MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" na ulicy Śniadeckich w Żninie [zdjęcia]

(iwo)
Losy Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza z "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przybliżyli m.in. Stefan Pastuszewski i Roman Sidorkiewicz, goście z Bydgoszczy. Czytanie było przeplatane muzyką z filmu "Nad Niemnem" i pieśniami patriotycznymi z okresu Powstania Styczniowego.
Losy Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza z "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przybliżyli m.in. Stefan Pastuszewski i Roman Sidorkiewicz, goście z Bydgoszczy. Czytanie było przeplatane muzyką z filmu "Nad Niemnem" i pieśniami patriotycznymi z okresu Powstania Styczniowego.
Z inicjatywy Henryka Tokarza i Księgarni Pałuckiej w Żninie, w sercu stolicy Pałuk po raz kolejny zorganizowano Narodowe Czytanie. Tym razem usłyszeliśmy fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

W całej Polsce, w tym także w Żninie, zorganizowano Narodowe Czytanie. Fragmenty "Nad Niemnem" usłyszeliśmy w żnińskiej bibliotece, a także na ulicy Śniadeckich.

Za tą drugą inicjatywą stoją Henryk Tokarz i Księgarnia Pałucka.

Przed księgarnią zaproszeni goście z Bydgoszczy w osobach Stefan Pastuszewski (poeta, literat, społecznik) i Roman Sidorkiewicz (dziennikarz miesięcznika " AKANT") czytali dla Pałuczan fragmenty powieści, w której przedstawiono losy Justyny Orzelskiej z dworu Korczyńskich i Jana Bohatyrowicza.

Całość uświetniły pieśni z filmu "Nad Niemnem" i pieśni patriotyczne z okresu Powstania Styczniowego.

Uczestnicy akcji Narodowego Czytania 2023 otrzymali pamiątkowe przypinki i dyplomy z podziękowaniem.

Tak było podczas akcji Narodowe Czytanie 2023 na ulicy Śniadeckich w Żninie. Zobacz w naszej galerii.

O czy jest "Nad Niemnem"

Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego.

Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" od stycznia do grudnia 1887. W postaci książkowej Nad Niemnem ukazało się w edycji warszawskiego Gebethnera i Wolffa w roku następnym.

Stanisław Brzozowski nazwał Orzeszkową "młodszą siostrą Mickiewicza".

Popularność powieści przekroczyła oczekiwania autorki, ale spowodowała też zainteresowanie cenzury, o ile pierwsze wydania przeszły bez zastrzeżeń, o tyle planowane czwarte, w 1890 roku, zostało wstrzymane.

Zdjęcia: Sebastian Kowalik i Natan Kosewski

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto