Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przełożone. Pierwotnie miało rozpocząć się w sobotę, 4 października 2020

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Na nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej będziemy musieli poczekać rok.
Na nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej będziemy musieli poczekać rok. naszemiasto.pl
Wielu wiernych czekało na wędrówkę obrazu Matki Bożej w naszych dekanatach. Ta jednak, ze względu na epidemię koronawirusa, rozpocznie się 4 września 2021 roku.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej miała rozpocząć się w sobotę, 3 października 2020 roku.

- Ze względu na pandemię koronawirusa wędrówka Matki Bożej po sąsiedniej archidiecezji poznańskiej została jednak czasowo wstrzymana, stąd blisko roczne opóźnienie także w naszym kalendarzu nawiedzenia - informuje Archidiecezja Gnieźnieńska.

Nie zmieni się miejsce rozpoczęcia peregrynacji w naszej archidiecezji. Jasnogórska ikona zostanie przywitana w parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Potem będzie przewożona do kolejnych dekanatów i parafii.

W pierwszej kolejności Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej odwiedzi dekanaty:

  • obydwa inowrocławskie,
  • gniewkowski,
  • złotnicki,
  • barciński,
  • żniński,
  • damasławski,
  • wągrowiecki.

Szczegółowy program ma być znany wkrótce.

Pielgrzymka obrazu Matki Bożej ma pielgrzymować po Archidiecezji Gnieźnieńskiej do czerwca 2022 roku. Zakończenie zaplanowano na dni 25 - 26 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej.

- Niech ten wydłużony czas oczekiwania na Matkę Bożą będzie dla nas sposobnością i zachętą do jeszcze gorliwszej modlitwy, umacniania w sobie i naszych wspólnotach pobożności maryjnej oraz czerpania z niej siły do pokonywania codziennych trudności - powiedział ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Kapłan zachęcił, by mimo kończącej się nowenny podtrzymać i kontynuować w parafiach nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

Historia nawiedzenia obrazu Matki Bożej

Idea podróży obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej powstała w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy do ks. Prymas kard. Stefan Wyszyński przebywał uwięziony w Komańczy, a na Jasnej Górze odbywały się Jasnogórskie Śluby Narodu. Po powrocie z odosobnienia, przedstawiono mu pomysł peregrynacji, na co się zgodził. Jednak oryginalnego obrazu nie można było zabrać z Jasnej Góry. Wykonano więc jego kopię - bardzo zbliżoną do oryginału. Jasnogórska ikona po raz pierwszy rozpoczęła nawiedzenie poszczególnych dekanatów i parafii w Polsce, w 1957 roku. Pierwsza parafia - archikatedra św. Jana.

Po podróży w Stolicy, obraz przewożono do kolejnych miast: Siedlce, Łomża, Białystok, Olsztyn (Warmia), Gdańsk, Pelplin (chełmińska), Gorzów Wlkp., Wrocław, Opole. W Niedzielę Palmową, 3 kwietnia 1966 roku nastąpiła przerwa w nawiedzeniu kolejnych parafii ze względu na uroczystości milenijne związane z 1000-leciem Chrztu Polski. Obraz trafił na Jasną Górę. Ale 14 kwietnia przewieziono go do Gniezna. Potem ikona podróżowała dalej. W pewnym momencie komunistyczne władze chcąc zaprzestać tej praktyki religijnej.

Gdy w poniedziałek 20 czerwca wracano z Obrazem, pod Liksajnami (pomiędzy Pasłękiem a Ostródą) samochód został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO i silą przez nich przejęty, mimo protestu obecnego ks. Prymasa. Milicjanci przywieźli Obraz pod archikatedrę w Warszawie i tu pozostawili. Obraz został umieszczony w zakrystii licem do zakratowanego okna, co doskonale symbolizowało "uwięzienie" Matki Bożej. Ludzie gromadzili się na modlitwie do "zakratowanej" Matki Bożej. Przeniesiono potem Obraz do prezbiterium i umieszczono w centralnym miejscu - czytamy na jasnagora.pl

We wrześniu 1966 roku samochód przewożący kopię obrazu Matki Bożej został zatrzymany przez milicję. Nakazano powrót na Jasną Górę. Tam, na miejscu pojawiły się posterunki milicyjne i pilnowały dniem i nocą aby ikona nie została wywieziona. To trwało aż sześć lat.

Mimo uwięzienia kopii cudownego obrazu, nawiedzenie trwało dalej. Po parafiach wędrowały symbole pusta rama, Ewangeliarz i świeca.

Pierwsze nawiedzenie obrazu we wszystkich polskich parafiach zakończyło się w październiku 1980 roku.

Druga peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej trwa od czerwca1985 roku. Kopia cudownej ikony w tym czasie odwiedziła już 35 diecezji. Łącznie z poznańską (gdzie ze względu na epidemię przerwano ten proces), pozostało jeszcze pięć, w których będą odbywały się uroczystości.

Więcej o historii wędrówki kopii jasnogórskiego obrazu można przeczytać na stronie: jasnagora.pl (KLIKNIJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto