Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudowny lek na choroby skóry. Takie są skutki używania dziegciu. Na co pomaga dziegieć, kiedy możemy go używać? Sprawdź!

OPRAC.: (iwo)
Dziegieć to tajemnicza i fascynująca substancja, której wyrabianie sięga czasów starożytnych. Pozyskiwany z kory drewna w procesie suchej destylacji znajduje zastosowanie zarówno w medycynie jak i przemyśle. Na co może pomóc ten specyfik, który w dawnych czasach ceniony był niemal jak złoto? O tym na kolejnych slajdach >>>
Dziegieć to tajemnicza i fascynująca substancja, której wyrabianie sięga czasów starożytnych. Pozyskiwany z kory drewna w procesie suchej destylacji znajduje zastosowanie zarówno w medycynie jak i przemyśle. Na co może pomóc ten specyfik, który w dawnych czasach ceniony był niemal jak złoto? O tym na kolejnych slajdach >>>Szymon Cieślak
Dziegieć to substancja o bogatej historii, wytwarzana już w czasach starożytnych. Sposób jego dawnego pozyskiwania od lat prezentują m.in. specjaliści w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Pozyskiwany z kory drzew, dziegieć przez wieki był wykorzystywany zarówno w medycynie jak i przemyśle. Skąd wzięła się nazwa dziegieć, jaka jest jego historia i sposoby wytwarzania, gdzie można kupić dziegieć i jakie ma on zastosowania oraz przeciwwskazania, o tym piszemy w artykule niżej.

Spis treści

Dziegieć już w starożytności

Dziegieć jest lepki i ma ciemną barwę.

Chociaż może przypominać smołę, w istocie jest specyfikiem o szlachetnych właściwościach. Przed wiekami ceniło się go niemal jak złoto.

Dziegieć znany był już w starożytności. Wspomina o nim Hipokrates, który zalecał go jako lek na choroby skóry. W średniowieczu i późniejszych czasach dziegieć był powszechnie używany do:

  • konserwacji drewna,
  • impregnacji lin,
  • jako składnik mieszanek leczniczych.

Jak się wyrabia dziegieć?

Dziegieć wytwarza się w procesie suchej destylacji kory drewna. Gdybyśmy zapytali o to archeologów, odpowiedzieliby, że wykorzystuje się do tego celu korę brzozową, z której odziera się drzewa, ale tak, żeby one nie umarły.

Później tę korę, w formie małych kawałków, suszy się, a następnie wkłada do glinianego garnka z dziurkami w dnie.

- Korę poddaje się powolnemu ogrzewaniu w zamkniętym naczyniu, w wyniku czego uwalniają się różne substancje, w tym wspomniany dziegieć.

Zebrane ciecze są następnie oczyszczane i kondensowane, dając gotowy produkt.

Gdzie kupić dziegieć i ile kosztuje?

Dziegieć można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, a także w wybranych sklepach internetowych. Cena dziegciu może różnić się w zależności od producenta oraz wielkości opakowania. Należy przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za litr produktu.

O dziegieć w formie maści można też zapytać przy stanowisku archeologów na terenie wioski wczesnośredniowiecznej w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Przeważnie jednak są to ilości do celów pokazowych.

Na co pomaga dziegieć?

Dziegieć posiada wiele zastosowań, zarówno leczniczych, jak i przemysłowych.

Na co szkodzi dziegieć?

Mimo swoich licznych zalet, dziegieć może również wywołać niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza w przypadku niewłaściwego stosowania.

Niekiedy dziegieć może powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza u osób cierpiących na alergie. W przypadku wystąpienia takiej reakcji, należy przerwać stosowanie dziegciu i najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Dziegieć może ponadto zwiększać wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV, co może prowadzić do oparzeń słonecznych, a długotrwałe narażenie na słońce może zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Dlatego ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania dziegciu na skórę.

Dziegieć to tajemnicza i fascynująca substancja, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Pozyskiwany z drewna w procesie suchej destylacji, znajduje zastosowanie zarówno w medycynie jak i przemyśle. Warto pamiętać o jego właściwościach leczniczych, takich jak działanie przeciwzapalne czy przeciwbakteryjne, ale jednocześnie zachować ostrożność i świadomość ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Przed zastosowaniem dziegciu w leczeniu dolegliwości skórnych czy stanów zapalnych jamy ustnej warto dodatkowo skonsultować się z lekarzem.

Skąd łyżka dziegciu w beczce miodu?

Szeroko znane jest powiedzenie o łyżce dziegciu w beczce miodu.

Skąd się to wzięło? Jedną z podpowiedzi dał Wojciech Piotrowski, archeolog z Biskupina przez wiele lat specjalizujący się w wytwarzaniu dziegciu.

Jak zdradził na łamach pomorska.pl,

próbę wytłumaczenia tego podjął kiedyś doktor Czesław Sikorski - nieżyjący już archeolog, znany z wykopalisk prowadzonych na zamku Diabła Weneckiego w Wenecji koło Żnina. Według jego koncepcji, powiedzenie powstało w średniowieczu, kiedy w taborach wojskowych wożono również miód pitny. Być może doszło więc do sytuacji, kiedy kwatermistrz nie chciał, by rycerstwo zbyt sobie przed bitwą pofolgowało, zaprawił więc miód dziegciem, psując tym samym cały trunek...

***
Czytaj także

Takie są skutki jedzenia szparagów. Oto dlaczego winniśmy jeść szparagi w sezonie
Te osoby powinny unikać ziemniaków.To dzieje się z organizmem, gdy je spożywamy
Takie są skutki używania dziegciu. Na co pomaga ten niezwykły specyfik? Zobacz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto