Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żninie. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego

(red)
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Żninie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Żninie. Nadesłane
Mimo że pandemia koronawirusa sprawiła, iż oficjalne obchody, które były organizowanego co roku, nie odbyły się, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami.

Co roku, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego 1 marca odbywały się uroczystości z udziałem delegacji, uczniów, mieszkańców. W tym roku zabrakło tego. Jednak to ustalony 11 lat temu Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczciły grupy mieszkańców.

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, na terenie przy kościele św. Floriana (ul. 700-lecia) kwiaty złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości: Jerzy Gawęda oraz Robert Szafrański.

Z kolei przy Pomniku Katyńskim (ul. 700-lecia w Żninie) kwiaty złożyli burmistrz Robert Luchowski oraz wiceburmistrz Halina Rosiak-Kozłowska.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - historia

"W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…" - czytamy w preambule Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Data 1 marca została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie tego dnia , w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. To byli ostatni przywódcy ogólnopolskiego WiN.

Co ważne - jak pisała lokalna prasa i jak podaje Wikipedia - jeden członków ostatniego zarządu WiN, Adam Lazarowicz - został aresztowany przez UB 5 grudnia 1947 właśnie w Żninie.

Zobacz wideo: Protest branży weselnej w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto