. n. med. Wiesława Szymańskiego biografii prof. dra hab. n. med. Czesława Kłyszejko z okazji 50-lecia Jego pracy zawodowej.

Profesora Czesława Kłyszejko wspomina Elżbieta Hoffmann

- Czesław Kłyszejko i mój mąż Andrzej Hoffmann (1932-1991; dyrektor szpitala w Żninie - przyp. red.) znali się ze studiów w Gdańsku. Z nimi kształcili się tam także, m.in., Jerzy Hillemann i Eugeniusz Wiśniewski.

- Czesław Kłyszejko to był wspaniały szef, miał szacunek do każdego pracownika. Gdy ktoś miał problem rodzinny, przytulił, pomagał, doradzał.

- Nie ukrywam, że pracy na ginekologii było mnóstwo, pacjentki na wózkach czekały w kolejce, zabiegów, operacji przeprowadzało się u nas bardzo dużo. Właściwie non stop tak było, ale byliśmy wszyscy też za to doceniani.

- W trudnych sytuacjach profesor Kłyszejko zawsze powiedział "Dziękuję wam, dziewczyny".

- To była postać nietuzinkowa, mądry, świetny specjalista, bardzo dokładny. Przyjeżdżały do niego pacjentki z całej Polski, najwięcej z terenu, gdzie był znany, także z Borów Tucholskich, gdzie miał letni domek.

- Za Jego czasów przeprowadziliśmy na Pałukach wielką akcję profilaktyczną związaną ze wczesnym wykrywaniem nowotworów u kobiet. Indywidualne zaproszenia na badania otrzymywały kobiety między 18 a 70 rokiem życia.

- Swego czasu wisiała na ginekologii taka tablica ze statystykami, była to kopia zestawienia wykrywalności raka u kobiet.

- Po zakończeniu pracy w Żninie, Czesław Kłyszejko często nasze miasto odwiedzał, miał tu mnóstwo znajomych, jego pasją było myślistwo.

- Po raz ostatni z profesorem spotkaliśmy się w Żninie we wrześniu 2021 roku. Oglądając kroniki z dziejów szpitala, prowadzone przez mojego męża, wzruszył i wspominał. Przyznał ze smutkiem, że tylko on został.

Profesora Czesława Kłyszejko wspomina Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury

We wrześniu 2021 roku Żnińskie Towarzystwo Kultury, w porozumieniu z Elżbietą Hoffmann, zorganizowało spotkanie z okazji 30. rocznicy śmierci Andrzeja Hoffmanna.

Przybyli na nie rodzina, znajomi, przyjaciele i współpracownicy dawnego dyrektora szpitala. Najpierw wszyscy zgromadzili się przy grobie, na cmentarzu w Żninie, a następnie przejechali do Restauracji Hotelu Martina.

- Andrzej Hoffmann uważany jest za jednego z najwybitniejszych mieszkańców Żnina w powojennej historii miasta. Stąd inicjatywa Jego uhonorowania z racji trzydziestej rocznicy śmierci - zaznacza Stefan Czarnecki, dodając:

- To spotkanie zapamiętam jako niezwykle serdeczne. Pojawiło się na nim duże grono osób mających wpływ na rozwój stolicy Pałuk. Sensacją był fakt, że przyjechał, wraz z żoną Danutą, profesor Czesław Kłyszejko. Do eleganckiego zaproszenia ŻTK dołączyło wówczas serdeczny list. Mam nadzieję, że przyczynił się on do tego, iż tak zacny gość zdecydował się wziąć udział w naszym wydarzeniu.

- Gdy zgromadziliśmy się tego dnia w Martinie, nie obyło się bez licznych wspomnień. Wystąpienie profesora można było uznać za pewnego rodzaju wykład. Opowiadał o szpitalu, jego sukcesach i porażkach w tamtych latach.

- Dziś okazuje się, że ubiegłoroczny hołd i wspomnienie doktora Hoffmanna, było również pożegnaniem profesora Kłyszejko ze Żninem - miastem, dla którego obaj zrobili bardzo wiele.

- Andrzej Hoffmann sprowadził do nas swojego kolegę ze studiów, wtedy jeszcze docenta. W dalekosiężnych, dalszych planach, Czesław Kłyszejko miał odgrywać znaczącą rolę w stolicy Pałuk.

- Te śmiałe plany doktora Hoffmanna polegały na tym, że w Żninie będzie filia bydgoskiej Akademii Medycznej, a jej koordynatorem zostanie właśnie Pan Profesor. Stąd też budowany wielki gmach, gdzie teraz mieści się m.in. PCPR.

- Czesław Kłyszejko był wspaniały jako lekarz i człowiek. Wzniósł żnińską ginekologię na wysoki poziom. Jego dorobek był uznawany w całej Polsce - podkreślił na koniec Stefan Czarnecki.

* Prezentowane niżej zdjęcia pochodzą ze spotkania przy grobie doktora Andrzeja Hoffmanna we wrześniu 2021 roku. Był tu obecny także Prof. Czesław Kłyszejko

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto