Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślicie, że w Biskupinie odkryto już wszystko? Nic bardziej mylnego! [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Zdjęcia z podwodnej ekspedycji archeologicznej w Jeziorze Biskupińskim.
Zdjęcia z podwodnej ekspedycji archeologicznej w Jeziorze Biskupińskim. portal.umk.pl
Badacze historii z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badali Jezioro Biskupińskie oraz inne stanowiska na Pałukach. Znaleźli prawdziwe skarby z przeszłości: ceramikę pradziejową i wczesnośredniowieczną, podwodne konstrukcje, grot włóczni z epoki brązu oraz nagolennik.

Nie da się ukryć, że stanowisko w Biskupinie jest najbardziej znanym tego typu obiektem w Polsce. Wielu z nas myślało, że odkryto tam wszystko co było do odkrycia, jednak badania archeologów z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu, współpracującym z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, pokazały, że to nieprawda.

Zdjęcia lotnicze pomogły archeologom

Potwierdzają to zakończone niedawno badania w jeziorach oraz w strefie przybrzeżnej na Pałukach (m.in. w Jeziorze Biskupińskim). Badacze najpierw stworzyli model terenu na podstawie zdjęć lotniczych i za pomocą badań hydroakustycznych odwzorowali dna jezior. Przygotowując się do eksploracji, wykorzystali także badania geofizyczne, dzięki którym bez konieczności rozkopywania gruntu zajrzeli pod jego powierzchnię. Pomocne były także prospekcje podwodne, przeprowadzone w ostatnich tygodniach.

Zadziwiające odkrycia w jeziorach na Pałukach

Co znaleziono pod wodą, a także w strefie brzegowej na pięciu stanowiskach archeologicznych, które były badane, wprost zadziwia. To prawdziwe skarby z przeszłości. Naukowcy wymieniają je rozpoczynając od dużej ilości pradziejowej i wczesnośredniowiecznej ceramiki. To akurat nie dziwi, bo tego typu przedmioty można znaleźć w niemalże każdym miejscu na przesiąkniętych historią Pałukach.

- W dwóch przypadkach udało się badaczom namierzyć znajdujące się w wodzie konstrukcje. Nie obyło się też bez odkryć spektakularnych zabytków. W Biskupinie znaleziono grot włóczni z epoki brązu, a na innym stanowisku unikatową brązową ozdobę obręczową, określaną przez archeologów "nagolennikiem" - wymieniają naukowcy z toruńskiego UMK.

Teraz wszystkie znalezione przedmioty i konstrukcje są analizowane. Przygotowywana jest także kolejna ekspedycja. Badacze, właśnie dzięki niej, mają nadzieję na więcej niezwykłych odkryć.

Archeolodzy wrócą na jeziora w przyszłym roku

Całość jest częścią projektu "Określenie zasięgu i inwentaryzacja nierozpoznanych części osad obronnych łużyckich pól popielnicowych na terenie Pałuk". Pieniądze na jego realizację dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu archeolodzy chcą sprawdzić zasięg osady ludności kultury łużyckich pół popielnicowych zarówno w Biskupinie, jak i w czterech innych, podobnych do biskupińskiego osiedlach znajdujących się na Pałukach. Przedsięwzięcie ma być kontynuowane w 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto